Քաղաքական 10:03 08/11/2022 Հայաստան
«Արցախը ներքին վերադասավորումների և փոփոխությունների շեմին է, ինչն առաջին հերթին պայմանավորված պետնախարարի՝ լիազորությունների առումով՝ նոր վարչապետի նշանակմամբ։
Արդյո՞ք պետնախարարի նշանակմամբ փաստացի նաև ամբողջական իշխանափոխություն է աստիճանաբար արվում, դեռ վաղ է խոսել, սակայն այն, որ Արցախում ամենավերևից քաղաքական, կադրային, մտածողության, մշակույթի, գաղափարական փոփոխության անհրաժեշտություն կա՝ ակնհայտ է։
Դեռ պարզ չէ, թե որոնք կդառնան կառավարության նոր առաջնահերթությունները, ինչքանով դրանք կյանքի կկոչվեն կամ Արցախում որակյալ փոփոխությունների կհանգեցնեն, բայց պետք է արձանագրել, որ Արցախի ճակատագիրն ի թիվս մեծ թվով այլ գործոնների, շատ բանով կախված է Արցախում եղած պոտենցյալի լիարժեք իրացումից և արդյունավետ կառավարման համակարգից։
Արցախում պետք է արմատական փոփոխությունների գնալ՝ դրանք մի կողմից պետք է սահուն լինեն, մյուս կողմից՝ շատ արագ՝ ժամանակը շատ քիչ է։
Արցախում առկա այս իրավիճակն ու Հայաստանում հանձնողների՝ իշխանության ղեկին լինելը, շարունակ նվազեցնում են Հայաստանի ու Արցախի դիմադրության ու պայքարի պոտենցյալը։
Չնայած ստեղծված բարդ իրադրությանը, շարունակում եմ պնդել՝ բեկում մտցնելու հնարավորություն դեռ ունենք»։

Политика 10:22 08/11/2022 Армения
«Арцах стоит на пороге внутренних перестановок и изменений, что в первую очередь вызвано назначением нового государственного министра, а по значению полномочий – нового премьер-министра.
Пока рано говорить о том, действительно ли назначение государственного министра приведет к постепенной полной смене власти, но очевидно, что в Арцахе необходимы политические, кадровые, мыслительные, культурные и идеологические изменения сверху.
Пока неясно, каковы будут новые приоритеты правительства, в какой степени они будут реализованы или приведут к качественным изменениям в Арцахе, но следует отметить, что судьба Арцаха среди большого количества других факторов во многом зависит от полной реализации потенциала Арцаха и эффективной системы управления.
В Арцахе должны произойти радикальные изменения: с одной стороны, они должны быть плавными, с другой стороны, очень быстрыми, времени очень мало.
Сложившаяся в Арцахе ситуация и нахождение у власти сдавших Армению, продолжают снижать потенциал сопротивления и борьбы Армении и Арцаха.
Несмотря на сложившуюся тяжелую ситуацию, продолжаю утверждать – у нас еще есть возможность совершить прорыв».