Արմեն Գևորգյան. Այժմ ազատ աշխարհի այս բոլոր արժանիքները հարցականի տակ են
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գևորգյանը ելույթ է ունեցել երեկ Ստրասբուրգում կայացած «Հանուն ժողովրդավարության» 10-րդ համաշխարհային ֆորումում:
«Հարգելի՛ մասնակիցներ, անցած տասնամյակի զարգացումներն ինձ թույլ են տալիս ասել, որ ազատ աշխարհն այժմ կանգնած է ժողովրդավարության պահպանման և զարգացման ճակատագրական ընտրությունների առաջ: Նման ընտրությունները կա՛մ կհանգեցնեն մեր ժողովրդավարական սկզբունքների և ավանդույթների հաստատակամ պահպանմանը, կա՛մ էլ՝ գրեթե ամենուր ժողովրդավարության հետընթացն ու կեղծարարության սկզբունքներն ակնհայտ հանդուրժելուն:
Թույլ տվեք թվարկել այն հինգ հիմնական հանգամանքները, որոնք, կարծում եմ, բացասաբար են անդրադառնում ժողովրդավարական կառավարմանը և չեն խրախուսում լայնամասշտաբ քաղաքացիական ներգրավվածությունը.
1. Քաղաքացիների շրջանում դրական սպասելիքների աստիճանական անկում:
2. Ազատ աշխարհի արժեքների և իդեալների շարունակական քայքայում և երկակի ստանդարտների տարածումն ամբողջ Եվրոպայում:
3. Պետական մակարդակում մարդկանց ներգրավվածության խզում և ավելի շատ տեղական մակարդակում քաղաքացիական մասնակցության խրախուսում:
4. Սոցիալական պառակտման խորացում՝ որակյալ կրթության հավասար հասանելիության դժվարությունների պատճառով:
5. Պոպուլիստ առաջնորդների անարգել վերելք՝ սոցիալական ցանցերում մանիպուլյացիաների և ապատեղեկատվության անհանգստացնող մակարդակի հետ մեկտեղ:
Այսօր ես կներկայացնեմ իմ դիտարկումներն առաջին երեք կետերի վերաբերյալ և ուրախ կլինեմ, եթե դրանք օգտակար լինեն մեր քննարկմանը:
Այսպիսով, ի՞նչն է առաջացրել քաղաքացիների դրական սպասումների աստիճանական անկում:
Առաջին հերթին, կարծում եմ, դա պայմանավորված է ժամանակակից էլիտաների քաղաքական ակտիվության որակով և բովանդակությամբ: Ցավոք, այսօր եվրոպական շատ երկրներում շատերը մտածում են ոչ թե ավելի լավ կրթության կամ առողջապահության, այլ՝ այն մասին, թե ինչպես չկորցնել աշխատանքը կամ չմրսել:
Մենք բոլորս ապրում ենք Երրորդ համաշխարհային պատերազմի կամ միջուկային աղետի սպասումով: Երջանկության և բարեկեցության մակարդակի անկումը հանգեցնում է աշխարհում ավելի քիչ ներգրավվածության, ավելի քիչ ժողովրդավարության և ավելի քիչ անվտանգության: Ոչ եվրոպական տեսանկյունից «Ի՞նչ է Եվրոպան» հարցը, ամենայն հավանականությամբ, երեք հիմնական պատասխան ունի՝ բարեկեցություն, արդարություն և անվտանգություն: Այս երեք առավելությունները նաև Եվրոպան դարձնում են եզակի մայրցամաք, որը գրավում է միգրանտներին ամբողջ աշխարհից: Այժմ ազատ աշխարհի այս բոլոր արժանիքները հարցականի տակ են, և ոչ թե միջազգային իրավիճակի, այլ՝ Եվրոպայի ժողովրդավարական սկզբունքների հետընթացի պատճառով:
Ի՞նչն է առաջացրել ազատ աշխարհի արժեքների և իդեալների շարունակական քայքայում:
Ներկայիս միջազգային առճակատման պայմաններում ազատ աշխարհի ժողովրդավարական ավանդույթներն ու արժեքները սկսել են անտեսվել աշխարհաքաղաքական շահերի պատճառով: Սա երկակի ստանդարտների մասին դիսկուրս է առաջացրել և բացասաբար ազդել աշխարհում մեր արժեքների փափուկ ուժի վրա:
Ոմանք կարծում են, որ ուկրաինական ճգնաժամում Եվրոպայի որդեգրած ամուր և անզիջում դիրքորոշումը լավ ազդանշան է շատերի համար, ովքեր կարևորում են իդեալներն ու արժեքները: Բայց այլ դեպքերում այդ սկզբունքայնությունը բացակայում է: Մենք պետք է կոտրենք շարունակական փոխզիջումների շղթան դեպի ոչ ժողովրդավարական և ոչ ազատական ռեժիմներ՝ ամենուր մեր արժեքներին հավատարիմ մնալու համար: Նման «երկակի ստանդարտներն» առավել վառ դրսևորվում են ընտրողական վերաբերմունքում, օրինակ՝ խոսքի ազատության սահմանափակումների, դատարանների նկատմամբ հետևողական ճնշումների կամ ժողովուրդների ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի ճանաչման նկատմամբ: Դրանք դրսևորվում են նաև այն ժամանակ, երբ Եվրոպան ընտրողական մոտեցումներ է ցուցաբերում ագրեսիայի և ինքնիշխան տարածքների ռազմական օկուպացիայի նկատմամբ՝ միայն էներգետիկ անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Եկեք առերեսվենք իրականությանը. ըստ Economist Intelligence Unit ամսագրի՝ Եվրոպայի խորհուրդը հարմարավետորեն տեղ է տալիս ինչպես հասուն ժողովրդավարական երկրների, այնպես էլ՝ ավելի երիտասարդ ավտորիտար ռեժիմների:
Իսկ ինչպե՞ս եմ արձանագրում պետական մակարդակում քաղաքացիների ներգրավվածության նվազումը:
Եվրոպայում քաղաքացիական ներգրավվածության երեք հարթություն կա՝ տեղական, ազգային և վերազգային միջավայրեր: Տեղական մակարդակում տեսնում ենք, թե ինչպես են գործում ամենաառաջադեմ և կատարելագործված ժողովրդավարական մեխանիզմները: Որոշ երկրներում նկատում ենք «կեղծ դեմոկրատական ռեժիմների» ի հայտ գալը, որտեղ մարդիկ քվեարկում են միայն համապետական ընտրությունների օրը, և վերջ: Ինչպես անվանենք այն քաղաքական մեծամասնությանը, որն իր ձայները ստացել է ազատ ընտրությունների արդյունքում, բայց հետո իրականացնում է այնպիսի մի քաղաքականություն, որը կապ չունի իր նախընտրական խոստումների կամ նախընտրական ծրագրերի հետ:
Կարող է թվալ, թե «նոր նորմա է», երբ կառավարություններն առանց ժողովրդի որևէ նշանակալից մասնակցության ճակատագրական որոշումներ են կայացնում, օրինակ՝ պետության չեզոքության կարգավիճակը փոփոխելու, կամ՝ կառավարության ղեկավարին առանց նոր ընտրությունների մի քանի անգամ անընդմեջ փոխելու վերաբերյալ: Կան բազմաթիվ այլ օրինակներ, ինչպիսիք են՝ նոր քաղաքական միավորումների ստեղծումը, նոր ռազմական ուժերի ձևավորումը մայրցամաքում և այլն:
Ինչպե՞ս պետք է վերաբերվենք իրավիճակին, երբ քաղաքական գործիչներն են որոշում՝ ի՞նչ տեղեկատվություն պիտի ստանա եվրոպացին և որքա՞ն: Մարդկանց կյանքի վրա մեծ ազդեցություն ունեցող տեղեկատվության հասանելիությունը հաճախ սահմանափակվում է քաղաքական գործիչների որոշմամբ: Արդյո՞ք «ազգային անվտանգության մտահոգությունների» վերաբերյալ բացատրությունները բավարար են:
Եզրափակելով խոսքս՝ թույլ տվեք ասել հետևյալը.
Ժողովրդավարական կառավարման տարբեր մակարդակներում հակասական գործընթացները կարող են խաթարել սոցիալական վստահության և կայունության հիմքերը: Ընտրություններին մասնակցության ներկա նվազող մակարդակը պետք է կառավարման համակարգի նկատմամբ հանրային ցածր հավանության մասին ահազանգ լինի: Մենք պետք է կոտրենք վերը նշված փոխզիջումների շղթան, նախքան այն կոչնչացնի բարգավաճումն ու անվտանգությունը Եվրոպայում: Դա անելու համար պետք է նորովի բացահայտենք ինքներս մեզ և դարձյալ դառնանք ավելի սկզբունքային՝ զոհ չգնալով ներկա ավտորիտար միտումներին»:

Политика 20:11 09/11/2022 Армения
Представитель делегации Национального Собрания Армении в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ), главный докладчик по вопросам местных и региональных властей ПАСЕ Армен Геворкян выступил на состоявшемся 8 ноября в Страсбурге 10-м Всемирном форуме «За демократию».
«Уважаемые участники, события последнего десятилетия позволяют мне сказать, что свободный мир сейчас стоит перед судьбоносным выбором сохранения и развития демократии. Такие выборы приведут либо к твердому соблюдению наших демократических принципов и традиций, либо почти повсеместно к явной терпимости к регрессу демократии и принципам фальсификации.
Перечислю пять основных обстоятельств, которые, полагаю, негативно сказываются на демократическом управлении и не стимулируют широкомасштабной гражданской активности:
1. Постепенное снижение позитивных ожиданий граждан.
2. Непрерывное разрушение ценностей и идеалов свободного мира и распространение двойных стандартов по всей Европе.
3. Снижение вовлеченности людей на государственном уровне и поощрение более активного гражданского участия на местном уровне.
4. Рост социального разрыва из-за трудностей с равным доступом к качественному образованию.
5. Беспрепятственное восхождение популистских лидеров, наряду с тревожным уровнем манипуляций в социальных сетях и дезинформации.
Сегодня я представлю свои наблюдения по первым трем пунктам и буду рад, если они окажутся полезными для нашего обсуждения.
Так, чем же вызвано постепенное снижение позитивных ожиданий граждан?
В первую очередь, думаю, это связано с качеством и содержанием политической активности современных элит. К сожалению, во многих европейских странах сегодня многие думают не о лучшем образовании или здравоохранении, а о том, как не потерять работу и не простудиться.
Мы все живем в ожидании Третьей мировой войны или ядерной катастрофы. Снижение уровня счастья и благополучия ведет к меньшей вовлеченности, меньшей демократии и меньшей безопасности в мире. С неевропейской точки зрения у вопроса ″Что такое Европа? ″, скорее всего,  три основных ответа: процветание, справедливость и безопасность. Эти три преимущества также делают Европу уникальным континентом, привлекающим мигрантов со всего мира. Теперь все эти достоинства свободного мира под вопросом, и не из-за международной ситуации, а из-за регресса европейских демократических принципов.
Что вызвало продолжающуюся эрозию ценностей и идеалов свободного мира?
В условиях современного международного противостояния демократические традиции и ценности свободного мира стали игнорироваться из-за геополитических интересов. Это породило дискурс двойных стандартов и негативно повлияло на мягкую силу наших ценностей в мире.
Некоторые считают, что твердая и бескомпромиссная позиция, занятая Европой в украинском кризисе, является хорошим сигналом для многих, кто ценит идеалы и ценности. Но в других случаях эта принципиальность отсутствует. Мы должны разорвать цепь непрерывных компромиссов с недемократическими и нелиберальными режимами, чтобы везде оставаться верными нашим ценностям.
Такие "двойные стандарты" наиболее ярко проявляются в избирательном отношении, например, к ограничению свободы слова, последовательному давлению на суды или признанию основного права народов на самоопределение. Они также проявляются, когда Европа проявляет избирательные подходы к агрессии и военной оккупации суверенных территорий, исходя только из соображений энергетической безопасности.
Посмотрим правде в глаза: согласно журналу Economist Intelligence Unit, Совет Европы предоставляет комфортное место как зрелым демократиям, так и более молодым авторитарным режимам.
И как я фиксирую снижение вовлеченности граждан на государственном уровне?
В Европе существует три измерения гражданской активности: местная, национальная и наднациональная. На местном уровне мы видим, как работают самые передовые и совершенные демократические механизмы. В некоторых странах наблюдаем появление ″лжедемократических режимов″, когда люди голосуют только в день общегосударственных выборов, и все. Как назвать политическое большинство, получившее свои голоса в результате свободных выборов, но затем реализующее такую ​​политику, которая не имеет ничего общего с его предвыборными обещаниями или предвыборными программами?
Может показаться ″новой нормой″, когда правительства принимают судьбоносные решения без сколько-нибудь значимого участия народа, такие как изменение нейтрального статуса государства или смена главы правительства несколько раз подряд без проведения новых выборов. Есть много других примеров, таких как создание новых политических объединений, формирование новых вооруженных сил на континенте и т.д.
Как относиться к ситуации, когда политические деятели решают, какую информацию должен получать европеец и в каком объеме? Доступ к информации, которая оказывает большое влияние на жизнь людей, часто ограничивается решениями политиков. Достаточно ли объяснений ″из соображений национальной безопасности″?
Армен Геворкян отметил, что противоречивые процессы на разных уровнях демократического управления могут подорвать основы социального доверия и стабильности.
Коллеги, резюмируя свое выступление, позвольте сказать следующее:
нынешнее снижение явки избирателей должно быть предупредительным сигналом низкого общественного одобрения системы управления. Мы должны разорвать цепь вышеуказанных взаимных уступок, прежде чем она разрушит процветание и безопасность в Европе. Для этого нам нужно заново вскрыть себя и снова стать более принципиальными, не становясь жертвой нынешних авторитарных тенденций».