Հերթական ապատեղեկատվությունն է․ ՀՀ և ԱՀ ՊՆ-ների հերքումը
«Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները նոյեմբերի 18֊ի երեկոյան կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, հերթական ապատեղեկատվությունն է»։
ՀՀ ՊՆ-ն նույնպես հայտարարություն է տարածել՝ հերքելով Ադրբեջանի ՊՆ-ի հաղորդագրությունը։
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները նոյեմբերի 18-ին՝ ժամը 12:50-ին, կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի հատվածում, հերթական ապատեղեկատվությունն է»:

Politics 11:15 19/11/2022 Armenia
The military authorities of Armenia and Artsakh have denied Azerbaijan’s reports of ceasefire breaches as disinformation.
“The report of the Azerbaijani Defense Ministry that the Defense Army allegedly opened fire at the Azerbaijani military positions in the occupied areas of the Martuni region in the Artsakh Republic late on 18 November is yet another piece of fake news,” the Defense Ministry of Artsakh said in a statement.
“The statement issued by the Azerbaijani Defense Ministry alleging that the Armenian military opened fire at the Azerbaijani combat positions in the eastern section of the Armenian-Azerbaijani border at 12:50am on 18 November is fresh disinformation,” the Armenian Defense Ministry said.