Իրավունք 16:00 10/12/2022 Հայաստան
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ուղերձ է հղել Մարդու իրավունքների միջազգային օրն վա առիթվ.
«Այսօր մարդու իրավունքների միջազգային օրն է։
Եվս մեկ առիթ խորհելու, թե ինչպես և ինչքանով են պաշտպանված մարդու իրավունքները աշխարհում, հարցնելու ինքներս մեզ՝ արդյո՞ք աշխարհի բոլոր մասերում ապրող մարդիկ օգտվում են նույն իրավունքներից և ազատություններից։
Այսօր մենք նաև նշում ենք Արցախի անկախության հանրաքվեի և Սահմանադրության օրը։ Օր, երբ մենք, իրացնելով մեր ինքնորոշման իրավունքը, արտահայտել ենք մեր կամքը՝ անկախ ապրելու մեր հայրենիքում և որոշելու մեր ապագան։
Ավելի քան երկու տարի է անցել հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունից, որ պետք է վերջ դներ 2020 թվականին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին և ապահովեր խաղաղություն Լեռնային Ղարաբաղում, սակայն այն, ինչ ունենք, շատ հեռու է խաղաղություն կոչվելուց։
Այս երկու տարվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը դիմել է բազմաթիվ հանցագործությունների՝ սպանելով քաղաքացիական անձանց, առևանգելով և խոշտանգելով խաղաղ բնակիչների, ոչնչացնելով նրանց ունեցվածքը և մշակութային ժառանգությունը, դիտավորյալ խաթարելով կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների աշխատանքը և ոտնձգելով Արցախի ամբողջ բնակչության հոգեբանական և ֆիզիկական անձեռնմխելիության դեմ։ Սրանք փաստեր են, որոնց հետևում մարդկային ճակատագրեր են, մարդկանց խաթարված կյանքն է ու մշուշոտ ապագան։
Վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը ակտիվորեն փորձում է փակել Լաչինի միջանցքը, որը միակ ճանապարհն է, որը կապում է Արցախի ժողովրդին արտաքին աշխարհի հետ։ Լաչինի միջանցքը թեկուզ մի քանի ժամով փակելը հղի է անդառնալի հումանիտար հետևանքներով։ Բայց Ադրբեջանը անտեսում է մարդու իրավունքները, անգամ իր քաղաքացիների իրավունքները։ Ադրբեջանն այսօր առաջ է մղում իր հանցավոր քաղաքականությունը, որի նպատակն է ամբողջությամբ հայաթափել Արցախը։
Մարդու իրավունքները համընդհանուր են, և Արցախի ժողովուրդը արժանի է բոլոր իրավունքներին, ինչպես աշխարհում յուրաքանչյուրը։ Ես դիմում եմ միջազգային մեծ ընտանիքին՝ խնդրելով գործողություններ ձեռնարկել նոր ցեղասպանությունը կանխելու և իմ ժողովրդի իրավունքները պաշտպանելու համար։ Առկա վկայությունները առավել քան բավարար են միջազգային համապատասխան մեխանիզմներ գործի դնելու համար։ Սա մեկ կամ մի քանի դերակատարների պատասխանատվության հարց չէ, սա ամբողջ միջազգային հանրության պատասխանատվության հարց է։

Law 16:10 10/12/2022 NKR
Human Rights Defender Gegham Stepanyan of the Artsakh Republic has issued a message on Human Rights Day observed annually on December 10. His full message is below.
"Today is Human Rights Day.
Yet another occasion to think about how and to what extent human rights are protected in the world, to ask ourselves whether people living in all parts of the world enjoy the same rights and freedoms.
Today we also celebrate Artsakh’s Independence Referendum and Constitution Day. The day, when we, having exercised our right to self-determination, expressed the will to independently live and to decide our future.
However, more than two years have passed since the establishment of the Trilateral Statement on Ceasefire, which was supposed to end the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh in 2020 and ensure peace in Nagorno-Karabakh, but what we have is far from being called peace.
For two years now, the Azerbaijani side has resorted to many crimes by killing, kidnapping and torturing civilians, destroying their property and cultural heritage, deliberately disrupting the operation of critical infrastructure, and encroaching on the psychological and physical integrity of the entire population of Artsakh. Those are facts behind which human destinies, destroyed lives and their vague future stand.
Now Azerbaijan is actively trying to close the Lachin corridor, which is the only road connecting Artsakh with the outside world. Closing the Lachine corridor even for a few hours is fraught with irreversible humanitarian consequences. But Azerbaijan neglects human rights, even of its own citizens. Azerbaijan further promotes its criminal policy aimed at the eviction of the native Armenian population of Artsakh.
Human rights are universal and Artsakh people deserve all the rights as everyone in the world. I appeal to the big international family, asking for action to prevent another genocide and protect the rights of my people. The existing evidence is more than enough to put international mechanisms into action. This is not the responsibility of one or several actors, but the common responsibility of the whole international community.