Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էնթոնի Բլինքենի հետ
Նոյեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, մասնավորապես, նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և դրան հետևած եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ:
Պետքարտուղար Բլինքենը ԱՄՆ պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակելու աջակցությունը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ջանքերը և պետքարտուղար Բլինքենի անձնական ներգրավվածությունը:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել քննարկումները տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերի, այդ թվում հումանիտար հարցերի կարգավորման վերաբերյալ:

Политика 11:29 15/11/2022 Армения
Никол Пашинян 15 ноября провел телефонный разговор с госсекретарем США Энтони Блинкеном. Подробности представляет пресс-служба правительства Армении.
Собеседники обменялись мнениями о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в частности, о состоявшейся 7 ноября в Вашингтоне встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана и последовавшей за ней трехсторонней встрече.
Госсекретарь Блинкен выразил готовность США и впредь оказывать поддержку нормализации армяно-азербайджанских отношений, а также урегулированию нагорно-карабахской проблемы.
Пашинян высоко оценил усилия США и личное участие госсекретаря Блинкена.
Собеседники договорились продолжить обсуждение шагов по повышению уровня безопасности и стабильности в регионе, в том числе урегулированию гуманитарных вопросов.