Քաղաքական 12:50 10/12/2022 Արցախ
Աշխատանքային այցի շրջանակներում Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 9-ին Մարսելում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել տեղի ղեկավար կազմի հետ: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Երկրի ղեկավարը առանձնազրույց է ունեցել Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Մարտին Վասալի հետ, այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է լայն ֆորմատով՝ դեպարտամենտի խորհրդի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Նախագահը իր երախտագիտությունն է հայտնել ներկաներին 2020թ. հոկտեմբերի 23-ին՝ Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի ամենաթեժ պահին ընդունած՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը շտապ միջազգային հումանիտար օգնություն տրամադրելու մասին բանաձևի համար:
Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է այն փաստը, որ այսօր ևս նրանք շարունակում են ակտիվորեն պաշտպանել Արցախի ժողովրդի շահերը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել հանդիպում Պրովանս Ալպ Կոտ դ՛Ազյուր շրջանի նախագահ Ռընո Մյուզըլիեի հետ:
Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է Ֆրանսիայի վարչական շրջանների հետ ունեցած փոխգործակցության ընդլայնման ու խորացման անհրաժեշտությունը: Այդ համատեքստում նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Պրովանս Ալպ Կոտ դ՛Ազյուր շրջանային խորհրդին՝ 2020թ. դեկտեմբերի 17-ին Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման մասին բանաձև ընդունելու համար՝ նշելով, որ դա շատ կարևոր և քաջալերող քայլ էր ինչպես քաղաքական, այնպես էլ բարոյական տեսանկյուններից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որում դատապարտվում է Արցախի և Հայաստանի հանդեպ Ադրբեջանի ագրեսիան և աջակցություն է հայտնվում Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքներին, հատկապես՝ ինքնորոշման իրավունքին:
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ ղարաբաղյան հակամարտության միայն խաղաղ և բոլոր կողմերի շահերը հարգող կարգավորումն է կարող տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման նոր էջ բացել: Միաժամանակ կոչ է արվում միջազգային հանրությանը՝ դատապարտելու Ադրբեջանին՝ ռազմական հանցագործությունների, մարդու իրավունքների ոտնահարման, ինչպես նաև Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների ու ռազմագերիների ազատազրկման համար:

Politics 13:26 10/12/2022 NKR
Within the framework of the working visit, the delegation headed by President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan held in Marseille a number of meetings with the local authorities on Fridaym December 9.
Harutyunyan had a tête-à-tête meeting with Martine Vassal, President of the Departmental Council of Bouches-du-Rhone, which subsequently expanded to a meeting with the participation of representatives of the Departmental Council, the presidential office reported on Saturday.
The president expressed his gratitude to those present for the resolution on providing urgent international humanitarian aid to the population of Nagorno-Karabakh adopted on October 23, 2020, at the height of the war unleashed against Artsakh.
Arayik Harutyunyan highlighted the fact that even today they continue to actively protect the interests of the people of Artsakh.
Another meeting was held with Renaud Muselier, President of the Regional Council of Provence-Alpes-Côte d'Azur.
Harutyunyan emphasized the need to expand and deepen the cooperation with the administrative regions of France. In that context, the President expressed gratitude to the Provence-Alpes-Côte d'Azur Regional Council for adopting a resolution on the international recognition of the Republic of Artsakh on December 17, 2020, noting that it was a very important and encouraging step from both political and moral perspectives.
During the meeting, the parties signed a joint declaration condemning Azerbaijan's aggression towards Artsakh and Armenia and supporting the inalienable rights of the people of Artsakh, particularly, the right to self-determination.
The document emphasizes that only a peaceful settlement of the Karabakh conflict respecting the interests of all the parties can open a new page of peace, stability and prosperity in the region. At the same time, it calls upon the international community to condemn Azerbaijan for war crimes, violation of human rights, as well as confinement of political prisoners and prisoners of war in Azerbaijan.
The next meeting of the delegation led by the Artsakh leader was with Mayor of Marseille Benoît Payan. Issues related to decentralized cooperation with Artsakh regions and communities were at the discussion agenda. Mayor Payan assured that he will continue to make all possible efforts to increase the humanitarian assistance programs directed to Artsakh.
The meetings were attended by Armenian Consul General in Marseille, philanthropist Vardan Sirmakesh.