Քաղաքական 11:15 26/11/2022 Աշխարհում
Ղազախստանի արտահերթ նախագահական ընտրություններում հաղթած Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ստանձնել է պետության ղեկավարի պաշտոնը: Պաշտանակալման արարողությունից հայտնել է «ՌԻԱ նովոստի»-ի թղթակիցը։
«Ես հանդիսավոր կերպով երդվում եմ հավատարմորեն ծառայել Ղազախստանի ժողովրդին, խստորեն հետևել Ղազախստանի սահմանադրությանը և օրենքներին, երաշխավորել քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները, բարեխղճորեն կատարել Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի՝ ինձ վստահված բարձր պարտականությունները»,-երդվել է Տոկաևը։
Արարողությունը տեղի է ունենում Անկախության պալատում և հեռարձակվում էր հանրապետական հեռուստաալիքների և նախագահի մամուլի ծառայության սոցիալական ցանցերի եթերով։
Դահլիճին ներկա են Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, կառավարության անդամներ, խորհրդարանի անդամներ, երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, ինչպես նաև հասարակության ներկայացուցիչներ։

Политика 11:52 26/11/2022 В мире
Касым-Жомарт Токаев, победивший на внеочередных выборах президента Казахстана, вступил в должность главы государства, передает корреспондент РИА Новости.
«Торжественно клянусь верно служить народу Казахстана, строго следовать Конституции и законам Казахстана, гарантировать права и свободы граждан, добросовестно выполнять возложенные на меня высокие обязанности президента Республики Казахстан», – произнес Токаев слова присяги.
Церемония проходит во Дворце Независимости и транслируется в эфире республиканских телеканалов и социальных сетях президентской пресс-службы.
В зале присутствуют первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, члены правительства, депутаты парламента, аккредитованный в стране дипломатический корпус, а также представители общественности.