Հասարակություն 11:30 12/11/2022 Հայաստան
Մեր պետության և հանրության առջև կանգնած մարտահրավերներից շատերը բխում են Թուրքիայից և Ադրբեջանից. Վարուժան Գեղամյան
Երևանում տեղի է ունենում թյուրքագիտական երկու նոր գրքերի շնորհանդես։ Միջոցառման առաջին մասում կներկայացվի ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան թուրքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր,  պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանի ««Խաղաղության դարաշրջանի» գաղափարախոսական սահմանադրությունը. (Ժիրայր Լիպարիտյանի «Հայաստան-Թուրքիա. պետականություն, պատմություն, քաղաքականություն» գրքի թուրքագիտական գրախոսություն)» աշխատանքը։
Շնորհանդեսի երկրորդ մասում կներկայացվի ««Ատելության խոսքի» դասական թիրախները. հայերն ու Հայաստանը թուրքական և ադրբեջանական մեդիա դաշտում 2019-2021 թվականներին» կոլեկտիվ մենագրությունը, որի հեղինակներն են թուրքագետներ Նաիրա Պողոսյանը (բ.գ.թ.), Վարուժան Գեղամյանը (պ.գ.թ.), Մարիամ Մելքոնյանը և Արեն Պետունցը։
«Մենք համոզված ենք, որ միայն գիտահեն  մոտեցմամբ է հնարավոր հաղթահարել մեր պետության և հանրության առջև կանգնած հիմնական մարտահրավերները։ Այդ մարտահրավերներից շատերն այսօր բխում են Թուրքիայից և Ադրբեջանից։
Ուստի դրանց արդյունավետ դիմադրելու, ինչու ոչ հակազդելու համար անհրաժեշտ է  լիարժեք պատկերացնել, թե իրականում ինչ մասշտաբների ու ինչ նպատակների հետ գործ ունենք սահմանից այն կողմ»,- ասաց թուրքագետ, պ.գ.թ. Վարուժան Գեղամյանը։

Expert: Challenges facing Armenia mostly emanate from Turkey and Azerbaijan
Presentation of two new books authored by Armenian experts on Turkey was held in Yerevan on Saturday.
The first part of the event presented the work Ideological Constitution of the “Era of Peace” (a review of Jirair Libaridian's book “Armenia-Turkey: Statehood, History, Politics”) by Professor Ruben Melkonyan, head of the YSU Faculty of Oriental Studies.
The second part of the presentation featured the collective monograph Key Targets of “Hate Speech”: Armenia and Armenians in Turkish and Azerbaijani Media in 2019-2021, authored by Turkologists Naira Poghosyan, Varuzhan Geghamyan, Mariam Melkonyan and Aren Petunts.
"We strongly believe that the major challenges facing our state and society can only be overcome through a science-based approach. Many of the current challenges emanate from Turkey and Azerbaijan,” Geghamyan said.
“Therefore, it is necessary to fully understand the scale and objectives we are dealing with on the other side of the border in order to effectively counter these challenges," he added.