Քաղաքական 09:30 21/11/2022 Աշխարհում
Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսում կարող է ցամաքային գործողության նախապատրաստվել: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրել է Yeni Şafak-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
«Սուր և ճանկ» գործողության ընթացքում սպանվել է ահաբեկիչների 89 քուրդ: Սպանվել են PKK-ի զինյալներ, այդ թվում՝ մի քանի բարձրաստիճան ղեկավարներ: Գործողությունը դիտվում է որպես Սիրիայում հնարավոր ցամաքային հարձակման առաջին քայլ»,-գրում է թերթը։
Հաղորդվում է, որ ողջ երկրի վեց տարբեր բազաներից օդ բարձրացող ինքնաթիռները միաժամանակյա գործողություններ են իրականացրել Սիրիայի և Հյուսիսային Իրաքի թիրախների դեմ:
«Գործողության ընթացքում, որն իրականացվել է մարտական և աջակցության ինքնաթիռներով, ինչպես նաև անօդաչու թռչող սարքերով, ոչնչացվել են թիրախներ, այդ թվում՝ զինյալներին պատկանող ապաստարաններ, բունկերներ, քարանձավներ, թունելներ և պահեստներ»,-նշվում է հրատարակության մեջ։
Նախօրեին Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր Սիրիայի հյուսիսում և Իրաքում քրդական կազմավորումների դեմ «Ճանկեր և սուր» օդային գործողության մեկնարկի մասին։ Նախարարության տվյալներով՝ քրդերը այդ երկրների հյուսիսային տարածքները որպես հենակետեր են օգտագործում Թուրքիայի վրա հարձակումներ իրականացնելու համար։

Политика 11:12 21/11/2022 Регион
Турция может готовиться к наземной операции на севере Сирии, пишет Yeni Şafak со ссылкой на источники. Информацию передает РИА Новости.
«При операции "Коготь-мечь" были уничтожены 89 объектов террористов. Многие террористы РПК (запещенная в Турции Рабочая партия Курдистана), включая нескольких высокопоставленных руководителей, были ликвидированы. Операция рассматривается как первый шаг возможной наземной операции в Сирии», – пишет издание.
Сообщается, что самолеты, взлетающие с шести различных баз по всей стране, проводили одновременные операции против целей в Сирии и Северном Ираке.
«При операции, которая проводилась боевыми самолетами и самолетами поддержки, а также беспилотными летательными аппаратами, были уничтожены цели, включая убежища, бункеры, пещеры, туннели и склады, принадлежащие террористам», – уточнило издание.
Накануне Министерство обороны Турции объявило о начале воздушной операции "Коготь-меч" против курдских формирований на севере Сирии и Ирака. По данным ведомства, террористы используют северные территории этих стран в качестве баз для нападения на Турцию.