Հասարակություն 18:07 30/11/2022 Հայաստան
Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում այսօր տեղի ունեցավ «ՈՍԿԻ ՍԵՐՄԵՐ» երախտիքի և հարգանքի կրթամրցանակաբաշխությունը՝ նվիրված Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հերոս, լիբանանահայ երգիչ-խմբավար Գէորգ Հաճեանի հիշատակին։
«ՈՍԿԻ ՍԵՐՄԵՐ»-ը «Հայ Ձմեռ պապ բարեգործական հիմնադրամի ծրագիրն է, որը ԵՊԿ և Հաճեան ընտանիքի համագործակցությամբ յուրաքանչյուր կիսամյակ Գէորգ Հաճեանի անվան կրթամրցանակով է խրախուսում կոնսերվատորիայի շնորհաշատ ուսանողներին։
«Բարի, ազնիվ անձնավորություն, հրաշալի երգիչ. ահա այսպիսին էր Գէորգ Հաճեանը, որի նվիրվածությունը հայրենիքին, հողին, ջրին, ամեն մի թուփին իր արվեստի մեջ շատ բացահայտ երևում է»,- միջոցառման ժամանակ ասաց ԵՊԿ վոկալ ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Գայանե Գեղամյանը։
Նրա խոսքով՝ երգիչը համերգներ է ունեցել աշխարհի բազմաթիվ երկրներում և ներկայացրել է   հայկական երաժշտական հարուստ մշակույթի ավանդույթները։ Գայանե Գեղամյանը նշեց նաև, որ թեև Գէորգ Հաճեանն ունեցավ կարճ ստեղծագործական կյանք, սակայն այն եղել է բարձրունքներով լի։ «Փառք ու պատիվ նրան և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Գէորգի ընտանիքին՝ կնոջն ու տղային, որ այս միջոցառումը կազմակերպել են մեր երիտասարդ ուսանողների համար, որոնք սովորում են վճարովի համակարգում։ Այս փոքրիկ օգնությունը շատ պատվաբեր է ձեզ համար, քանի այն հիշատակում է այսպիսի մի հզոր անհատականության մասին»,- ասաց պրոֆեսորը։
Գայանե Գեղամյանը նաև շնորհակալություն հայտնեց «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Արմինե Պետրոսյանին, որի նախաձեռնությամբ զոհված տղաներին նվիրված կրթամրցանակաբաշխություն է անցկացվում։
Նշենք, որ «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամը 2021 թվականից սկսել է «Հարգանքի և երախտիքի կրթամրցանակ՝  նվիրված մեր գոյամարտի հերոսների հիշատակին» գիտակրթական ծրագիրը: Կրթամրցանակների նպատակն է Արցախյան գոյամարտերում զոհված հերոսների հիշատակը հավերժացնել՝ նրանց անունները շաղկապելով կրթության և մշակույթի զարգացման գաղափարին։
«Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Արմինե Պետրոսյանն իր խոսքում ասաց, որ մեծագույն բավականություն են ստացել Կոնսերվատորիայի տաղանդավոր երիտասարդների կատարումներից։
«1,5 տարի առաջ «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ սահմանվեց զոհված հերոսների անուններով կրթամրցանակաբաշխություն և այն ռեալ արդյունքներ է տալիս։ Կրթամրցանակի գաղափարը ծնվել է կորստի ցավից, բայց մեզ հարկավոր էր կենտրոնանալ և վշտից դուրս գալ այնպես, ինչպես Գէորգը, մնացած հերոսները կանեին, որոնց անուններով կրթամրցանականեր ենք սահմանել Հայաստանի 4 բուհերում»,- ընդգծեց Արմինե Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ նայելով Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված 5 հազար և ավելի հերոսների կենսագրությունը, տեսնում են, որ անհավանական տաղանդավոր և հզոր սերունդ ենք կորցրել։
Արմինե Պետրոսյանը կոնսերվատորիայի ուսանողներին խորհուրդ տվեց լսել Գէորգի կատարումները. «Գևորգը բյուրեղյա անձնավորություն էր, մեծ, մաքուր երեխա, որը թողել էր իր բարեկեցիկ կյանքը, հրաժարվել արտերկրում աշխատելու բոլոր առաջարկներից և եկել էր Հայաստան՝ շենացնելու հայրենիքը։ Այո, նա այն շենացրեց իր արվեստով և արյունով»։
Գէորգ Հաճեանի կինը՝ Ֆրիդա Հաճեանն էլ անդրադարձավ իրենց համատեղ կյանքում անցած ճանապարհին, ուսանողական տարիներին և վերջում հայրենիքում բնակություն հաստատելուն։ «Մենք հասանք մեր երազանքին, բայց չգիտեինք, որ հետագան շատ ծանր է լինելու մեզ համար»,- ասաց նա։
Նշենք, որ այս կիսամյակ Գէորգ Հաճեանի անունը կրող «ՈՍԿԻ ՍԵՐՄԵՐ» երախտիքի և հարգանքի առաջին կրթամրցանակակիրներն են Լուիզա Պետրոսյանը, Թովմաս Կարապետյանը, Դավիթ Խաչատրյանը։
Լիբանանահայ օպերային երգիչ, խմբավար, «Դրո Կանայան» կոմիտեության անդամ, ազատամարտիկ Գևորգ Հաճյանը ծնվել է 1971 թվականին Լիբանանի Անջար քաղաքում։ 2020 թվականի աշնանը մասնակցել է Արցախում տեղի ունեցող Հայ-ադրբեջանական պատերազմին։ ՀՅԴ կամավորական 2-րդ վաշտի հրամանատար Մհեր Հարությունյանի և նույն վաշտի ազատամարտիկ Քրիստափոր Արթինի հետ զոհվել է՝ ռազմավարական նշանակություն ունեցող բարձունքի ազատագրման ժամանակ։

Образование 12:09 01/12/2022 Армения
В Ереванской государственной консерватории им. Комитаса накануне, 30 ноября, состоялась церемония вручения образовательной стипендии признательности и уважения «Золотые семена», посвященной памяти героя 44-дневной войны в Арцахе,  армянского певца-репатрианта из Ливана Геворга Ачяна.
«Золотые семена» – программа благотворительного фонда «Ай Дзмер Пап» (Армянский Дед Мороз), в рамках которой при сотрудничестве Ереванской государственной консерватории и семьи Ачянов каждое полугодие стипендией имени Геворга Ачяна поощряются одаренные студенты ЕГК.
«Добрый, честный человек, замечательный певец. Таким был Геворг Ачян, чья преданность Родине, родной земле, каждому кустику на ней очень четко прослеживается в его творчестве», – сказала во время мероприятия завкафедрой вокала ЕГК профессор Гаяне Гегамян.
По ее словам, певец выступал с концертами во многочисленных странах мира и представлял богатые традиции армянской музыкальной культуры. Гаяне Гегамян отметила также: у Геворга Ачяна была короткая творческая жизнь, но полная достижений.
«Слава и честь ему. И хочу поблагодарить семью Геворга, его супругу и сына, за организацию этого мероприятия для наших юных студентов, обучающихся на платной основе. Для нас очень почетно получать такую помощь, поскольку это также увековечивает память  певцы», – добавила она.
Гаяне Гегамян также поблагодарила директора благотворительного фонда «Армянский Дед Мороз» Армине Петросян, по инициативе которой проводится церемония вручения образовательных стипендий, посвященных памяти павших ребят.
Следует отметить, что благотворительный фонд с 2021 года запустил научно-образовательную программу «Стипендия уважения и признательности, посвященная памяти героев нашей борьбы за существование». Целью образовательных стипендий является увековечение памяти героев, павших в боях в Арцахе, связывая их имена с идеей образовательного и культурного развития.
Супруга Геворга Ачяна – Фрида – в своем выступлении коснулась пройденного с мужем в ходе  совместной жизни пути, студенческих лет и репатриации. «Мы осуществили свою мечту, но не знали, что будущее будет для нас очень тяжелым», – сказала она.
Следует отметить, что в этом семестре первыми лауреатами стипендии признательности и уважения «Золотые семена», посвященной памяти Геворга Ачяна, стали Луиза Петросян, Товмас Карапетян и Давид Хачатрян.
Ливанский армянин, репатриант, оперный певец Геворг Ачян родился в ливанском городе Анджар в 1971 году.
27 сентября 2020 года Азербайджан при непосредственном участии своих союзников – Турции и иностранных боевиков-террористов и джихадистов – развязал широкомасштабную войну против Арцаха. Геворг Ачян отправился добровольцем на фронт. Погиб вместе с командиром 2-го добровольческого взвода АРФД Мгером Арутюняном и добровольцем того же взвода Кристофором Артином  при освобождении стратегически важной высоты.