Քաղաքական 14:41 14/12/2022 Հայաստան
ՔՊ-ի ներկայացրած օրակարգը որևէ ձևի համարժեք չէ Արցախի և Հայաստանի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակին. Աբրահամյան
«Իրավիճակը բավականին բարդ է։ Ձեր խմբակցության ներկայացրած համատեքստը՝ հումանիտար աղետ, սա միայն  հումանիտար աղետի խնդիր չէ»,- Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում, որտեղ քննարկվում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հեղինակած  «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» հայտարարության տեքստի նախագիծը, ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով, փաստացի, Հայաստանն ու Արցախն այսօր կանգնած են նոր պատերազմի շեմին, փաստացի Արցախն այսօր կանգնած է  նոր ցեղասպանությսան շեմին։
«Ձեր ներկայացրած օրակարգը որևէ ձևի համարժեք չէ Արցախի և Հայաստանի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակին և այն հայտարարությունը, մոտեցումները, որոնք դուք եք  արտահայտում, որևէ ձևի ոչ միայն չի կանխում վերահաս վտանգը, այլ նույն կերպ կանաչ լույս է վառում  Ադրբեջանի համար»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Տիգրան Աբրահամյանը հայտարարեց, որ իրենք, բնականաբար, չեն մասնակցելու այս քննարկմանը։
«Այսօր մենք մեր հայրենակիցների հետ մեր խոսքը կներկայացնենք ժամը 16։00-ին կառավարության շենքի դիմաց»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությունը նույնպես հայտարարել է՝ չեն մասնակցելու այս քննարկմանը և դուրս են եկել ԱԺ նիստերի դահլիճից։

Политика 14:52 14/12/2022 Армения
Абрамян: Представленная правящей фракцией повестка не эквивалентна военно-политической ситуации вокруг Арцаха и Армении
«Ситуация достаточно сложная. Представленный вашей фракцией контекст – гуманитарная катастрофа. Это не только вопрос  гуманитарной катастрофы», – заявил на внеочередном заседании в Национальном Собрании Армении, где обсуждается представленный правящей фракцией «Гражданский договор» проект заявления «О создании Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе» секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По его словам, Армения и Арцах сегодня, фактически, находятся на пороге новой войны, Арцах, фактически, находится сегодня на грани нового геноцида.
«Представленная вами повестка никоим образом не эквивалентна военно-политической ситуации, создавшейся вокруг Арцаха и Армении, а ваши заявление и подходы не только никоим образом не предотвращают надвигающуюся опасность, но и дают зеленый свет Азербайджану», – заявил депутат от оппозиции.
Тигран Абрамян сообщил, что они, конечно же, не будут участвовать в этом обсуждении.
«Сегодня мы скажем наше слово с нашими соотечественниками в 16:00, перед зданием правительства», – сказал он.
Напомним, секретарь оппозиционной фракции «Армения» Арцвик Минасян заявил с трибуны парламента:
«Лучше, чтобы это заявление не представлялось, поскольку оно не только вредит Армении, но и помогает турецко-азербайджанскому тандему».