Մենք՝ որպես ՀՀ-ի իշխանություն, չենք կարող ընդունել նման ռիսկեր պարունակող հայտարարություն. Էդուարդ Աղաջանյան
«Չնայած հայտարարությունում կային բավականին շատ դրույթներ, որոնց շուրջ հնարավոր եղավ գալ համաձայնության, այնուամենայնիվ, կային ձևակերպումներ, որոնց նկատմամբ կողմերի դիրքրոշումները սկզբունքային էին և դրանց շուրջ համաձայնության գալու հնարավորություն չեղավ»,-ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացնելով խորհրդարանական մեծամասնության դիրքորոշումը «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունը Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ» նախագիծի վերաբերյալ՝ ասաց Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը:
Նրա խոսքով՝ «Հայաստան» խմբակցության առաջարկած ձևակերպումները նախապատերազմյան արտաքին քաղաքականության տրամաբանության շարունակությունն ու կրկնությունն են, այն անընդունելի է, քանի որ դրա արդյունքն այսօրվա իրավիճակն է:
«Հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքաքան վերջին գլոբալ զարգացումները, ինչպես նաև Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից վարվող դեստրուկտիվ քաղաքականությունը, որևէ բան բացառելը գրեթե անհնար է, այդ թվում հնարավոր ռազմական սադրանքները»,-ասաց Աղաջանյանը և հավելեց. «Խաղաղության օրակարգն է գլխավոր, եթե ոչ՝ միակ պատճառը, որ յուրաքանչյուր ադրբեջանական սադրիչ գործողությանը հետևում է միջազգային հանրության գրեթե միահամուռ քննադատող գնահատականը»:
Նա տեղեկացրեց, որ ՔՊ-ի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ հայտարարության մեջ «Հայաստան» խմբակցության առաջարկած տերմինաբանությունն ավելի շատ ռիսկեր է առաջացնում, քան նպաստում է ՀՀ-ի առաջարկած խաղաղության օրակարգի առաջխաղացմանը և հայտարարեց, որ ՔՊ խմբակցությունը, որպես ՀՀ-ի իշխանություն, չի կարող ընդունել մի հայտարարություն, որը պարունակում է նման ռիսկեր:

Политика 12:59 02/12/2022 Армения
«Несмотря на то, что в заявлении есть множество положений, вокруг которых удалось прийти к согласию, тем не менее, есть формулировки, по которым позиции сторон были принципиальными и не удалось прийти к согласию вокруг них», – заявил на внеочередном заседании Национального Собрания Армении председатель постоянной комиссии Национального Собрания РА по внешним связям Эдуард Агаджанян.
Отметим, сегодня, 2 декабря, по инициативе депутатов от фракции «Армения» («Айастан») проходит внеочередное заседание для принятия заявления НС по одному вопросу. Обсуждается «Проект Заявления Национального Собрания Республики Армения в связи с заявлением парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 года».
По его словам, предложенные фракцией «Армения» формулировки являются продолжением и повтором логики довоенной внешней политики, это неприемлемо, поскольку ее результатом является сегодняшняя ситуация.
«Учитывая последние геополитические глобальные развития, а также деструктивную политику властей Азербайджана, практически невозможно что-либо исключать, в том числе и возможные военные провокации», – отметил он, добавив: «Мирная повестка – главная, если не единственная причина, по которой за каждым провокационным действием Азербайджана следует практически единодушная критическая оценка международного сообщества».
Он сообщил, что анализ партии «Гражданский договор» демонстрирует, что терминология, предложенная фракцией «Армения» в заявлении, создает больше рисков, чем способствует продвижению мирной повестки дня, предложенной РА, и заявил, что фракция «ГД», как власть РА, не может принять содержащее такие риски заявление.