Քաղաքական 11:15 26/11/2022 Աշխարհում
Ղազախստանի արտահերթ նախագահական ընտրություններում հաղթած Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ստանձնել է պետության ղեկավարի պաշտոնը: Պաշտանակալման արարողությունից հայտնել է «ՌԻԱ նովոստի»-ի թղթակիցը։
«Ես հանդիսավոր կերպով երդվում եմ հավատարմորեն ծառայել Ղազախստանի ժողովրդին, խստորեն հետևել Ղազախստանի սահմանադրությանը և օրենքներին, երաշխավորել քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները, բարեխղճորեն կատարել Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի՝ ինձ վստահված բարձր պարտականությունները»,-երդվել է Տոկաևը։
Արարողությունը տեղի է ունենում Անկախության պալատում և հեռարձակվում էր հանրապետական հեռուստաալիքների և նախագահի մամուլի ծառայության սոցիալական ցանցերի եթերով։
Դահլիճին ներկա են Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, կառավարության անդամներ, խորհրդարանի անդամներ, երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, ինչպես նաև հասարակության ներկայացուցիչներ։

Tokayev sworn in as Kazakhstan's leader
Kassym-Jomart Tokayev, who won the recent snap presidential election in Kazakhstan, took the oath to the people of the country and assumed the post of head of state on Saturday, a Sputnik correspondent reported.
"I do solemnly swear to faithfully serve the people of Kazakhstan, strictly follow the constitution and laws of Kazakhstan, guarantee the rights and freedoms of citizens, faithfully perform the high duties of the president of Kazakhstan assigned to me," Tokayev said during an inauguration ceremony.
In addition, he noted that the presidential election in Kazakhstan had been held fairly and openly, according to observers, experts and journalists.
The ceremony took place at the Palace of Independence in Astana and was attended by first President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, members of the government and the parliament, the diplomatic corps accredited in the country, and representatives of the public.
Kazakhstan held an early presidential election on November 20. Six people were registered as presidential candidates, including the incumbent head of state, Tokayev. He won the election with 81.31% of votes. The total turnout reached 69.44%.