Առողջություն 18:54 16/12/2022 Հայաստան
Դեկտեմբերի 12-ից 16-ը Արցախի Հանրապետության շրջանների և Ստեփանակերտի Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոններում 13 ծնունդ է գրանցվել:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Անգելինա Իսախանյանը:
«Նորածիններից 4-ը տղաներ են, 9-ը՝ աղջիկներ։ Ծնունդներից 2-ը գրանցվել են Մարտակերտի շրջանում, 1-ը Մարտունու, մյուսները՝ Ստեփանակերտում»,-մանրամասնել է խոսնակը:
Նրա տեղեկատվությամբ՝ այս պահի դրությամբ առաջին բուժօգնության անհրաժեշտ դեղորայքն ու բուժպարագաներն բավարարում են, սակայն, ըստ մեր զրուցակցի, դրանց մատակարարման տեսանկյունից մտահոգիչ է Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի փակ մնալը:

Общество 20:43 16/12/2022 НКР
С 12 по 16 декабря в центрах охраны здоровья матери и ребенка регионов Республики Арцах и Степанакерта зарегистрировано 13 родов.
Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс сообщила пресс-секретарь министра здравоохранения Арцаха Ангелина Исаханян.
«Из новорожденных 4 мальчика, 9 девочек. Из них 2 рождения зарегистрированы в Мартакертском районе, 1 – в Мартуни, остальные – в Степанакерте», – отметила Исаханян.
По ее словам, на данный момент необходимых медикаментов для оказания первой помощи и медицинских принадлежностей достаточно, однако, по словам собеседницы, с точки зрения дальнейшего их обеспечения закрытие единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром, вызывает беспокойство.