Տնտեսություն 14:05 14/11/2022 Հայաստան
Վերին Լարսի անցակետում մեծ հերթերի հետ կապված խնդիրը դեռևս շարունակվում է։ Գրեթե մեկ ամիս է՝ արտահանող հայկական ընկերությունների բեռնատարները կանգնած են Լարսի ճանապարհին և չեն կարողանում հատել սահմանը։ Այս անգամ խնդիրը եղանակային վատ պայմանները չեն. Ղրիմի կամրջի վրա տեղի ունեցած պայթունից հետո բեռնատարների նկատմամբ վերահսկողությունը մեծացել է: Բեռնախոսադրող ընկերությունները հայտնում են, որ մանրակրկիտ ստուգում են բոլոր մեքենաները, ինչի հետևանքով կիլոմետրերով հերթեր են գոյացել, իսկ բեռնափոխադրողները, արտահանողներն ու ներմուծողները խոշոր վնասներ են կրում։
Արտահանողների մի մասը մեքենաները հետ են բերել Հայաստան, որ ապրանքը չփչանա, սակայն քիչ չեն դեպքերը, որ տոննաներով ապրանքը հետ վերադառնալուց հետո թափում են աղբանոցում։
Նրանք խնդրի մասին բարձրաձայնում են, բայց որևէ կերպ այն չի լուծվում։ Ինչպես ՀՀ տրանսպորտային առաքողների միության նախագահ Եղիշե Հովհաննիսյանն է ասում՝ չկան պրոֆեսիոնալներ, որ կարողանան հարցին լուծում տալ։
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում միության նախագահը նշեց, որ Վերին Լարսում ոչինչ դեպի լավը չի գնում, այնտեղ պարբերաբար լինում են տանելի և ծանր վիճակներ, երբ բեռները 15-20 օր կարող են մնալ ճանապարհին։
«Դիմում ես Էկոնոմիկայի նախարարություն, ասում են՝ դիմեք Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն, այնտեղից էլ ասում են՝ իրենք ոչինչ անել չեն կարող: Հարց է առաջանում՝ ո՞վ կարող է»,- ասաց Եղիշե Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ Լարսում խնդիրը կապված է թողունակության հետ, որքան էլ փորձում են անցակետերի թիվն ավելացրել, բայց դա, ըստ նրա, ևս լուծում չէ։
«Այդ ճանապարհը զարգանալու տեղ չունի։ Հնարավորությունը մեծ չէ և դրանից առավել ոչինչ չենք կարող պահանջել։ Մի օր կարող է լավ լինել, մի օր՝ վատ»,- ընդգծեց Տրանսպորտի առաքողների միության նախագահը։
Նրա խոսքով՝ անճարակության, ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցման արդյունք է, որ հայ բեռնափոխադրողները մնացել են միայն այդ ճանապարհի հույսին։ Ըստ նրա՝ տարիներ շարունակ խոսում են այլընտրանքային ճանապարհի մասին, անընդհատ բաձրարձայնում են, որ պետք է օգտվել Իրանի ճանապարհից, բացի այդ, մշտապես ասում են, որ մեր երկիրը պետք է ունենա սեփական լաստանավ, սակայն բարձրացրած հարցերը մնում են  թղթի վրա։
Ըստ Տրանսպորտի առաքողների միության նախագահի՝ այլընտրանքը նաև երկաթգծային լաստանավն է, որը կբեռնաթափի Լարսը։
«Եթե այս երկու հարցը լուծեն, ապա իրավիճակը կթեթևանա, քանի որ հնարավոր կլինի բեռների մի մասը փոխադրել լաստանավով, մյուս մասը՝ Իրանով։ Բացի այդ, Հայաստանը պետք է սեփական լաստանավ ունենա, որը կոմերցիոն բնույթ չպետք է կրի։ Այսինքն՝ որևէ բիզնեսմեն դրա սեփականատերը չպետք է լինի, այլ պետք է դա պատկանի պետությանը, իսկ այն կարող է շահագործել որևէ պրոֆեսիոնալ թիմ։ Գաղափարը տվել ենք, բայց ասողին լսող է պետք»,- նշեց Եղիշե Հովհաննիսյանը։
Նա նաև հայտնեց, որ թանկացել է լոգիստիկան, իսկ ապրանքի գնի մեջ լոգիստիկայի ծախսերը կազմում են 30-40%։
Ըստ նրա՝ ցավալին այն է, որ ՀՀ-ում ոչ մեկ չի ցանկանում խորանալ այդ հարցերի մեջ։ «Պարտադիր չէ ունենալ տրանսպորտի նախարարություն, բայց պետք է լինի կարգավորող մարմին, որը մենք չունենք։ Վերմակի մի մասն իր վրա է քաշում էկոնոմիկայի նախարարությունը, մյուս մասը՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների։ Արդեն ինքս էլ չեմ հասկանում խնդրների դեպքում ում դիմել։ Սա ևս մեկ անգամ խոսում է այն մասին, որ պրոֆեսիոնալներ չկան։ Այո, դա տարիներով կուտակված խնդիրն է, բայց ի վերջո մի օր պետք է լուծում ստանա՞, թե ոչ։
Պետությունը չունի տրանսպորտային լոգիստիկայի հարցերը կարգավորովող մարմին, բայց դա ամենակարևոր խնդիրն է։ Մարդիկ չեն գիտակցում, թե դա ինչ ազդեցություն ունի տնտեսության վրա։ Մենք հիմա փակուղում ենք։ Այդ խնդիրը նաև գալիս է նրանից, որ մեր բուհերում «լոգիստիկա» բառը ճիշտ չեն ընկալում։ Թեև երկու բուհում սկսել են լոգիստիկա դասավանդել, բայց մակարդակն ու մոտեցումներն այնքան պրիմիտիվ են, որ ոչինչ պետք  չէ ակնկալել։ Արտասահմանում այդ մասնագիոտությունն ամենապահանջվածն է, քանի որ գլոբալիզացիայի պայմաններում ամբողջ աշխարհը շղթայով կապված է իրար հետ, եթե դու լոգիստիկային չես տիրապետում, ապա ոչ մի հաջողությունէլ չես ունենա»,- ասաց Եղիշե Հովհաննիսյանը։
Նշենք, որ դեռևս տարեսկզբին ռուս-ուկրաինական հակամարտությունով պայմանավորված բեռնափոխադրողները կրկին փաստի առաջ կանգնեցին։ Մասնավորապես, Վերին Լարսի անցակետով տրանսպորտային հոսքերը կտրուկ ավելացան՝ ստեղծելով կիլոմետրանոց հերթեր։ Այդ ժամանակ դեռ մարտին ՀՀ կառավարությունը որոշեց կազմակերպել լաստանավային փոխադրումներ։ Անցել է 7 ամսից ավելի, բայց լաստանավը չկա։
Իհարկե այս ընթացքում էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը մի քանի անգամ ժամկետներ է նշել լաստանավով  փոխադրումները մեկնարկելու վերաբերյալ, նույնիսկ չվացուցակները հրապարակելու մասին էր խոսում, բայց ո՞ւր է լաստանավը։ Իսկ բեռնափոխադրողները, արտահանողները տագնապով սպասում են, որ ձմռանը ճանապարհը նորից կփակվի և նորիս կկանգնեն կոտրած տաշտակի առաջ։

Economy 16:16 16/11/2022 Armenia
Long queues persist at the Upper Lars crossing on the Russian-Georgian border, which serves as Armenia’s sole overland trade route to Russia. For almost a month, trucks of Armenian exporting companies have been stranded on the road to the Upper Lars checkpoint, unable to cross the border to Russia. This time the problem is not because of bad weather conditions.
After the explosion on the Crimean bridge, Russia has tightened control over cargo shipments. Trucking companies say that all vehicles are being scrutinized, resulting in kilometer-long queues. As a result, truckers, exporters and importers suffer huge losses.
Some of the exporters have recalled vehicles back to Armenia so that the goods do not spoil, but there are also many cases where tons of cargo are dumped in landfills after their return.
The problem is being raised, but no solution is in place. The head of the Armenian Association of Transport Forwarders, Yeghishe Hovhannisyan, claims there are no professionals capable of tackling the problem.
Speaking to Panorama.am on Tuesday, Hovhannisyan pointed to recurring problems with the Upper Lars crossing, saying goods are sometimes stuck on the road for 15-20 days.
“When we apply to the Ministry of Economy, they tell us to reach the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, while the latter says they can do nothing about it. Now the question arises about who can do anything?” Hovhannisyan says.
He says the problem is with the low capacity of the Upper Lars border crossing, while efforts to increase the number of checkpoints do not help settle the issue.
"This road has nowhere to go. The opportunities are small, so we can't demand anything more. One day it may be good, the other day it may be bad," the chairman said.
According to him, the Armenian freight forwarders can only use this route because of the “incompetence and unprofessional approach” of the competent authorities. He says they have been talking about an alternative trade route to Russia for many years, stressing the need to use the Iranian route. Moreover, they claim that Armenia should have its own ferry, however all this remains on paper.
In Hovhannisyan’s words, a railway ferry can also be an alternative, which will help ease the load at the Upper Lars checkpoint.
"If these two issues are resolved, the situation will be made simpler, as part of the cargo can be transported by ferry, while another part through Iran. Besides, Armenia should have its own ferry, which should not be used for commercial purposes. In other words, it should not be owned by some businessman, but be a state property and operated by a team of professionals. We have put forward this idea, but no one seems to be interested in it," Hovhannisyan noted.
He also said that logistics have become more expensive, accounting for 30-40% of the total costs of goods.
He claims no government agency wants to deal with the issue. "It is not necessary to have a ministry of transport, but there should be a regulatory body, which we do not have. I myself do not know who to turn to in case of problems, as there are no professionals. Yes, these are problems that have been piling up for years, but should they eventually be solved or not?” Hovhannisyan said.
"There is no state agency dealing with transport logistics, which is the most important problem. People don't realize the impact it has on the economy. We're at a standstill now. This problem also stems from the fact that in our universities the word "logistics" is misunderstood. Although they have begun to teach logistics at two universities, the level and approaches are so primitive that we should not expect anything. This profession is the most demanded abroad, because if you don't know logistics in conditions of globalization, you won't succeed,” he stated.
Earlier in spring this year, freight forwarders once again found themselves in a difficult situation amid the Russian-Ukrainian conflict. Particularly, traffic flows through the Upper Lars checkpoint surged, causing kilometer-long queues. At that time, back in March, the government decided to launch a ferry transportation. More than seven months have passed, but there is no ferry service yet.
Minister of Economy Vahan Kerobyan announced several times during this period the timeframes for the launch of a ferry service. He even talked about the release of timetables, but it is not in sight. Meanwhile, cargo forwarders and exporters are anxiously waiting for the road to close again in winter, when they will be left again at the broken trough.