Հասարակություն 11:30 12/11/2022 Հայաստան
Մեր պետության և հանրության առջև կանգնած մարտահրավերներից շատերը բխում են Թուրքիայից և Ադրբեջանից. Վարուժան Գեղամյան
Երևանում տեղի է ունենում թյուրքագիտական երկու նոր գրքերի շնորհանդես։ Միջոցառման առաջին մասում կներկայացվի ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան թուրքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր,  պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանի ««Խաղաղության դարաշրջանի» գաղափարախոսական սահմանադրությունը. (Ժիրայր Լիպարիտյանի «Հայաստան-Թուրքիա. պետականություն, պատմություն, քաղաքականություն» գրքի թուրքագիտական գրախոսություն)» աշխատանքը։
Շնորհանդեսի երկրորդ մասում կներկայացվի ««Ատելության խոսքի» դասական թիրախները. հայերն ու Հայաստանը թուրքական և ադրբեջանական մեդիա դաշտում 2019-2021 թվականներին» կոլեկտիվ մենագրությունը, որի հեղինակներն են թուրքագետներ Նաիրա Պողոսյանը (բ.գ.թ.), Վարուժան Գեղամյանը (պ.գ.թ.), Մարիամ Մելքոնյանը և Արեն Պետունցը։
«Մենք համոզված ենք, որ միայն գիտահեն  մոտեցմամբ է հնարավոր հաղթահարել մեր պետության և հանրության առջև կանգնած հիմնական մարտահրավերները։ Այդ մարտահրավերներից շատերն այսօր բխում են Թուրքիայից և Ադրբեջանից։
Ուստի դրանց արդյունավետ դիմադրելու, ինչու ոչ հակազդելու համար անհրաժեշտ է  լիարժեք պատկերացնել, թե իրականում ինչ մասշտաբների ու ինչ նպատակների հետ գործ ունենք սահմանից այն կողմ»,- ասաց թուրքագետ, պ.գ.թ. Վարուժան Գեղամյանը։

Политика 14:31 12/11/2022 Регион
Варужан Гегамян: Многие из стоящих перед нашим государством и обществом вызовов сегодня исходят из Турции и Азербайджана
В Ереване проходит презентация двух новых книг тюркологов. В первой части мероприятия будет представлен труд декана факультета востоковедения ЕГУ, доктора исторических наук,  профессора Рубена Мелконяна «Идеологическая конституция ״эпохи мираˮ (тюркологическая рецензия на книгу Жирайра Липаритяна ״Армения-Турция: государственность, история, политикаˮ)».
Во второй части презентации будет представлена коллективная монография: «Классические мишени ״риторики ненавистиˮ: армяне и Армения в турецком и азербайджанском медиаполе в 2019-2021 гг.», авторами которой являются тюркологи Наира Погосян, Варужан Гегамян, Мариам Мелконян и Арен Петунц.
«Мы убеждены, что преодолеть стоящие перед нашим государством и обществом основные вызовы можно только при наукоемком подходе. Многие из этих вызовов сегодня исходят из Турции и Азербайджана.
Посему для эффективного противостояния этим вызовам, противодействия, почему бы нет, необходимо в полной мере представлять, с какими масштабов и с какими целями мы имеем дело по ту сторону границ», – сказал тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян.