Քաղաքական 16:45 15/12/2022 Տարածաշրջան
Ադրբեջանի կողմից տրանսֆորմատորների և գեներատորների տեղափոխումն Ուկրաինա «որպես մարդասիրական օգնություն» տարակուսանք է առաջացնում Ռուսաստանում։ Այս մասին հինգշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ի աղբյուրը։
«Բաքվի կողմից նման քայլը տարակուսանք է առաջացնում։ Հատուկ ռազմական գործողության շրջանակներում Ռուսաստանի Դաշնության ԶՈւ-ն ոչնչացնում է Ուկրաինայի կրիտիկական ենթակառուցվածքը, որն օգտագործվում է Կիևի ռեժիմի կողմից ռազմական կարիքների համար։ Ադրբեջանական մատակարարումները, որոնք դժվար թե հիմնովին փոխեն իրավիճակը, մարդասիրական օգնության նման չեն»,- նշել է աղբյուրը։
Աղբյուրը նաև ուշադրություն է հրավիրել որոշ ադրբեջանցի մեկնաբանների կարծիքի վրա, որոնք նշել են՝ մատակարարված սարքավորումները պահանջված են հենց Ադրբեջանում ՝ հաշվի առնելով աճող սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերները։
Դեկտեմբերի 10-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ ի պատասխան ուկրաինական կողմի դիմումի՝ «ստեղծված իրավիճակում տուժած տարածքների էլեկտրաէներգիայի կայուն մատակարարումը վերականգնելու նպատակով ադրբեջանական կողմը մարդասիրական օգնություն է ուղարկել ուկրաինացի ժողովրդին ՝ բաղկացած էլեկտրական սարքավորումներից»։
ԱԳՆ-ի տվյալներով՝ մարդասիրական բեռը ներառում է 45 ուժային տրանսֆորմատոր և 50 գեներատոր։ Ինչպես նշել են նախարարությունում, բեռի ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան 1,4 մլն մանաթ (ավելի քան 800 հազար դոլար):

Политика 17:03 15/12/2022 В мире
Передача Азербайджаном Украине трансформаторов и генераторов «в качестве гуманитарной помощи» вызывает недоумение у России. Об этом сообщил в четверг ТАСС источник в МИД РФ.
«Подобный шаг со стороны Баку вызывает недоумение. В рамках специальной военной операции ВС Российской Федерации уничтожают критическую инфраструктуру Украины, использующуюся киевским режимом для военных нужд. Азербайджанские поставки, которые вряд ли принципиально изменят ситуацию, не тянут на гуманитарную помощь», – отметил источник.
Источник также обратил внимание на мнение некоторых азербайджанских обозревателей, которые указали, что поставленное оборудование востребовано в самой республике с учетом необходимости постконфликтного восстановления карабахских территорий и растущих социально-экономических вызовов.
Пресс-служба МИД Азербайджана 10 декабря сообщила, что в ответ на обращение украинской стороны, «с целью восстановления в сложившейся ситуации устойчивого снабжения электроэнергией пострадавших территорий азербайджанская сторона направила украинскому народу гуманитарную помощь, состоящую из основного электрооборудования». По данным МИД, гуманитарный груз включает 45 силовых трансформаторов и 50 генераторов. Как отметили в азербайджанском министерстве, общая стоимость груза составляет более 1,4 млн манатов (более $800 тыс.).
По данным МИД республики, в связи с кризисом на Украине Азербайджан оказал этой стране гуманитарную помощь на общую сумму около 30 млн манатов (более $17,5 млн).