Արմեն Գևորգյան. Այժմ ազատ աշխարհի այս բոլոր արժանիքները հարցականի տակ են
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գևորգյանը ելույթ է ունեցել երեկ Ստրասբուրգում կայացած «Հանուն ժողովրդավարության» 10-րդ համաշխարհային ֆորումում:
«Հարգելի՛ մասնակիցներ, անցած տասնամյակի զարգացումներն ինձ թույլ են տալիս ասել, որ ազատ աշխարհն այժմ կանգնած է ժողովրդավարության պահպանման և զարգացման ճակատագրական ընտրությունների առաջ: Նման ընտրությունները կա՛մ կհանգեցնեն մեր ժողովրդավարական սկզբունքների և ավանդույթների հաստատակամ պահպանմանը, կա՛մ էլ՝ գրեթե ամենուր ժողովրդավարության հետընթացն ու կեղծարարության սկզբունքներն ակնհայտ հանդուրժելուն:
Թույլ տվեք թվարկել այն հինգ հիմնական հանգամանքները, որոնք, կարծում եմ, բացասաբար են անդրադառնում ժողովրդավարական կառավարմանը և չեն խրախուսում լայնամասշտաբ քաղաքացիական ներգրավվածությունը.
1. Քաղաքացիների շրջանում դրական սպասելիքների աստիճանական անկում:
2. Ազատ աշխարհի արժեքների և իդեալների շարունակական քայքայում և երկակի ստանդարտների տարածումն ամբողջ Եվրոպայում:
3. Պետական մակարդակում մարդկանց ներգրավվածության խզում և ավելի շատ տեղական մակարդակում քաղաքացիական մասնակցության խրախուսում:
4. Սոցիալական պառակտման խորացում՝ որակյալ կրթության հավասար հասանելիության դժվարությունների պատճառով:
5. Պոպուլիստ առաջնորդների անարգել վերելք՝ սոցիալական ցանցերում մանիպուլյացիաների և ապատեղեկատվության անհանգստացնող մակարդակի հետ մեկտեղ:
Այսօր ես կներկայացնեմ իմ դիտարկումներն առաջին երեք կետերի վերաբերյալ և ուրախ կլինեմ, եթե դրանք օգտակար լինեն մեր քննարկմանը:
Այսպիսով, ի՞նչն է առաջացրել քաղաքացիների դրական սպասումների աստիճանական անկում:
Առաջին հերթին, կարծում եմ, դա պայմանավորված է ժամանակակից էլիտաների քաղաքական ակտիվության որակով և բովանդակությամբ: Ցավոք, այսօր եվրոպական շատ երկրներում շատերը մտածում են ոչ թե ավելի լավ կրթության կամ առողջապահության, այլ՝ այն մասին, թե ինչպես չկորցնել աշխատանքը կամ չմրսել:
Մենք բոլորս ապրում ենք Երրորդ համաշխարհային պատերազմի կամ միջուկային աղետի սպասումով: Երջանկության և բարեկեցության մակարդակի անկումը հանգեցնում է աշխարհում ավելի քիչ ներգրավվածության, ավելի քիչ ժողովրդավարության և ավելի քիչ անվտանգության: Ոչ եվրոպական տեսանկյունից «Ի՞նչ է Եվրոպան» հարցը, ամենայն հավանականությամբ, երեք հիմնական պատասխան ունի՝ բարեկեցություն, արդարություն և անվտանգություն: Այս երեք առավելությունները նաև Եվրոպան դարձնում են եզակի մայրցամաք, որը գրավում է միգրանտներին ամբողջ աշխարհից: Այժմ ազատ աշխարհի այս բոլոր արժանիքները հարցականի տակ են, և ոչ թե միջազգային իրավիճակի, այլ՝ Եվրոպայի ժողովրդավարական սկզբունքների հետընթացի պատճառով:
Ի՞նչն է առաջացրել ազատ աշխարհի արժեքների և իդեալների շարունակական քայքայում:
Ներկայիս միջազգային առճակատման պայմաններում ազատ աշխարհի ժողովրդավարական ավանդույթներն ու արժեքները սկսել են անտեսվել աշխարհաքաղաքական շահերի պատճառով: Սա երկակի ստանդարտների մասին դիսկուրս է առաջացրել և բացասաբար ազդել աշխարհում մեր արժեքների փափուկ ուժի վրա:
Ոմանք կարծում են, որ ուկրաինական ճգնաժամում Եվրոպայի որդեգրած ամուր և անզիջում դիրքորոշումը լավ ազդանշան է շատերի համար, ովքեր կարևորում են իդեալներն ու արժեքները: Բայց այլ դեպքերում այդ սկզբունքայնությունը բացակայում է: Մենք պետք է կոտրենք շարունակական փոխզիջումների շղթան դեպի ոչ ժողովրդավարական և ոչ ազատական ռեժիմներ՝ ամենուր մեր արժեքներին հավատարիմ մնալու համար: Նման «երկակի ստանդարտներն» առավել վառ դրսևորվում են ընտրողական վերաբերմունքում, օրինակ՝ խոսքի ազատության սահմանափակումների, դատարանների նկատմամբ հետևողական ճնշումների կամ ժողովուրդների ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի ճանաչման նկատմամբ: Դրանք դրսևորվում են նաև այն ժամանակ, երբ Եվրոպան ընտրողական մոտեցումներ է ցուցաբերում ագրեսիայի և ինքնիշխան տարածքների ռազմական օկուպացիայի նկատմամբ՝ միայն էներգետիկ անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Եկեք առերեսվենք իրականությանը. ըստ Economist Intelligence Unit ամսագրի՝ Եվրոպայի խորհուրդը հարմարավետորեն տեղ է տալիս ինչպես հասուն ժողովրդավարական երկրների, այնպես էլ՝ ավելի երիտասարդ ավտորիտար ռեժիմների:
Իսկ ինչպե՞ս եմ արձանագրում պետական մակարդակում քաղաքացիների ներգրավվածության նվազումը:
Եվրոպայում քաղաքացիական ներգրավվածության երեք հարթություն կա՝ տեղական, ազգային և վերազգային միջավայրեր: Տեղական մակարդակում տեսնում ենք, թե ինչպես են գործում ամենաառաջադեմ և կատարելագործված ժողովրդավարական մեխանիզմները: Որոշ երկրներում նկատում ենք «կեղծ դեմոկրատական ռեժիմների» ի հայտ գալը, որտեղ մարդիկ քվեարկում են միայն համապետական ընտրությունների օրը, և վերջ: Ինչպես անվանենք այն քաղաքական մեծամասնությանը, որն իր ձայները ստացել է ազատ ընտրությունների արդյունքում, բայց հետո իրականացնում է այնպիսի մի քաղաքականություն, որը կապ չունի իր նախընտրական խոստումների կամ նախընտրական ծրագրերի հետ:
Կարող է թվալ, թե «նոր նորմա է», երբ կառավարություններն առանց ժողովրդի որևէ նշանակալից մասնակցության ճակատագրական որոշումներ են կայացնում, օրինակ՝ պետության չեզոքության կարգավիճակը փոփոխելու, կամ՝ կառավարության ղեկավարին առանց նոր ընտրությունների մի քանի անգամ անընդմեջ փոխելու վերաբերյալ: Կան բազմաթիվ այլ օրինակներ, ինչպիսիք են՝ նոր քաղաքական միավորումների ստեղծումը, նոր ռազմական ուժերի ձևավորումը մայրցամաքում և այլն:
Ինչպե՞ս պետք է վերաբերվենք իրավիճակին, երբ քաղաքական գործիչներն են որոշում՝ ի՞նչ տեղեկատվություն պիտի ստանա եվրոպացին և որքա՞ն: Մարդկանց կյանքի վրա մեծ ազդեցություն ունեցող տեղեկատվության հասանելիությունը հաճախ սահմանափակվում է քաղաքական գործիչների որոշմամբ: Արդյո՞ք «ազգային անվտանգության մտահոգությունների» վերաբերյալ բացատրությունները բավարար են:
Եզրափակելով խոսքս՝ թույլ տվեք ասել հետևյալը.
Ժողովրդավարական կառավարման տարբեր մակարդակներում հակասական գործընթացները կարող են խաթարել սոցիալական վստահության և կայունության հիմքերը: Ընտրություններին մասնակցության ներկա նվազող մակարդակը պետք է կառավարման համակարգի նկատմամբ հանրային ցածր հավանության մասին ահազանգ լինի: Մենք պետք է կոտրենք վերը նշված փոխզիջումների շղթան, նախքան այն կոչնչացնի բարգավաճումն ու անվտանգությունը Եվրոպայում: Դա անելու համար պետք է նորովի բացահայտենք ինքներս մեզ և դարձյալ դառնանք ավելի սկզբունքային՝ զոհ չգնալով ներկա ավտորիտար միտումներին»:

Politics 15:12 09/11/2022 Armenia
Opposition Hayastan bloc MP Armen Gevorgyan, a member of the Armenian delegation to the PACE, addressed the 10th World Forum for Democracy held in Strasbourg from 7-9 November. His full statement is provided below.
"Distinguished participants,
The developments of the past decade allow me to say that the free world now faces fateful choices for the maintenance and development of democracy. Such choices will either lead to firmly upholding our democratic principles and traditions, or more clearly condoning democratic backsliding and faking principles almost everywhere. Let me continue by listing five, I think, key aspects that negatively affect democratic governance and discourage full-scale civic engagement.
1. Progressive decline in positive expectations among citizens,
2. Continuing erosion of values and ideals of free world, and spread of double standards across Europe,
3. Accelerating disengagement of people on state level, and reducing civic participation to local level alone.
4. Deepening social divide due to the difficulties for equal access to quality education.
5. Unhindered rise of populist leaders along with a disturbing level of manipulations and misinformation in social networks.
Today I will offer my observations on the first three issues and will be glad if these can be a useful input in our discussion.
So, what has triggered the progressive decline in positive expectations among citizens?
First and foremost, I think this is caused by the quality and content of the political activism of modern elites. Unfortunately, today in many European states a lot of people live with thoughts not about better education or health care, but about how not to lose jobs or avoid freezing.
We all live in anticipation of the Third World War or a nuclear disaster. The decline in levels of happiness and welfare result in less engagement, less democracy and less security in the world. In non-European perspective the question "What is Europe?" most likely yields to three main answers: welfare, justice and security.These three issues also make Europe a unique continent and that attracts migrants from all over the world. Now all these virtues of the free world are under question - and not because of international situation, but also caused by setbacks from democratic principles in Europe.
What has caused the continuing erosion of values and ideals of free world?
In the current international confrontation, the democratic traditions and values of the free world have begun to be neglected because of geopolitical interests. This has triggered the discourse about double standards, and has negatively affected the soft power of our values in the world.
Some people think that strong and uncompromising position adopted by Europe in the Ukraine crisis is a good signal to many that ideals and values matter. But that's not a principled position in other cases. We must break the chain of continuous compromises towards non-democratic and illiberal regimes to maintain commitment to our values everywhere. Such "double standards" are most vividly being manifested in selective attitudes towards, for example, restrictions on freedom of speech, consistent pressures on the courts, or the recognition of fundamental right of peoples to self-determination. Such “ double standards ” are also manifested when Europe demonstrates selective approaches towards aggression and military occupation of sovereign lands, only because of energy security concerns.Let's face the reality: according to the Economist Intelligence Unit the Council of Europe comfortably houses both mature democratic countries and younger authoritarian regimes.
How do I detect accelerating disengagement of people on state level?
There are three dimensions for civic engagement in Europe: local, national and supra-national environments. In local level we see most advanced and exquisite democratic mechanisms in action. In some countries we observe emergence of "mock democratic regimes" where people only vote on national election day - and that's it. How shall we call the political majority, which earned its votes in free elections, but then implements policies that have nothing to do with their campaign pledges or electoral platforms?
It may seem that “ a new normal ” is when fateful decisions are made by governments without any meaningful participation of the people - for example, about amending the neutrality status of the state, or changing the head of government a few times in a row without new elections. There are many other examples, such as establishing new political unions, new military forces on the continent, etc.
How shall we treat the situation when politicians decide what information European shall receive and how much of it? Access to information that has great impact on people's lives is often being restricted by the decision of politicians. Are explanations about "national security concerns" just enough?
To conclude, let me say the following:
Contradictory processes on different levels of democratic governance may undermine the very foundations of social trust and stability. An alarm call about the low public approval about the system of governance must be the currently declining levels of turnout in elections. We must disrupt the chain of compromises, mentioned earlier, before it cancels prosperity and security in Europe. To do that we have to reinvent ourselves and yet again become more principled to avoid falling victim of current authoritarian trends."