Իրավունք 14:38 08/11/2022 Հայաստան
«Ես շատ եմ ցավում, որ այսօր դատավորները ոչ թե քննարկում են, որ պետական բյուջեն պարտավոր են ծախսել դատավորների քանակն ավելացնելու վրա, այլ ասում ենք՝ ինչ անենք, որ փող չծախսենք այդ խնդիրը լուծելու համար»,- Ազգային ժողովում Դատարանների գերծանրաբեռնվածության խնդիրների վերաբերյալ քննարկման ասաց փաստաբան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Արամ Օրբելյանը:
Խոսելով դատական համակարգում խնդիրների մասին, ի թիվնս այլ խնդիրների նա նշեց դատավորների և դատարանների անձնակազմերի անկախությունը, անձեռնմխելիությունն ապահովելը։
«Դատավորի անկախությունն ապահովելու լրջագույն խնդիր ունենք»,- ասաց Օրբելյանը։
Նա նշեց, որ քաղաքացիական գործերով հատուկ կառուցակարգ կա գոնե հայցային վաղեմության կիրառման մասով, իսկ քրեական գործերով լրջագույն խնդիր է. «Ցանկացած միջնորդություն, որը կարող է բերել գործի ավարտին, չի քննարկվում, հետաձգվում է կամ առանց քննության է մնում, ասում են՝ ապացույցները հետազոտեն, վերադառնան։
Ինչու, որովհետև նման որոշումները, մանավանդ, եթե որոշակի հնչեղ գործերով են, առաջացնում են քաղաքական իշխանությունների համապատասխան ագրեսիվ արձագանքը»։
Որպես լուծում Օրբելյանն առաջարկեց. «Քրեական օրենսգրքով պետք է նախատեսել ցմահ պաշտոնավարման արգելք՝ պետական պաշտոն զբաղեցնող որևէ անձի կողմից դատական համակարգի որևէ որոշում քննադատելու համար»։

Право 15:42 08/11/2022 Армения
«Очень сожалею, что сегодня судьи обсуждают не необходимость использования средств госбюджета на увеличение числа судей, а думают над тем, как быть, чтобы не тратить средств на решение этой проблемы», – заявил сегодня, 8 ноября, в ходе обсуждения касательно перегруженности судов в Национальном Собрании Армении адвокат, кандидат юридических наук Арам Орбелян.
Говоря о проблемах в судебной системе, в числе прочего он указал обеспечение независимости, неприкосновенности судей и персонала судов.
«В Армении у нас есть серьезнейшая проблема с обеспечением независимости судей», – заявил Орбелян.
По словам адвоката, по гражданским делам существует специальная процедура – как минимум, по части применения исковой давности, а по уголовным делам серьезнейшей проблемой является то, что любое ходатайство, которое может привести к прекращению дела, не обсуждается либо остается без рассмотрения.
«Говорят: изучим доказательства, потом вернемся к этому вопросу. Почему? Потому что подобные решения, особенно когда касаются громких дел, вызывают соответствующую агрессивную реакцию политической власти», – подчеркнул адвокат.
Арам Орбелян в качестве решения предложил: «В Уголовном кодексе нужно предусмотреть запрет пожизненно занимать государственную должность за критику какого-либо решения судебной системы каким-то занимающим государственную должность лицом».