Քաղաքական 14:15 07/11/2022 Հայաստան
«Լրացուցիչ տղեկությունների չեմ տիրապետում, ամեն դեպքում մենք անզեն աչքով Ջերմուկից տեսնում ենք որոշակի տեսանելի տարածք, որտեղ ադրբեջանցիներ են երևում»,- ԱԺ-ում ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց  Վայոց ձորի մարզպետ Արարատ Գրիգորյանը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ճիշտ է ՀՀ ԳՇ պետի հայտարարությունը, որ Ջերմուկի մոտակայքից ադրբեջանական ներթափանցած խումբը վերադրաձել է ելման դիրքեր:
Մարզպետը հայտնեց, որ չգիտի, թե որ խմբի մասին է խոսքը, բայց իր տեղեկություններով ադրբեջանցիների մի մասը շարունակում են գտնվել Ջերմուկի մոտ:
«Այն չի կարող անհանգստություն չառաջացնի, բայց պաշտպանունակության բարձրացման լրացուցիչ միջոցառումները, լրացուցիչ ուժերը, քաղաքացիների հետ աշխատանքները ողջամիտ դատողության հնարավորություն է տալիս, որ եթե ինչ որ միջադեպ լինի մենք ադեկվատ պատասխան կտանք»,-ասաց մարզպետը:
Նա հայտնեց, որ եվրամիության դիտորդներին էլ են Ջերմուկից ցույց տվել ադրբեջանցիներին:Նրա տեղեկացմամբ՝ ԵՄ դիտորդական խումբը գտնվում է Եղեգնաձորում, բայց աշխատանքները տանում են Ջերմուկում:
Արարատ Գրիգորյանը հավաստիացրեց, որ Ջերմուկի բնակիչները վերադարձել են քաղաք, հնարավոր է, որ 15-20 %-ը դեռ վերադարձած չլինի, բայց քաղաքը վերադարձել է բնականոն կյանք և շատ դեսպանատներ առողջավայր չմեկնելու վերաբերյալ իրենց հաղորդագրությունները հանել են իրենց կայքերից:

Политика 15:31 07/11/2022 Армения
«Не владею дополнительными сведениями, в любом случае невооруженным взглядом из Джермука видно территорию, на которой замечены азербайджанцы», – заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении губернатор Вайоцдзорской области РА Арарат Григорян.
Журналисты поинтересовались, верно ли заявление начальника Генштаба ВС Армении Эдварда Асряна о том, что азербайджанские силы отошли от Джермука на исходные позиции, губернатор сказал, что не знает о какой группе идет речь, но, по имеющимся у него сведениям, часть азербайджанцев продолжает оставаться на подступах к Джермуку.
«Это не может не вызывать беспокойства, но дополнительные меры по повышению обороноспособности, дополнительные силы, работа с гражданами дают возможность обоснованно судить о том, что, если будет какое-то происшествие, то мы дадим адекватный ответ», – отметил А. Григорян.
Он сообщил, что они показали европейским наблюдателям азербайджанцев, которых видно из Джермука. По его информации, группа наблюдателей из ЕС сейчас находится в Ехегнадзоре, но работа проводится в Джермуке.
Арарат Григорян заверил, что жители Джермука вернулись в город, возможно, 15-20% населения ещё не вернулись, но город вернулся к обычной жизни и многие посольства уже удалили призыв не посещать город, в котором ранее обратились к своим гражданам.