Քաղաքական 18:07 03/12/2022 Հայաստան
Ադրբեջանի սադրանքները հանդիսանում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման հիմնական խոչընդոտը. Միրզոյանը՝ Ռիքերի հետ հանդիպմանը
Դեկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող վերջին զարգացումները:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման դրսևորումները, շարունակական սադրանքները և ռազմատենչ հայտարարությունները հանդիսանում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման հիմնական խոչընդոտը:
Մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ապահովման, ինչպես նաև Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների միջազգային մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգային մարտահրավերներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ շեշտել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիաների հետևանքների վերացման և Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման հրամայականը:

Политика 18:26 03/12/2022 Армения
Мирзоян-Рикеру: Непрекращающиеся провокации и воинственные заявления Баку –главное препятствие на пути к установлению прочного мира в регионе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 3 декабря принял американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ, старшего советника по переговорам на Кавказе Филиппа Рикера. Подробности представляет пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили последние развития, связанные с урегулированием отношений между Арменией и Азербайджаном, нагорно-карабахской проблемой.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что проявления применения Азербайджаном силы и угрозы силой, непрекращающиеся провокации и воинственные заявления являются главным препятствием на пути к установлению прочного мира в регионе.
«Состоялся обмен мнениями об обеспечении прав и гарантий безопасности армян Нагорного Карабаха, а также о создании международного механизма обсуждений между Степанакертом и Баку.
Арарат Мирзоян и Филипп Рикер обменялись мнениями о процессе делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, а также о разблокировке транспортных инфраструктур в регионе.
Касаясь вызовов безопасности в регионе, министр иностранных дел Республики Армения особо подчеркнул необходимость ликвидации последствий развязанных Азербайджаном агрессий против территориальной целостности и суверенитета Республики Армения и вывода вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Республики Армения», – говорится в сообщении.