Քաղաքական 14:46 25/11/2022 Տարածաշրջան
Առաջիկայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպում Ռուսաստանում չի նախատեսվում: «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Առաջիկայում նախատեսված չէ», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով մոտ ապագայում Ռուսաստանում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ հանդիպման պլանների մասին հարցին։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը մշտապես շարունակում է աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորման, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման ուղղությամբ։
Ըստ աղբյուրի՝ ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Բրյուսելում դեկտեմբերի 7-ին նախատեսված հանդիպումը չի կայանա: Նրան չի գոհացրել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոյի հանդիպմանը մասնակցելու Երևանի պայմանը։

Moscow continues to assist Baku and Yerevan in resolving the conflict, but talks between Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan are not planned in Russia in the near future, Kremlin spokesman Dmitry Peskov told reporters on Friday, TASS said.
"It's not that Russia is not ready - Russia is continuously working to assist the two states in resolving the situation and signing a peace treaty," the Kremlin spokesman said in reply to a question about whether Russia was ready to provide a platform for talks between the two leaders.
However, according to Peskov, no such meeting is planned in Russia for the time being. "Not in the short term," the spokesman said in reply to a corresponding question.
Earlier, Aliyev said that their next meeting with Pashinyan was to be held in Brussels on December 7. However, he added, referring to his aide, "the Armenian prime minister wants to meet only if [French President] Emmanuel Macron is there." The Azerbaijani leader stressed that the meeting would not take place under these conditions.