Քաղաքական 20:26 14/12/2022 Հայաստան
Նիդերլանդների խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է բանաձև Լաչինի միջանցքի արգելափակման մասին
Նիդերլանդների խորհրդարանն ընդունել է դեկտեմբերի 13-ին «Քաղաքական բարեփոխված կուսակցություն», «Քրիստոնեական միություն», «Գյուղացի-քաղաքացի շարժում» և Սոցիալիստական կուսակցությունների խմբակցությունների կողմից ներկայացված միջնորդությունը, որը վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակմանը: ՀՅԴ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացել են Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների դաշնության մամուլի հաղորդագրությունից:
Միջնորդության մեջ նշվում է, որ չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածություններին, Ադրբեջանը փակել է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող Լաչինի միջանցքը և դադարեցրել Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ գազամատակարարումը: Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ «ռուս խաղաղապահները չեն միջամտում այդ տարածքում, ու որ այս իրավիճակը սպառնում է ստեղծել հումանիտար առումով արտակարգ իրավիճակ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար»: Բացի այդ, կառավարությանը կոչ է արվում Եվրոպական խորհրդին հորդորել համատեղ կոչով դիմել Ադրբեջանին՝ դադարեցնել թշնամական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ և բացել միջանցքը։
Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների դաշնությունը ողջունել է միջնորդության ընդունումը Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից:
«Մենք ակնկալում ենք կառավարության արագ գործողությունները՝ վերջ դնելու Ալիևի դաժան բռնապետության կողմից ստեղծված հումանիտար աղետին, մասնավորապես՝ ճանապարհի ապաշրջափակման և շրջափակումը չկրկնելու համար միջազգային երաշխիքների ստեղծման, ինչպես նաև Եվրամիության կողմից Ստեփանակերտ օդային փոխադրումներ կազմակերպելու միջոցով»,- նշված է Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների դաշնության մամուլի հաղորդագրությունում։

Политика 20:38 14/12/2022 Армения
Парламент Нидерландов большинством голосов принял резолюцию касательно блокады Бердзорского коридора
Парламент Нидерландов 13 декабря принял представленный рядом фракций документ относительно закрытия Азербайджаном Лачинского (Бердзорского) коридора. Как сообщает АРФД, об этом сообщили из Федерации армянских организаций Нидерландов (FAON).
В резолюции указывается, что, несмотря на договоренности от 9 ноября 2020 года, Азербайджан закрыл Лачинский коридор, соединяющий Армению с Нагорным Карабахом, и перекрыл подачу газа из Армении в Нагорный Карабах.
В документе также говорится, что «российские миротворцы не вмешиваются на этой территории, и что эта ситуация грозит созданием чрезвычайной гуманитарной ситуации для населения Нагорного Карабаха». Кроме того, парламент призывает правительство призвать Совет Европы выступить с совместным обращением к Азербайджану с призывом прекратить враждебные действия против народа Нагорного Карабаха и открыть коридор.
Федерация армянских организаций Нидерландов приветствует принятие документа парламентов Нидерландов.
«Мы ожидаем быстрых действий правительства, чтобы положить конец гуманитарной катастрофе, созданной жесткой диктатурой Алиева, в частности, путем разблокирования дороги и создания международных гарантий с целью не повторения блокады, а также организации авиаперевозок Европейским Союзом в Степанакерт», – говорится в сообщении.