Քաղաքական 18:41 09/11/2022 Աշխարհում
Այսօր՝ նոյեմբերի 9-ին, լրանում է Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի նախագահների և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների մասին հայտարարության ընդունման 2 տարին։ Այս քայլը վերջ դրեց արյունահեղությանը և սկիզբ դրեց տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման գործընթացին։ Այս մասին  հինգշաբթի ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմն արդյունավետ կերպով իրականացնում է իր առջև դրված խնդիրները, զգալի ներդրում է ունեցել տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման և անվտանգության ապահովման գործում: Դա գնահատում են մեր ադրբեջանցի և հայ բարեկամները: Ղեկավարների երկկողմ հայտարարությունները, որոնք ամրագրված են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի, 2022 թ.-ի հոկտեմբերի 31-ի հայտարարություններում, հիմք են հանդիսացել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների համալիր կարգավորման գործընթացի մեկնարկի համար», - նշել է նա։
Զախարովայի խոսքով՝ երեք երկրների փոխվարչապետերի համանախագահությամբ աշխատանքային խմբի շրջանակներում մեծ աշխատանք է կատարվել Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ:
«Համաձայն երկրների ղեկավարների՝ 2021 թ.-ի նոյեմբերի 26-ի որոշման, իր աշխատանքն է սկսել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և հետագա սահմանագծման երկկողմ հանձնաժողովը՝ Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ: Տվյալ մեխանիզմի աշխատանքը կարևորագույն նշանակություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին իրադրության կայունացման համար։ Խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման շուրջ սերտ համակարգում է իրականացվում ադրբեջանցի և հայ գործընկերների հետ։
Մեր երկրի ակտիվ մասնակցությամբ հետևողական քայլեր են ձեռնարկվում այս երկու երկրների ժողովուրդների միջև վստահության ձևավորման ուղղությամբ՝ հասարակության, փորձագիտական ​​շրջանակների և խորհրդարանականների միջև երկխոսություն զարգացնելու առումով։
Ռուսաստանը կշարունակի ողջ անհրաժեշտ օգնությունը տրամադրել Երևանին և Բաքվին ՝ ի շահ Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման»,- ասել է Զախարովան։

Политика 17:56 09/11/2022 В мире
Захарова: Россия продолжит оказывать все необходимое содействие Еревану и Баку в интересах мира Южном Кавказе
Сегодня, 9 ноября, исполняется 2 года с принятия президентами РФ, Азербайджана и премьер-министром Республики Армения заявления о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта. Данный шаг позволил положить конец кровопролитию и запустить процесс налаживания мирной жизни в регионе, на еженедельном брифинге в четверг заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Развернутый в соответствии с заявлением от 9 ноября 2020 года российский миротворческий контингент эффективно выполняет поставленные перед ним задачи, вносит существенный вклад в стабилизацию обстановки и обеспечение безопасности в регионе.
Это ценят наши азербайджанские и армянские друзья: трехсторонние договоренности лидеров, которые зафиксированы в их заявлениях от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, 31 октября 2022 года заложили основу для запуска процесса комплексной нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией», – отметила она.
По словам Захаровой, в рамках профильной трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров проделана большая работа на треке разблокирования транспортных коммуникаций на Южном Кавказе.
«Мы ведем дело к скорейшей реализации конкретных проектов в целях раскрытия экономического и транспортного потенциала Южного Кавказа.
В соответствии с решением лидеров от 26 ноября 2021 года создана и приступила к работе двусторонняя комиссия по делимитации армяно-азербайджанской границы с ее последующей демаркацией при консультативном содействии России. Деятельность данного механизма имеет критическое значение с точки зрения стабилизации обстановки на границе между Азербайджаном и Арменией. Осуществляется тесная координация с азербайджанскими и армянскими партнерами по вопросу подготовки мирного договора.
При активном участии нашей страны предпринимаются последовательные шаги по укреплению доверия между народами этих двух стран в части развития диалога между представителями общественности, экспертных кругов и парламентариями.
Россия продолжит оказывать все необходимое содействие Баку и Еревану в интересах мира, стабильности и процветания на Южном Кавказе», – сказала Захарова.