Ձգտելու եմ նվաճել Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալը. Արթուր Դավթյան
«Սպորտային մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունում շատ լավ արդյունքներ ենք գրանցել։ Սպասում էինք, բայց նաև չէինք հավատում»,- այս մասին այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանն՝ անդրադառնալով Սպորտային մարմնամարզության ԱԱ-ում հայ մարզիկների գրանցած հաջողություններին։
Նա նշեց՝ չէին հավատում, որ հատկապես ոսկե մեդալ կնվաճեն։ «Շատ դժվար էր, այո, մենք մեդալների հետևից էինք գնում, սակայն ոսկին անսպասելի էր: Արթուր Դավթյանը չուներ աշխարհի առաջնության որևէ մեդալ, բայց նա կարողացավ հասնել և նվաճել ոսկե մեդալը»,- նշեց Հակոբ Սերոբյանը։
Նրա խոսքով՝ կան սխալներ, որոնք պետք է շտկել, որ հաջորդ մրցումներին ևս լավ արդյունքներ գրանցեն։ Ըստ Սերոբյանի՝ աշխարհ առաջնությունում Արթուր Ավետիսյանը գրավեց 4-րդ հորիզոնականը, ինչը տարիներ առաջ հայ մարզիկների համար շատ բարձր արդյունք էր։ «Մենք այս առաջնության եզրափակիչում ունեցանք չորս մասնակից, սա վկայում է այն մասին, որ մարմնամարզությունը մեր երկրում աճ է գրանցում»,- ընդգծեց նա։
Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչը հույս հայտնեց, որ հետագայում ևս հայ մարզիկները լավ արդյունքներ ցույց կտան։
Նշենք, որ ԱԱ-ում 38-ամյա Հարություն Մերդինյանը դարձել է աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր։ Հակոբ Սերոբյանի խոսքով՝ անհավատալի է, որ այդ տարիքում նա կարողացավ այդպիսի հաջողություն ունենալ։ «Այս հաջողությանը հասել են միասնական ուժերով։ Հավաքականում բոլորն իրար օգնում են։ Մեծ, համերաշխ  ընտանիք է, հուսով եմ, որ հետագայում էլ ամեն ինչ լավ կլինի»,- ասաց գլխավոր մարզիչը։
Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Վանոյանն էլ նշեց, որ վերջին տարիներին մեր մարմնամարզությունը լավ արդյունքներ է գրանցում: «Այդ ամենն ի պատիվ մեր մարզիչների` Հակոբ Սերոբյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև մեր տղաների, որոնք ջանք ու եռանդ չեն խնայում: Մենք կարողացանք ամբողջ աշխարհին ցույց տալ, որ աշխատասիրության, նվիրվածության շնորհիվ հնարավոր է ունենալ այսպիսի փառահեղ հաղթանակներ»,- նշեց Գագիկ Վանոյանը:
Անկախ Հայաստանի պամության Աշխարհի առաջին չեմպիոն, մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանն էլ նշեց՝ իրենք պետք է ամեն ինչ անեն, որ միշտ բարձր պահեն մեր երկրի պատիվը։
«Շատ ուրախ եմ, որ կարողացա այս մեդալը նվաճել և բերել մեր հայրենիք: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր մարզիչներին, ֆեդերացիայի նախագահին, ընկերներիս, որոնք փոքրիկ լումա ունեն այս հաջողությունում: Հաջորդ տարին առավել կարևոր է, քանի որ վարկանիշային է Օլիմպիական խաղերի համար»,- ընդգծեց Արթուր Դավթյանը։
Նա նշեց, որ աշխարհի առաջնություններում ոչ մի մեդալ չունենալով միանգամից ոսկե մեդալ նվաճեց, հիմա ձգտելու է Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալը նվաճել:

Спорт 16:45 09/11/2022 Армения
«Мы показали очень хорошие результаты на чемпионате мира по спортивной гимнастике. Ждали, но в то же время не верили», – сказал сегодня на пресс-конференции главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян, коснувшись успехов армянских спортсменов на мировом первенстве.
Он отметил: не верили, что завоюют золотую медаль. «Было очень сложно, да, мы отправились за медалями, но золото было неожиданным. У Артура Давтяна не было ни одной медали с чемпионатов мира, но он смог завоевать золотую медаль», – сказал Акоп Серобян.
По его словам, есть ошибки, которые необходимо исправить, чтобы показать хорошие результаты и на следующих соревнованиях.
Как указал Серобян, Артур Аветисян занял 4-е место на чемпионате мира, что многие годы считалось очень высоким результатом для армянских спортсменов. «В финале этого чемпионата у нас было четыре спортсмена, это говорит о том, что гимнастика в нашей стране регистрирует рост», – подчеркнул он.
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике выразил надежду, что армянские спортсмены в будущем также покажут хорошие результаты.
Отметим, что 38-летний Арутюн Мердинян стал бронзовым призером чемпионата мира. По словам Акопа Серобяна, невероятно, что он смог добиться таких успехов в таком возрасте. «Они добились этого успеха совместными усилиями. В сборной все помогают друг другу. Это большая, сплоченная семья, надеюсь, что и в дальнейшем все будет хорошо», – сказал главный тренер.
Президент Федерации гимнастики Армении Гагик Ваноян в свою очередь указал, что наши гимнасты в последние годы показывают хорошие результаты. «Все это к чести наших тренеров во главе с Акопом Серобяном, а также наших ребят, которые не жалеют сил и энергии. Мы смогли показать всему миру, что такие славные победы возможны благодаря упорному труду и самоотверженности», – сказал Гагик Ваноян.
А Артур Давтян, который принес Армении первую золотую медаль по спортивной гимнастике в истории независимой республики, отметил: нужно сделать все, чтобы и впредь высоко держать честь нашей страны на международной арене.
«Очень рад, что смог завоевать эту медаль и привезти ее на нашу Родину. Хочу поблагодарить наших тренеров, президента федерации, своих друзей, причастных к этому успеху. Следующий год важнее, потому что он рейтинговый для Олимпийских игр», – подчеркнул Артур Давтян.
Он указал также: завоевал золотую медаль, не имея медалей с чемпионатов мира, и теперь будет стремиться завоевать золотую медаль на Олимпийских играх.