Քաղաքական 17:35 20/12/2022 Արցախ
ՄԱԿ-ն ունի պարտավորություններ ոչ միայն ճանաչված պետությունների, այլև չճանաչվածների առաջ. Լարիսա Ալավերդյան
«Նրանք, ովքեր գտնում են, որ այսօր պետք է պայքարեն, ճնշում գործադրեն, պահանջեն և հասնեն նրան, որ իշխանություններն իրականացնեն ժողովրդի միասնական կամքը, ապա պետք է գնան և կառավարության շենքի դիմաց ակցիա անեն»,-ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի դիմաց կազմակերպված բողոքի ակցիայի ժամանակ ասաց Հայաստանի նախկին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը՝ անդրադառնալով շրջանառվող հարցին, թե ինչո՞ւ բողոքի ակցիան կառավարության դիմաց չեն անում, այլ՝ ՄԱԿ-ի:
Ալավերդյանը կարծիք հայտնեց, որ ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց հստակ, ճիշտ և գրագետ ակցիա է իրականացվում:
«Պատկերացրեք, որ որևէ մի պետության մեջ իշխանությունն չի ուզում անել այն, ինչ պահանջում է ժողովուրդը, այդ դեպքում ՄԱԿ-ը պետք է լուռ մնա՞»,-հարց հնչեցրեց Լարիսա Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ի դիմաց կազմակերպված ակցիան պահանջված է, քանի որ այդ կառույցն ունի պարտավորություններ ոչ միայն ճանաչված պետությունների և այնտեղ ապրող մարդկանց առաջ, այլև չճանաչվածների:
«Աշխարհի ցանկացած վայրում ապրող մարդը կամ մարդկանց խումբը պետք է մտահոգի ՄԱԿ-ին»,-ասաց ՀՀ նախկին օմբուդսմենը:
Ըստ Ալավերդյանի՝ ՄԱԿ-ի, թե ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց ակցիա անցկացնելու տարբերության թեզերն տարածվում են նրա համար, որ քննադատության ենթարկեն գործ անողներին:
«Նրանք, ովքեր ունեն կամք և կարծում են, որ հասցեատերն այլ վայրում է, ապա նրանք պետք է գնան և այնտեղ իրականացնեն այդ ակցիաները»,-ասաց Ալավերդյանը և շարունակեց. «Այսօր երկու հայկական պետություններն իրավունք ունեն մնալու, ապրելու զարգանալու, և եթե օրվա իշխանություններն այն կյանքի չեն կոչում, ապա ասեք, թե ո՞ր մի խումբն է գնացել կառավարության ղեկավարի մոտ, ո՞վ է առաջարկել կամ պահանջել, որ այն, ինչ տեղի է ուենում այսօր, դադարեցվի, այդ թվում նաև՝ Հայաստանի իշխանության կողմից»:
Հայտարարելով, որ ինքը երդվյալ անկուսակցական է և չի կարող դիմել վերջիններիս՝ ՀՀ նախկին օմբուդսմենը դիմեց Հայաստանում գրանցված 4000 ՀԿ-ներին՝ գնալ և բողոքի ակցիա կազմակերպել նաև կառավարության շենքի դիմաց:

Политика 18:58 20/12/2022 Армения
Лариса Алавердян: У ООН есть обязательства не только перед признанными государствами, но и непризнанными
«Те, кто считает, что сегодня должен бороться, оказывать давление, требовать и добиться того, чтобы власти реализовали единую волю народа, должны пойти и организовать акцию у здания правительства», – заявила первый Омбудсмен Армении, исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола» Лариса Алавердян в ходе акции протеста о Офиса ООН в Ереване, обратившись к вопросу, почему акция проводится не у здания правительства Армении, а у Офиса ООН.
Л. Алавердян выразила мнение, что у офиса ООН проводится конкретная, правильная и грамотная акция протеста.
«Представьте, что в каком-либо государстве власть не хочет делать то, чего требует народ, в таком случае в ООН должны молчать?» – спросила Лариса Алавердян.
По её словам, организованная у офиса ООН акция востребована, поскольку у этой структуры есть обязательства не только перед признанными государствами и проживающими там людьми, но и непризнанными.
«Человек или группа людей, проживающих в любой точке мира, должны беспокоить ООН», – отметила бывший Защитник прав человека РА.
По словам Л. Алавердян, тезисы о разнице между проведением акции перед зданием ООН и зданием правительства РА распространяются с целью критики тех, кто проводит работу.
«Те, кто обладает волей и полагает, что адресат находится в другом месте, должны пойти и провести другую акцию уже там», – отметила Л. Алавердян.
Заявив, что она является беспартийной и не может обратиться к последним, бывший Омбудсмен Армении обратилась к зарегистрированным в РА 4000 общественным организациям, призвав организовать акции протеста также у здания правительства РА.