Քաղաքական 13:47 12/11/2022 Հայաստան
2021 թվականին Թուրքիայում անցկացված հարցման համաձայն՝ թուրքերը իրենց երկրին սպառնալիք են համարում Հայաստանը, հետո՝ արդեն Իսրայել, ԱՄՆ, Իրաքը...
««Ատելության խոսքի» դասական թիրախները. հայերն ու Հայաստանը թուրքական և ադրբեջանական մեդիա դաշտում 2019-2021 թվականներին» կոլեկտիվ մենագրության շնորհանդեսին հեղինակներից թուրքագետ, պ.գ.թ. Վարուժան Գեղամյանն ասաց, որ այսպիսի հարցումները բազմաթիվ են, որոնք ցույց են տալիս ոչ միայն Թուրքիայի  նախագահ Էրդողանի բերանից արտասանված հակահայկական թեզեր,  նաև այդ թեզերի տիրաժավորում հասարակության լայն շրջանակում։
«Ինչպես Հայաստանում, Թուրքիայում,  նաև ողջ աշխարհում հասարակություններն ունեն տրամադրվածություն, որը հիմնված է այն քարոզի  վրա, որ նրանք ամեն օր ստանում են պետական ապարատի կողմից։ Թուրքիայում, Ադրբեջանում այդ քարոզը հակահայկական է, և մենք մեր աշխատանքում դա հստակ թվերով ապացուցում ենք»,- ասաց Վ. Գեղամյանը։
Նա նշեց, երբ այս մասին բարձրաձայնում են թուրքագետները, նրանց ասում են՝ թուրքագետ չեք, այլ թուրքատյաց։
«Այսինքն, մեզանից՝ գիտնականներիցս, պահանջում են, որ մենք ոչ միայն դավաճանենք հայրենիքը, նաև  գիտությանը։ Իսկ գիտությունը մեզ ապացուցում է, որ մենք ունենք պետություն, որը հակահայկական է իր թե պետական  հռետորաբանությամբ, թե իրականացրած պետական քայլերով»,- ասաց թուրքագետը։
Նա ընդգծեց, որ իրենք պնդում են՝ Թուրքիայում հակահայկականություն է և դա կարող են ապացուցել, ոչ թե հիմնվելով  ինչ-որ ծերունազարդ մի ոչ գիտնականի խոսքերին վրա։
Վարուժան Գեղամյանի խոսքով, Փաշինյանի և Էրդողանի խոսույթները լիարժեք համադրել են, գալիս է նրանց, որ երկուսն էլ նույն բառն են ասում։

Политика 16:52 12/11/2022 Армения
Согласно проведенному в Турции в 2021 году опросу, турки считают угрозой для своей страны Армению, только потом Израиль, США, Ирак…
На презентации коллективной монографии «Классические мишени ״риторики ненавистиˮ: армяне и Армения в турецком и азербайджанском медиаполе в 2019-2021 гг.» один из ее авторов – тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян – заявил, что таких опросов – множество, и они показывают не только произнесенные устами президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана антиармянские тезисы, но и тиражирование этих тезисов в широких кругах общественности этой страны.
«В Армении, Турции, как и во всем мире, существуют общественные настроения, основанные на пропаганде, которую они получают каждый день от государственного аппарата. Эта пропаганда в Турции и Азербайджане носит антиармянский характер, и мы в своей работе доказываем это наглядно, конкретными цифрами», – сказал В. Гегамян.
Он указал, что, когда об этом говорят тюркологи, им говорят, дескать, вы – не тюркологи, а туркофобы.
«Иными словами, от нас, ученых, требуют, чтобы мы предали не только Родину, но и науку. А наука доказывает нам, что перед нами антиармянское государство – как своей государственной риторикой, так и предпринимаемыми государственными шагами», – сказал тюрколог.