Իրավունք 14:38 08/11/2022 Հայաստան
«Ես շատ եմ ցավում, որ այսօր դատավորները ոչ թե քննարկում են, որ պետական բյուջեն պարտավոր են ծախսել դատավորների քանակն ավելացնելու վրա, այլ ասում ենք՝ ինչ անենք, որ փող չծախսենք այդ խնդիրը լուծելու համար»,- Ազգային ժողովում Դատարանների գերծանրաբեռնվածության խնդիրների վերաբերյալ քննարկման ասաց փաստաբան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Արամ Օրբելյանը:
Խոսելով դատական համակարգում խնդիրների մասին, ի թիվնս այլ խնդիրների նա նշեց դատավորների և դատարանների անձնակազմերի անկախությունը, անձեռնմխելիությունն ապահովելը։
«Դատավորի անկախությունն ապահովելու լրջագույն խնդիր ունենք»,- ասաց Օրբելյանը։
Նա նշեց, որ քաղաքացիական գործերով հատուկ կառուցակարգ կա գոնե հայցային վաղեմության կիրառման մասով, իսկ քրեական գործերով լրջագույն խնդիր է. «Ցանկացած միջնորդություն, որը կարող է բերել գործի ավարտին, չի քննարկվում, հետաձգվում է կամ առանց քննության է մնում, ասում են՝ ապացույցները հետազոտեն, վերադառնան։
Ինչու, որովհետև նման որոշումները, մանավանդ, եթե որոշակի հնչեղ գործերով են, առաջացնում են քաղաքական իշխանությունների համապատասխան ագրեսիվ արձագանքը»։
Որպես լուծում Օրբելյանն առաջարկեց. «Քրեական օրենսգրքով պետք է նախատեսել ցմահ պաշտոնավարման արգելք՝ պետական պաշտոն զբաղեցնող որևէ անձի կողմից դատական համակարգի որևէ որոշում քննադատելու համար»։

Law 15:35 08/11/2022 Armenia
Lawyer Aram Obrelyan calls for efforts to ensure judicial independence and impunity in Armenia, stating government officials should be banned from criticizing court rulings.
“There is a big problem with ensuring the independence of judges in the country,” he told parliamentary debates on the overloading of courts on Tuesday.
The lawyer proposes a lifetime ban on holding high-ranking posts for those officials who criticize a court decision, claiming the measure would partially solve the problem of the judicial independence.
"There is a serious problem with criminal cases; any motion that could lead to the dismissal of the case is not heard, it is postponed or left without consideration,” Obrelyan said.
“In fact, judges' decisions, especially in high-profile cases, prompt an aggressive reaction from the authorities," the lawyer added.