Տնտեսություն 14:05 14/11/2022 Հայաստան
Վերին Լարսի անցակետում մեծ հերթերի հետ կապված խնդիրը դեռևս շարունակվում է։ Գրեթե մեկ ամիս է՝ արտահանող հայկական ընկերությունների բեռնատարները կանգնած են Լարսի ճանապարհին և չեն կարողանում հատել սահմանը։ Այս անգամ խնդիրը եղանակային վատ պայմանները չեն. Ղրիմի կամրջի վրա տեղի ունեցած պայթունից հետո բեռնատարների նկատմամբ վերահսկողությունը մեծացել է: Բեռնախոսադրող ընկերությունները հայտնում են, որ մանրակրկիտ ստուգում են բոլոր մեքենաները, ինչի հետևանքով կիլոմետրերով հերթեր են գոյացել, իսկ բեռնափոխադրողները, արտահանողներն ու ներմուծողները խոշոր վնասներ են կրում։
Արտահանողների մի մասը մեքենաները հետ են բերել Հայաստան, որ ապրանքը չփչանա, սակայն քիչ չեն դեպքերը, որ տոննաներով ապրանքը հետ վերադառնալուց հետո թափում են աղբանոցում։
Նրանք խնդրի մասին բարձրաձայնում են, բայց որևէ կերպ այն չի լուծվում։ Ինչպես ՀՀ տրանսպորտային առաքողների միության նախագահ Եղիշե Հովհաննիսյանն է ասում՝ չկան պրոֆեսիոնալներ, որ կարողանան հարցին լուծում տալ։
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում միության նախագահը նշեց, որ Վերին Լարսում ոչինչ դեպի լավը չի գնում, այնտեղ պարբերաբար լինում են տանելի և ծանր վիճակներ, երբ բեռները 15-20 օր կարող են մնալ ճանապարհին։
«Դիմում ես Էկոնոմիկայի նախարարություն, ասում են՝ դիմեք Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն, այնտեղից էլ ասում են՝ իրենք ոչինչ անել չեն կարող: Հարց է առաջանում՝ ո՞վ կարող է»,- ասաց Եղիշե Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ Լարսում խնդիրը կապված է թողունակության հետ, որքան էլ փորձում են անցակետերի թիվն ավելացրել, բայց դա, ըստ նրա, ևս լուծում չէ։
«Այդ ճանապարհը զարգանալու տեղ չունի։ Հնարավորությունը մեծ չէ և դրանից առավել ոչինչ չենք կարող պահանջել։ Մի օր կարող է լավ լինել, մի օր՝ վատ»,- ընդգծեց Տրանսպորտի առաքողների միության նախագահը։
Նրա խոսքով՝ անճարակության, ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցման արդյունք է, որ հայ բեռնափոխադրողները մնացել են միայն այդ ճանապարհի հույսին։ Ըստ նրա՝ տարիներ շարունակ խոսում են այլընտրանքային ճանապարհի մասին, անընդհատ բաձրարձայնում են, որ պետք է օգտվել Իրանի ճանապարհից, բացի այդ, մշտապես ասում են, որ մեր երկիրը պետք է ունենա սեփական լաստանավ, սակայն բարձրացրած հարցերը մնում են  թղթի վրա։
Ըստ Տրանսպորտի առաքողների միության նախագահի՝ այլընտրանքը նաև երկաթգծային լաստանավն է, որը կբեռնաթափի Լարսը։
«Եթե այս երկու հարցը լուծեն, ապա իրավիճակը կթեթևանա, քանի որ հնարավոր կլինի բեռների մի մասը փոխադրել լաստանավով, մյուս մասը՝ Իրանով։ Բացի այդ, Հայաստանը պետք է սեփական լաստանավ ունենա, որը կոմերցիոն բնույթ չպետք է կրի։ Այսինքն՝ որևէ բիզնեսմեն դրա սեփականատերը չպետք է լինի, այլ պետք է դա պատկանի պետությանը, իսկ այն կարող է շահագործել որևէ պրոֆեսիոնալ թիմ։ Գաղափարը տվել ենք, բայց ասողին լսող է պետք»,- նշեց Եղիշե Հովհաննիսյանը։
Նա նաև հայտնեց, որ թանկացել է լոգիստիկան, իսկ ապրանքի գնի մեջ լոգիստիկայի ծախսերը կազմում են 30-40%։
Ըստ նրա՝ ցավալին այն է, որ ՀՀ-ում ոչ մեկ չի ցանկանում խորանալ այդ հարցերի մեջ։ «Պարտադիր չէ ունենալ տրանսպորտի նախարարություն, բայց պետք է լինի կարգավորող մարմին, որը մենք չունենք։ Վերմակի մի մասն իր վրա է քաշում էկոնոմիկայի նախարարությունը, մյուս մասը՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների։ Արդեն ինքս էլ չեմ հասկանում խնդրների դեպքում ում դիմել։ Սա ևս մեկ անգամ խոսում է այն մասին, որ պրոֆեսիոնալներ չկան։ Այո, դա տարիներով կուտակված խնդիրն է, բայց ի վերջո մի օր պետք է լուծում ստանա՞, թե ոչ։
Պետությունը չունի տրանսպորտային լոգիստիկայի հարցերը կարգավորովող մարմին, բայց դա ամենակարևոր խնդիրն է։ Մարդիկ չեն գիտակցում, թե դա ինչ ազդեցություն ունի տնտեսության վրա։ Մենք հիմա փակուղում ենք։ Այդ խնդիրը նաև գալիս է նրանից, որ մեր բուհերում «լոգիստիկա» բառը ճիշտ չեն ընկալում։ Թեև երկու բուհում սկսել են լոգիստիկա դասավանդել, բայց մակարդակն ու մոտեցումներն այնքան պրիմիտիվ են, որ ոչինչ պետք  չէ ակնկալել։ Արտասահմանում այդ մասնագիոտությունն ամենապահանջվածն է, քանի որ գլոբալիզացիայի պայմաններում ամբողջ աշխարհը շղթայով կապված է իրար հետ, եթե դու լոգիստիկային չես տիրապետում, ապա ոչ մի հաջողությունէլ չես ունենա»,- ասաց Եղիշե Հովհաննիսյանը։
Նշենք, որ դեռևս տարեսկզբին ռուս-ուկրաինական հակամարտությունով պայմանավորված բեռնափոխադրողները կրկին փաստի առաջ կանգնեցին։ Մասնավորապես, Վերին Լարսի անցակետով տրանսպորտային հոսքերը կտրուկ ավելացան՝ ստեղծելով կիլոմետրանոց հերթեր։ Այդ ժամանակ դեռ մարտին ՀՀ կառավարությունը որոշեց կազմակերպել լաստանավային փոխադրումներ։ Անցել է 7 ամսից ավելի, բայց լաստանավը չկա։
Իհարկե այս ընթացքում էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը մի քանի անգամ ժամկետներ է նշել լաստանավով  փոխադրումները մեկնարկելու վերաբերյալ, նույնիսկ չվացուցակները հրապարակելու մասին էր խոսում, բայց ո՞ւր է լաստանավը։ Իսկ բեռնափոխադրողները, արտահանողները տագնապով սպասում են, որ ձմռանը ճանապարհը նորից կփակվի և նորիս կկանգնեն կոտրած տաշտակի առաջ։

Экономика 13:29 16/11/2022 Армения
Проблема с длинными очередями на КПП «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе, через который пролегает единственная связывающая Армению с Россией сухопутная дорога, сохраняется. Уже почти месяц фуры армянских компаний-экспортеров стоят на дороге к КПП «Верхний Ларс» и не могут пересечь границу. На этот раз проблема не в плохих погодных условиях.
После взрыва на Крымском мосту усилился контроль над грузовиками. Занимающиеся грузоперевозками компании сообщают, что тщательную проверку проходят все транспортные средства, в результате чего образовались километровые очереди, а грузоперевозчики, экспортеры и импортеры несут огромные убытки.
Некоторые из экспортеров отозвали машины обратно в Армению, чтобы товар не портился, но немало и случаев, когда после возвращения тонны груза выбрасываются на свалку.
Проблему поднимают, но она никак не решается. По словам председателя Ассоциации транспортных экспедиторов Армении Егише Ованнисяна, профессионалов, способных решить эту проблему, нет.
В беседе с корреспондентом Panorama.am глава Ассоциации отметил, что в Верхнем Ларсе ничего не меняется к лучшему, периодически случаются непростые и сложные ситуации, когда грузы могут простоять в пути 15-20 дней.
Обращаешься в Минэкономики, говорят – обращайтесь в министерство территориального управления и инфраструктур, там же отвечают, что они ничего сделать не могут. Возникает вопрос: кто тогда может?» – сказал Егише Ованнисян.
По его словам, проблема на КПП «Верхний Ларс» связана с пропускной способностью, сколько бы ни пытались увеличить число пунктов, это, по его словам, тоже не решение.
«Этой дороге некуда развиваться. Возможности невелики, посему требовать чего-то большего нельзя. В один день может быть хорошо, в другой – плохо», – подчеркнул председатель Ассоциации транспортных экспедиторов Армении.
По его словам, именно из-за некомпетентности и непрофессионального подхода армянским экспедиторам остается надеяться только на эту дорогу. Как он отметил, об альтернативной дороге говорят уже много лет, постоянно заявляют, что необходимо пользоваться иранской дорогой, кроме того, постоянно говорят, что у нашей страны должен быть собственный паром, но все это так и остается лишь на бумаге.
Как указал председатель Ассоциации транспортных экспедиторов Армении, альтернативой может быть и железнодорожный паром, что позволит разгрузить КПП «Верхний Ларс».
«Если эти два вопроса будут решены, то ситуация упростится, так как часть груза можно будет перевозить паромом, а часть – через Иран. Кроме того, у Армении должен быть собственный  паром, который не должен носить коммерческого характера. Другими словами, он не должен быть собственностью какого-то бизнесмена, а должен принадлежать государству, и его может эксплуатировать какая-либо профессиональная команда. Мы подали идею, но говорящему нужен слушающий», – отметил Егише Ованнисян.
Он также сообщил, что подорожала логистика, и затраты на логистику составляют 30-40% в стоимости товара.
По его словам, печально то, что никто в Армении не хочет вникать в эти вопросы. «Не обязательно иметь министерство транспорта, но должен быть регулирующий орган, которого у нас нет. Часть одеяла тянет на себя министерство экономики, часть – министерство территориального управления и инфраструктур. Я и сам уже не понимаю, к кому обращаться в случае проблем. Это лишний раз говорит о том, что профессионалов нет. Да, это копившиеся годами проблемы, но, в конце концов, должны они когда-нибудь решиться или нет?
«Нет государственного органа, регулирующего вопросы транспортной логистики, а это самая важная проблема. Люди не понимают, какое влияние это оказывает на экономику. Мы сейчас в тупике. Эта проблема также связана с тем, что в наших вузах неверно воспринимают слово „логистика”. Хотя в двух вузах и начали преподавать логистику, но уровень и подходы настолько примитивны, что ожидать чего-либо не стоит. За рубежом эта специальность самая востребованная, потому что если ты в условиях глобализации не владеешь логистикой, у тебя не будет никаких успехов», – сказал Егише Ованнисян.
Отметим, что еще в начале весны грузоперевозчики в очередной раз встали перед фактомиз-за российско-украинского конфликта. В частности, резко увеличились транспортные потоки через КПП «Верхний Ларс», образовались километровые очереди. Тогда же, еще в марте, правительство РА приняло решение об организации паромных перевозок. Прошло более 7 месяцев, а парома нет.
Конечно, за этот период министр экономики Ваан Керобян несколько раз называл сроки запуска паромных перевозок, говорил даже об опубликовании расписаний, но где паром? А экспедиторы и экспортеры с тревогой ждут, что зимой дорога вновь закроется, а они опять останутся у  разбитого корыта.