Հասարակություն 13:26 09/11/2022 Հայաստան
«Ես Քեզ կարոտի նամակներ եմ գրում ամեն օր, որ գոնե սևազգեստ աշունն իր վտիտ թևերով Քեզ մոտ հասցնի... Ու երբ կարոտիս նամակները Քեզ մի օր գտնեն, չբացես հանկարծ...կպահես Քեզ մոտ… որ երբ գամ Քեզ մոտ՝ միասին բացենք...կարդանք միասին…միասին լացենք...միասին լինենք...»։ Հենց այս տողերով են սկսվելու 44-օրյա պատերազմում անմահացած հերոս Իլյա Հակոբյանին նվիրված գիրքը, որի հեղինակը Իլյայի քույրն է՝ Հասմիկը։
Իլյան զոհվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Շուշիում։
18-ամյա Իլյա Հակոբյանն ընդամենը մեկուկես ամսվա ծառայող է եղել, երբ սկսվել է պատերազմը։  Ծառայության է անցնել Հադրութի N  զորամասում: Կռվել է Հադրութում, Մարտունիում և Շուշիում։
«Պատերազմի հենց առաջին օրն իրենց զորամասի ճաշարանի վրա են կրակել, զոհեր են ունեցել։ Այնուհետև իրենց բարձրացրել են դիրքեր։ Սեպտեմբերի 27-ի երեկոյան զանգեց մեզ, այնուհետև՝ ութ օր անց։ Ուշ-ուշ էր զանգում։ Երբեք չէր դժգոհում։ Այլ տեսակի մարդ էր։ Լռում էր պատերազմի մասին։ Միայն վերջին օրերին, երբ զանգեց, ասացի՝ լավ է լինելու, ասաց՝ ինչն է լավ լինելու, նահանջում ենք»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմում է Հասմիկ Հակոբյանը։
Վերջին անգամ Իլյայի հետ խոսել են նոյեմբերի 6-ին։
«Երեխաներին ասել են՝ ո՞վ է գնում Շուշին պահի, 31 հոգի առաջ են եկել։ 31 հոգի ինքնակամ գնացել են Շուշին պաշտպանելու։ Սակայն հրամանատարը հենց Շուշիում թողել է երեխաներին ու փախել։
Երեք հրամանատար է ունեցել Իլյան։ Առաջինը պատերազմի առաջին օրերին իբր վիրավորվել է ու տեղափոխվել հոսպիտալ։ Բայց այնքան էլ չեմ հավատում այդ պատմությանը։ Երկրորդ հրամանատարը քաջաբար զոհվել է, իսկ երրորդը երեխաներին թողել է Շուշիում, ինքը փախել։
Մի քանի ամիս առաջ պատահաբար հիվանդանոցում մի վիրավոր զինծառայողի էինք հանդիպել, Իլյային նկարով ճանաչեց։ Պատմեց, որ միասին  Քարին տակում են եղել, ասել է՝ ինչո՞ւ չեք գնում այստեղից, փախեք, տարօրինակ բաներ են կատարվում։ Իլյան ու Հայաստանից երկու զինվոր են եղել, ասել են՝ մեր ընկերները պետք է գան, մեզ հասնեն, չենք կարող մեր ընկերներին թողնել ու դուրս գալ»,- ասում է Հասմիկը։
Շուշիում գազալցակայանի պայթյուն է եղել, Իլյան ուսից վիրավորվել է, սակայն, ինչպես պատմել են ընկերները, ասել է, որ թող ծանր վիրավորներին տեղափոխեն, իսկ ինքը շապիկով վերքը կապել է ու շարունակել կռիվը։
«Գլուխ պահող չէր Իլյան»,- արտասվելով ասում է Հասմիկը։
Նոյեմբերի 9-ից հետո սկսել են փնտրել Իլյային։ Հարազատները չեն մտածել, որ կարող է զոհված լինել։ Սակայն օրեր անց հայրը նրան գտնել է դիահերձարանում։ Կռվել է մինչև վերջ՝ գրպանում պահած ունենալով նռնակ։ Իրենց պաշտպանելու այլ տարբերակ չեն ունեցել, իրենց պաշտպանողներ չեն ունեցել։
Իլյան զոհվել է թշնամու դիպուկահարի հարվածից՝ գլխի հրազենային վիրավորումից։
«Եղբորս և ևս երկու զինվորի գտել էին Շուշիում՝ խաչմերուկում ընկած»,- դժվարությամբ խոսում է Իլյայի քույրը։
Իլյան Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մաղավուզ գյուղից է: 2008-2017թթ. սովորել է Մաղավուզի Մ.Դանիելյանի անվան միջնակարգ դպրոցում: 2017-2018թթ. Իլյան սովորել է Ստեփանակերտի  Ք.Իվանյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում: Մեկ ամսվա մեջ ֆիզիկական բարձր պատրաստվածության շնորհիվ ճանաչվել է «Լավագույն  զինվոր-մարզիկ»: 2019-2020թթ. տեղափոխվել է գյուղ և ավարտել տեղի դպրոցը: Դպրոցում և վարժարանում մասնակցել  է ստեղծագործական, մարզական մրցաշարերին, «Հայ ասպետ» հեռուստանախագծին՝ գրավելով  առաջնակարգ տեղեր և արժանանալով խրախուսանքների ու մեդալների:
2020թ. ընդունվել է Արցախի պետական համալսարանի մանկավարժության և սպորտի ֆակուլտետի «Ֆիզիկական դաստիարակություն և սպորտ» բաժինը, սակայն այդպես էլ Իլյան երբեք չի նստել ուսանողական աթոռին։ Չի հասցրել…
«Շատ էր սիրում գյուղը։ Նպատակ ուներ՝ համալսարանն ավարտեր, գյուղում երեխաների համար վոլեյբոլի դպրոց բացեր։ Նպատակն այդպես էլ չիրականացավ»,- ասում է Հասմիկը։
Իլյան չի սիրել իր անունը, մշտապես բողոքել է։
«Պապիկիս անունն էր կրում։ Դժգոհում էր, թե ինչու Իլյա, հայկական անուն չի։ Բայց մի օր գալիս է ու ոգևորված ասում, որ ընկեր Բալայանն ասաց՝ հերոսի անուն եմ կրում՝ Իլյա Մուրոմեց։ Ուրախացել էր, որ հերոսի անուն է կրում։
Մայրս էլ պատմում է. մի օր հյուրեր ունեինք և սեղան էր գցել։ Իլյան փոքր էր, իր համար ափսե չէր դրել, մամային մի կողմ է քաշում ու ասում, որ ինքն էլ է մեծ և պիտի մեծերի հետ սեղան նստի»,- պատմում է Հասմիկը, ավելացնում, որ 15 տարեկանից երբայրն աշխատել է։
«Ընկերասեր, արդարամիտ ու անիվ տղա էր։ Բոլորն են դա ասում։ Իր ճիշտը տանում էր մինչև վերջ ու պատերազմի ժամանակ էլ՝ մինչև վերջ գնաց ճշտի, արդարության հետևից»,- նշում է քույրը։
«Դու արդեն պիտի ծառայությունդ ավարտած տուն գայիր, գրկեիր մորդ նկուն ուսերը, նեցուկ դառնայիր բազմաչարչար հորդ, քույրերիդ ու եղբորդ անսահման հրճվանք պատճառեիր… Ցավոք, այսօր անցյալով ենք խոսում քո մասին, կարոտում, ափսոսում ու նաև` հպարտանում: Հիշում ենք քեզ, բոլորս, Իլյա՛, ժպտուն աչքերով, մտահոգ հայացքով, համարձակ, ազնիվ տղա՛: Դասարանում քո նստարանը դեռ ազատ է: Բոլորը գիտեն քո մասին, բոլորին պատմել ենք քո սխրանքների մասին, և նրանք լուռ երկյուղածությամբ նայում ենք քո՛ դասարանի պատից ժպտացող նկարիդ ու հպարտանում, որ հենց քո՛ դասարանում են սովոում:
Դու վերջին նստարանին էիր նստում, որպեսզի արծվենի հայացքիցդ ոչինչ` ոչ մի անարդարություն, անկարգություն չվրիպեր, որպեսզի իսկույն արդարությունն ու կարգը վերականգնեիր` ընկերներիդ դիտողություն անելով, ուսուցիչներին` սխալ, ոչ տեղին արված դիտողությանը արձագանքեիր. «Ընկե՛ր …, բայց նա մեղավոր չէր»: Այսօր քո տեսակը բացառիկ է, Իլյա՛, քեզ նման տղաների պակաս շատ է զգացվում: Հուսանք, որ քո հուշ դարձած կյանքը դաս կլինի մեր սաներին` շարունակելու ձեր կիսատ թողած գործը, իրականացնելու ձեր անկատար մնացած երազանքը` ազատ տեսնելու Արցախը, Շուշիի Ամենափրկչից աղոթելու ձեզ համար»,- Իլյայի դասղեկ Գոհար Հովհաննիսյանի այս տողերը  տեղ կգտնեն նրա մասին պատմող գրքում։
«Գիրքը կարոտի, ցավի ու սիրո մասին է, թե ինչպես կարող է մարդ այդ ցավի մեջ մենակ լինել, սակայն ժամանակի ընթացքում ուժեղ դառնալ, որ այդ ցավից, կարոտից վեր բարձրանալ։ Այս գիրքը գրելով՝ ես կոփվել եմ, հիմա մի քիչ ուժեղ եմ դարձել»,- ասում է Հասմիկը։
Գրքում  կլինեն Իլյա Հակոբյանի մասին ընկերների, բարեկամների հիշողությունները, նրա մասին անդրադարձները։ «Իլյա» վերնագրով գիրքը քույրը ցանկանում է հենց նրա ծննդյան օրը՝ հունվարի 12-ին, հանձնել ընթերցողին։
«Հիմա երբեմն ներքին կռիվ եմ տալիս, մտածում եմ՝ վերջին օրը պետք է հետ կանգներ ու մեզ հասներ։ Բայց հասկանում եմ, որ այդ մինչև վերջ գնալն էլ հենց մեզ համար էր։
Ուզում եմ մի օր անպայման հասնեմ Շուշի, որովհետև այնտեղ իմ եղբոր արյունն է թափված։ Ամեն անգամ, երբ անցնում եմ Շուշիի կողքով, տեսնում թշնամուն, ինձ համար դա երկրորդ պատերազմն է, արդեն հոգու պատերազմ է»,- ասում է անմահացած հերոս Իլյա Հակոբյանի քույրը՝ Հասմիկը։
ԱՀ նախագահի հրամանագրով Իլյա Խաչատուրի Հակոբյանը հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար» մեդալով։ Արցախյան պատերազմի վետերանների միությունը նրան արժանացրել է «Հայրենիքի պաշտպանության համար» մեդալի, «Միջազգային անվտանգության ասպետաց ակադեմիա»-ն՝ «Արցախ» շքանշանի:

Общество 14:22 09/11/2022 Армения
«Каждый день пишу письма от тоски по тебе, чтобы окрашенная черными красками осень на крыльях принесла их тебе… И когда мои письма найдут тебя, не распечатывай их ни в коем случае…сохрани их у себя…и когда я приду к тебе – мы вместе их распечатаем…вместе прочитаем…вместе поплачем…будем вместе…» Этими строками начнется книга, посвященная памяти обретшего бессмертие в 44-дневной войне героя Ильи Акопяна, автором которой является его сестра – Асмик.
Илья погиб 9 ноября 2020 года в Шуши.
18-летний Илья Акопян служил в армии всего полтора месяца, когда началась война. Службу проходил в N-ской воинской части Гадрута в Арцахе. Во время развязанной Азербайджаном осенью 2020 года войны против Арцаха он сражался в Гадруте, Мартуни и Шуши.
«В первый же день войны обстреляли столовую их воинской части, они понесли потери. Затем их подняли на боевые позиции. Он позвонил нам вечером 27 сентября, следующий звонок последовал лишь спустя восемь дней. Звонил нечасто. Никогда не жаловался. Он был человеком другого склада. Молчал о войне. Только в последние дни, когда позвонил, я сказала ему – все будет хорошо, он же ответил: что же хорошего, отступаем», – рассказала в беседе с корреспондентом Panorama.am Асмик Акопян.
В последний раз с Ильей они говорили 6 ноября.
«Ребят спросили, кто хочет участвовать в обороне Шуши, и 31 человек вышел вперед. 31 военный добровольно отправился защищать Шуши. Однако командир оставил их в Шуши одних и сбежал.
У Ильи было три командира. Один из них в первые же дни войны якобы получил ранение и был доставлен в госпиталь. Но я не очень верю в эту историю. Второй командир героически погиб, а третий – оставил ребят в Шуши и сбежал.
Несколько месяцев назад случайно в больнице встретили одного раненого военнослужащего, он узнал Илью по фотографии. Рассказал, что они сражались вместе в населенном пункте Карин Так, он ему сказал, дескать, здесь происходят странные вещи, спросил, почему не уходят. Илья и двое военнослужащих из Армении ответили ему, что ждут подмогу, не могут оставить своих товарищей и отступить», – рассказывает Асмик.
В Шуши во время взрыва на заправке Илья получил ранение в плечо, однако, как рассказывают товарищи, он призвал сначала эвакуировать тяжелораненых, а сам перевязал рану и продолжил бой.
«Он был не из тех, кто относился к своему делу спустя рукава», – со слезами на глазах рассказывает Асмик.
После 9 ноября начали поиски Ильи. Родные не думали, что он мог погибнуть. Однако спустя несколько дней отец его тело нашел в морге. Илья сражался до последнего, держа в кармане гранату. У них не было других вариантов защитить себя, защитить им было некому.
Илья погиб от выстрела азербайджанского снайпера – вследствие огнестрельного ранения в голову.
«Моего брата и еще двоих военных нашли в Шуши, оставленными на перекрестке», – с трудом рассказывает сестра Ильи.
Илья Хачатурович Акопян родился 12 января 2002 года в общине Магавуз Мартакертского района Арцаха. Он учился в средней школе имени Мгера Даниеляна в родном селе. В 2017-2018 годах учился в военном училище имени Х. Иваняна в Степанакерте. Через месяц он был признан «Лучшим военным-спортсменом» за высокую физическую подготовку и награжден медалью. В 2019-2020 годах переехал в село и окончил школу. В школе и колледже участвовал в творческих, спортивных соревнованиях, в телепроекте «Ай аспет» («Армянский рыцарь»), заняв первые места и удостоившись грамот и медалей.
В 2020 году поступил в Государственный университет Арцаха на факультет педагогики и спорта, но не успел побывать студентом…
«Он очень любил село. У него была цель – окончить университет и открыть школу волейбола для сельских детей. Ему так и не удалось реализовать ее», – отметила Асмик.
Илья не любил своё имя, всегда жаловался.
«Его назвали в честь дедушки. Он всегда негодовал, почему его назвали Ильей, это неармянское имя. Но однажды он пришел воодушевленно, рассказал, что товарищ Балаян назвал его тёзкой Ильи Муромца.
Моя мама же рассказывает, что как то к нам пришли гости, она накрыла на стол. Илья был маленький, ему тарелку не поставили, и он отвел в сторону маму, сказал, что он тоже взрослый и должен сидеть за одним столом вместе со всеми», – рассказывает Асмик, добавляя, что брат работал с 15 лет.
«Он был дружелюбным, справедливым и честным парнем. Все говорят это. Он наставил на своей правде до конца и во время войны – он до конца добивался правды и справедливости», – отмечает сестра.
«Книга о тоске, боли и любви, о том, как человек может остаться один на один со своей болью, но стать сильнее со временем, чтобы быть выше этой боли, тоски. Написав эту книгу, я закалилась, стала чуть сильнее», – рассказывает Асмик.
В книгу будут включены воспоминания друзей и родственников об Илье. Сестра героя хочет представить читателю книгу под названием «Илья» в день рождения брата – 12 января.
«Сейчас иногда веду внутреннюю борьбу, думаю, что он должен был отступить в последний день и приехать к нам. Но понимаю, что он пошел до конца ради нас.
Хочу однажды поехать в Шуши, поскольку там пролита кровь моего брата. Каждый день, когда я проезжаю рядом с Шуши, вижу врага, это для меня вторая война, душевная война», – говорит сестра героя Асмик.
Указом президента Арцаха Илья Хачатурович Акопян посмертно был награжден медалью «За отвагу». Союз ветеранов Арцахской войны наградил его медалью «За защиту Родины», а «Рыцарская академия международной безопасности» – медалью «Арцах».