Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էնթոնի Բլինքենի հետ
Նոյեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, մասնավորապես, նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և դրան հետևած եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ:
Պետքարտուղար Բլինքենը ԱՄՆ պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակելու աջակցությունը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ջանքերը և պետքարտուղար Բլինքենի անձնական ներգրավվածությունը:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել քննարկումները տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերի, այդ թվում հումանիտար հարցերի կարգավորման վերաբերյալ:

Politics 11:30 15/11/2022 Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Tuesday held a telephone conversation with US Secretary of State Antony Blinken.
The two exchanged ideas on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, in particular, the November 7 meeting of the Armenian and Azerbaijani foreign ministers in Washington, and the subsequent trilateral meeting, according to the Armenian government’s readout of the call.
“Secretary of State Blinken expressed US willingness to continue supporting the settlement of Armenia-Azerbaijan relations, as well as the Nagorno-Karabakh problem. Prime Minister Pashinyan highly appreciated the US efforts and the personal involvement of Secretary of State Blinken,” the statement said.
“The interlocutors agreed to continue discussions on steps aimed at increasing the level of security and stability in the region, including the settlement of humanitarian issues,” it added.