Քաղաքական 17:49 15/12/2022 Հայաստան
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակի դիմաց Արցախի նախկին ՄԻՊ,  պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը հիշեցրեց՝ Արցախում 120 հազար մարդ պատանդառված է Ադրբեջանի կողմից։
Նա կոչ արեց բոլորին անել հնարավոր ամեն բան արցախցիների իրավունքների պաշտպանության, տեղեկատվության տարածման, Լաչինի միջանցքի բացման ուղղությամբ։
«Շնորհակալ ենք, որ գործուն քայլեր եք կատարում, զրկանքներ եք կրում, ինչպես Արցախի մեր հայրենակիցները։ Մենք միջազգային բոլոր դերակատարներից՝ տվյալ դեպքում Եվրամիությունից ևս պահանջում ենք ոչ միայն հայտարարություններ, այլև գործնական  քայլեր ալիևյան ռեժիմի սանձերը քաշելու համար։  Այս նորանոր հանցագործությունները շարունակությունն են հայատյաց քաղաքականության։  Ալիևի ռեժիմի անպատժելիությունը հետևանք է ԵՄ-ի և ողջ միաջազգային հանրության իմպոտենտության, լռության, անգործության։ Այդ պատճառով այս հանցագործությունները ընկած են  միջազգային բոլոր դերակատարների խղճի վրա»,-ասաց նա։
ԵՄ պատվիրակության գրասենյակի դիմաց ակցիա անողները վանկարկեցին՝ «Ոչ Ցեղասպանությանը», «Բացել կյանքի ճանապարհը», «Վերջ տալ անպատժելիությանը», «Դադարեցնել իմպոտենտությունը», «Չվաճառել արժեքները նավթի ու գազի դիմաց»։
Ակցիայի մասնակիցները թղթե ինքնաթիռներ նետեցին ԵՄ պատվիրակության գրասենյսկի ուղղությամբ՝ պահանջելով բացել օդային ճանապարհ դեպի Արցախ։

Политика 18:13 15/12/2022 Армения
Советник государственного министра Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Артак Бегларян у офиса делегации ЕС в Армении напомнил, что 120 000 человек в Арцахе находятся в блокаде из-за действий Азербайджана.
Он призвал сделать всё возможное для защиты прав жителей Арцаха, распространения информации, а также по части открытия Лачинского (Бердзорского) коридора.
«Мы требуем от всех международных акторов, в данном случае от Евросоюза, не только заявлений, но и практических шагов, чтобы “держать в узде” алиевский режим. Эти новые преступления являются продолжением армяноненавистнической политики. Безнаказанность алиевского режима является следствием “импотенции”, молчания и бездействия ЕС и всего международного сообщества. Поэтому эти преступления лежат на совести всех международных акторов», – отметил он.
Затем участники акции направили бумажные самолетики к зданию Офиса делегации ЕС с требованием открыть воздушный коридор в Арцах.
При этом они скандировали следующие лозунги: «Нет Геноциду», «Мы – вместе с Арцахом», «Откройте дорогу жизни», «Откройте воздушный коридор», «Алиев – террорист».