Օրվա մամուլ 09:24 13/12/2022 Հայաստան
«Երեկ առավոտից ադրբեջանական կողմը կրկին բնապահպանական ակցիայի շիրմայի տակ փակեց Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը՝ ըստ էության, շրջափակման մեջ վերցնելով տասնյակ հազարավոր արցախահայերի։
Ուշագրավ է, որ, ի տարբերություն նախորդ օրերի սադրանքների, երբ ադրբեջանցիների հետ բանակցություններում ներգրավված էին նաև Արցախի ներկայացուցիչներ, մասնավորապես ԱԽ քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն էր մասնակցում բանակցություններին, Արցախի պատգամավորներն էին հանդիպել խաղաղապահների հրամանատար Վոլկովի հետ, երեկ խաղաղապահները կտրուկ մերժել են արցախյան կողմի մասնակցությունը։ Անգամ ԱԺ պատգամավորներին թույլ չեն տվել մոտենալ դեպքի վայրին, որտեղ ճանապարհը փակելուց հետո ավելի քան երկու ժամ հայկական ավտոմեքենաներ էին «գերի» ընկել։
Ռուս խաղաղապահներն ասել են, որ բանակցելու հարց չկա, և դա նաև ադրբեջանցիների պահանջն է։ Ասել են, որ խնդրի լուծումը քաղաքական որոշում է պահանջում, իսկ իրենք չեն պատրաստվում ուժ կիրառելով հեռացնել ադրբեջանցիներին։ Երբ իրենք «վերևներից» ստանան այդ որոշումը, կիմանան նաև իրենց անելիքները։
Սրանով է պայմանավորված, որ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարների անունից երեկոյան տարածված հաղորդագրությունում կոչ էր արվում․ «Ռուս խաղաղապահներին հորդորում ենք՝ եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում առավել կոշտ միջոցներով կանխել ադրբեջանցիների նմանօրինակ հակամարդկային գործողությունները»»։

Пресса дня 13:18 13/12/2022 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что со вчерашнего утра азербайджанская сторона снова под предлогом экологической акции перекрыла дорогу Степанакерт-Горис, фактически взяв в окружение десятки тысяч арцахских армян.
«Примечательно, что, в отличие от провокаций предыдущих дней, когда в переговоры с азербайджанцами были вовлечены также представители Арцаха, в частности в переговорах участвовал секретарь Совета безопасности Виталий Баласанян, депутаты Арцаха встретились с командующим миротворцами Волковым, вчера миротворцы наотрез отказали арцахской стороне в участии. Даже депутатам парламента не позволили приблизиться к месту инцидента, где после перекрытия дороги армянские автомобили более двух часов «оказались в плену».
Российские миротворцы сказали, что о переговорах нет речи, и это также требование азербайджанцев. Они заявили, что проблема требует политического решения, а они не собираются применить силу для удаления азербайджанцев. Когда они получат это решение «сверху», поймут, что делать.
Этим обусловлено то, что в распространенном вечером от имени руководителей парламентских фракций заявлении есть призыв к российским миротворцам ″в рамках трехстороннего соглашения предпринять более жесткие меры и пресечь подобные античеловеческие действия азербайджанцев″», - пишет газета.