Հասարակություն 17:09 26/11/2022 Աշխարհում
Եվրոպական շատ քաղաքներում ավանդական Սուրբ Ծննդյան շուկաները կբացվեն են մինչև նոյեմբերի վերջ: Այս տարվա տոնակատարությունները տեղի կունենան էներգետիկ ճգնաժամի պայմաններում, երբ Փարիզից Լոնդոն քաղաքային իշխանությունները սահմանափակում են տոնական լուսավորության ժամերը կամ անցնում են էներգախնայող լույսերի: Associated Press-ի տարածած լուրին անդրադարձել է «Ինտերֆաքս»-ը:
Այնուամենայնիվ, որոշ եվրոպացիներ անհեթեթություն են համարում էլեկտրաէներգիան խնայելու իշխանությունների ջանքերը՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ COVID-19 համաճարակի պատճառով եվրոպացիները նաև նախորդ երկու Սուրբ Ծնունդն անընդմեջ նշել են համեստ։ Նրանք կարծում են, որ հնարավոր է էլեկտրաէներգիա խնայել այլ եղանակներին և Սուրբ Ծնունդը տոնել շքեղ, ինչպես վայել է այս տոնին։
Գերմանիայում տոնական լուսավորությունը վառ կլինի՝ չնայած բնապահպանների խմբերի զսպվածության կոչերին: Իսպանիայում շատ քաղաքներ նույնպես Սուրբ Ծննդյան լույսերը տեսնում են որպես տոնական սեզոնի կարևոր մաս, իսկ քաղաքային զարդարանքները օգնում են քաղաքացիներին և զբոսաշրջիկներին Սուրբ Ծննդյան ոգի ընդունել և գումար ծախսել տոնավաճառներում:

Экономика 19:45 26/11/2022 В мире
Во многих европейских городах к концу ноября открылись традиционные рождественские ярмарки; в этом году празднования будут проходить в разгар энергетического кризиса, и от Парижа до Лондона городские власти ограничивают часы работы праздничного освещения или переходят на энергосберегающие светильники, сообщает Интерфакс со ссылкой на агентство Associated Press.
Однако, некоторые европейцы считают вздором усилия властей по экономии электроэнергии, учитывая тот факт, что предыдущие два Рождества подряд европейцы также отпраздновали скромно – из-за пандемии COVID-19. Они считают, что экономить электроэнергию можно и в другие сезоны – а Рождество отмечать пышно, как и подобает этому празднику.
В Германии праздничная иллюминация будет яркой, даже несмотря на призывы к сдержанности со стороны природоохранных организаций. В Испании власти многих городов также считают, что рождественские огни – это важная составляющая праздничного сезона, и городские украшения помогают горожанам и туристам настроиться на рождественский лад и тратить деньги на ярмарках.