Հասարակություն 13:19 26/11/2022 Հայաստան
Արդեն մի քանի տարի է Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի անվան հետ կապված գրառումների կամ հրապարակված լուսանկարների պատճառով «Ֆեյսբուք»-ը օգտահաշիվներ է արգելափակում։ Անկախ  «Ֆեյսբուք»-ի կողմից կիրառվող «պատժամիջոցներին», նոյեմբերի 25-ին՝ Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան օրը, քաղաքացիներն ակտիվ գրառումներ կատարեցին։ Իսկ թե ի՞նչ հետևանքներ են այն ունեցել կամ քանի օգտահաշիվ է փակվել Panorama.am-ը զրուցել է տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանի հետ։
Մասնագետի խոսքով ՝ Մոնթ Մելքոնյանի ծննդյան օրը կամ առհասարակ մեր ազգային հերոսի անվան կամ լուսանկարով գրառումների համար  բավականին շատ օգտահաշիվներ են փակվում։ Ստույգ տվյալներ չկան,թե քանի հաշիվ է փակվել, քանի որ արգելափակումը կարող է լինել նույնիսկ մեկ կամ մի քանի ամիս անց։
«Դժվար է ասել,թե քանի օգտահաշիվ է արգելափակվում։ Մարդը կարող է գրառում կատարել, բայց արգելափակվի երկու ամիս հետո։ Լինում են դեպքեր, երբ արգելափակվում են 5 տարի առաջ արված գրառման պատճառով։ Այն մարդիկ, որոնք այսօր կամ երեկ են գրառում արել Մոնթե Մելքոնյանի մասին, հնարավոր է  ավելի ուշ արգելափակվեն, հնարավոր է նույնիսկ արգելափակում չլինի»,- ասաց Մարտիրոսյանը։
Այս խնդիրը լուծում չի ստանում։ Լուծման ճանապարհը՝ դիվանագիտական հարթակն է։ Հայաստանի իշխանությունները պետք է «Ֆեյսբուք»-ի հետ բանակցությունների միջոցով խնդրին լուծում տան։ Սակայն,արդեն մի քանի տարի է, սայլը տեղից չի շարժվում, հետևապես՝ ակնհայտ է, որ բանակցություններն անօգուտ են անցնում։
«Իմ տեղեկություններով՝ ԱԳՆ-ն որոշ բանակցություններ վարում է, բայց լուծում երբ կլինի կամ ընդհանրապես կլինի,թե՝ ոչ, դժվար է ասել։ Չի բացառվում, որ «Ֆեյսբուք»-ը  ոչ մի լուծում էլ չտա։ Սա օդում կախված հարց է։ Նրանք այդ թեմայով ունեն սկզբունքային մոտեցում։ Գիտեք, արգելափակում են, քանի որ Մոնթեն կապ է ունեցել ԱՍԱԼԱ-ի հետ, իսկ ԱՍԱԼԱ-ն ԱՄՆ-ում պաշտոնապես ճանաչված է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն։ Այս հիմքով էլ «Ֆեյսբուք»-ն արգելափակում է հաշիվները։ Հետևաբար, հնարավոր է,որ  այս հարցը հնարավոր է ամբողջական լուծում այդպես էլ չստանա»,- եզրափակեց տեղեկատվական անվտանգության մասնագետը։
Ի դեպ, թեև Panorama.am-ը լրատվամիջոց է,սակայն երեկ  Panorama.am-ի ֆեյսբուքյան էջն էլ ազգային հերոսի անունը հիշատակելու համար հայտնվել է վտանգի ներքո. ֆեյսբուքը սահմանափակել է նյութերի տարածումը, նվազեցրել դրանց հասանելիությունը։
Չհամաձայնելով որոշման հետ՝ Panorama.am-ը դիմել է ֆեյսբուքին.
«Panorama.am-ը  լրատվամիջոց է. Այն ֆեյսբուքյան հարթակում լուրեր է տարածում։ Եթե ինչ-ինչ բաներ սոցցանցին դուր չեն գալիս, թող նախօրոք կամ հրապարակի այն ցանկը, որոնց մասին չի կարելի գրել՝ այդպիսով ոտնաձգություն անելով խոսքի ազատության դեմ, կամ նկատի ունենա, որ լուրերում կարող են հանդիպել բառեր, որոնք, չգիտես ինչու ֆեյսբուքի սրտով չեն, թեև ոչ բռնություն են քարոզում, ոչ էլ այլ ոչ իրավական բան»։

«Возможно, Facebook никак не решит этот вопрос»: эксперт о проблеме с блокировкой аккаунтов
На протяжении нескольких лет из-за публикаций или фотографий с упоминанием имени Национального героя Монте Мелконяна в соцсети Facebook аккаунты пользователей блокируются.
Независимо от применяемых соцсетью Facebook «санкций», 25 ноября – в день рождения Монте Мелконяна, пользователи соцсети активно делились публикациями о нем. К каким последствиям это привело или сколько аккаунтов заблокировано из-за этого корреспондент Panorama.am побеседовал с экспертом по информационной безопасности Самвелом Мартиросяном.
По словам эксперта, в день рождения Монте Мелконяна или в целом – при упоминании Национального героя или публикаций его фотографий, закрываются многие аккаунты пользователей. Нет точных сведений, сколько аккаунтов заблокировали, поскольку блокировка может произойти даже через один или несколько месяцев.
«Трудно сказать, сколько аккаунтов заблокировано. Человек может сделать публикацию, но его аккаунт могут заблокировать через пару месяцев. Бывают случаи, когда блокируются аккаунты из-за публикаций 5-летней давности. Те люди, которые сегодня или вчера сделали публикации с упоминанием имени Монте Мелконяна, возможно позже будут заблокированы, но, возможно, блокировки не произойдет», – отметил С. Мартиросян.
Эта проблема пока не решена. Путь решения находится в дипломатической плоскости. Власти Армении должны посредством переговоров с Meta найти решение данной проблемы. Однако, уже несколько лет тележка не движется с места, очевидно, что переговоры прошли бесполезно.
«По имеющимся у меня сведениям, МИД ведет какие-то переговоры, но, когда проблема будет решена или вообще решится ли, трудно сказать. Не исключено, что Meta никак не решит эту проблему. Этот вопрос повис в воздухе. У них поэтому вопросу есть принципиальный подход.
Знаете, они блокируют упоминания о нем, поскольку Монте был связан с ASALA (Армянская секретная армия освобождения Армении), а ASALA в США официально признана террористической организацией. На этом основании Facebook блокирует аккаунты. Следовательно, возможно, что этот вопрос так и не получит окончательного решения», – резюмировал эксперт.
Кстати, страница новостного сайта Panorama.am в Facebook также оказалось под угрозой из-за упоминания имени национального героя. Facebook ограничил распространение материалов, уменьшил охват.
Не согласившись с решением, редакция Panorama.am обратилась в Facebook:
«Panorama.am – СМИ, мы делимся также новостными материалами в социальных сетях, включая Facebook. Если те или иные вещи не по вкусу Facebook, пусть Meta либо заранее опубликует список запрещенных для публикации слов, выражений и тем, таким образом посягая на свободу слова, либо имеет в виду, что в новостных материалах могут встречаться слова, которые, непонятно почему, не по душе Facebook, хотя они и не пропагандируют ни насилия, ни чего бы то ни было противоправного».
- Вртанесян: Эти власти могут очень быстро положить конец безобразию с блокировками в Facebook за упоминание имени Монте
- 25 ноября – день рождения героя Армении и Арцаха Монте Мелконяна
- Завтра день рождения Монте: в Facebook до сих пор не решена проблема с блокировкой аккаунтов из-за упоминания его имени