Քաղաքական 11:27 20/12/2022 Հայաստան
Կառավարության որոշմամբ ստեղծված «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ում՝ ԱՆԻՖ-ում, խառը վիճակ է. Ավինյանի` երկու պաշտոններում միաժամանակյա պաշտոնավարման բացահայտման հետևանքների վերացման ամբողջ պատասխանատվությունը, կարծես թե, թողնվել է հենց ԱՆԻՖ-ի վրա: Այս մասին գրում է Pastinfo-ն ու մանրամասնում՝ դատելով կառավարության գործողություններից` բոլոր հիմքներն ունենք ենթադրելու, որ ԱՆԻՖ-ում Ավինյանի զբաղեցրած պաշտոնի անձնագրով նրա միաժամանակյա նշանակումը քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնում, իրապես, խնդրահարույց է:
«Այսպես` ինչպես արդեն նշել էինք` Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին ՀՀ օրենքի 48-րդ հոդվածի 8-րդ կետի համաձայն՝ քաղաքապետի տեղակալները չեն կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, զբաղեցնել այլ պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կամ առևտրային կազմակերպություններում, կատարել այլ վճարովի աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական և ստեղծագործական աշխատանքից: Ինչպես հայտնի է՝ «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն ՀՀ կառավարության ներքո գործող ընկերություն է, որի գործունեությունը միտված է խոշորագույն ներդրողների և գործընկերների հետ համատեղ լայնածավալ նախագծերի իրականացմանը։ Ֆոնդը ստեղծվել է 2019թ՝ կառավարության որոշմամբ, իսկ Տիգրան Ավինյանը հանդիսանում է նշված ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ, ինչի մասին փաստում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ի պաշտոնական կայքէջը։ Ավելին՝ նա օժտված է ղեկավարման գործառույթներով, ինչի մասին ևս փաստում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ի կայքէջը, որի հրապարակած տեղեկատվության համաձայն՝ հենց տնօրենների խորհուրդն է ղեկավարում ԱՆԻՖ-ը։
Նոյեմբերի 28-ին այս մասին «Փաստինֆո»-ն հանդես էր եկել հրապարակմամբ` «Տիգրան Ավինյանի պաշտոնավարումը քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնում ապօրինի է. նա միաժամանակ զբաղեցնում է երկու անհամատեղելի պաշտոն» վերտառությամբ, որտեղ արձանագարել էինք նրա պաշտոնների անհամատեղելիության հանգամանքը: Նշենք, որ հրապարակումից առաջ «Փաստինֆո»-ն փորձել էր բանավոր պարզաբանում ստանալ ԱՆԻՖ-ից, թե արդյոք տնօրենների խորհրդի անդամները ստանում են աշխատավարձ, սակայն բանավոր հարցմանն այդպես էլ պատասխան չէր տրվել, ըստ այդմ, նոյեմբերի 25-ին գրավոր հարցմամբ դիմել էինք ԱՆԻՖ-ին՝ պարզելու, թե ով է սահմանում ՓԲԸ-ի աշխատակիցների հաստիքացուցակն ու աշխատավարձերի դրույքաչափը, իրավական կամ նորմատիվ ինչ ակտով, արդյո՞ք տնօրենների խորհրդի նախագահի և անդամների պաշտոնների համար աշխատավարձ սահմանված է, ինչ դրույքաչափ է սահմանված՝ տնօրենների խորհրդի նախագահի և անդամների համար, արդյո՞ք տնօրենների խորհրդի կազմում ընդգրկված անձանցից որևէ մեկը հրաժարվել է աշխատավարձից, արդյո՞ք տնօրենների խորհրդի նախագահի փոփոխություն նախատեսվում է առաջիկայում։ Միայն մեր հրապարակումից հետո ՝ նոյեմբերի 29-ին ԱՆԻՖ-ից շտապել են հայտարարել, թե Ավինյանն աշխատավարձ չի ստանում, ընդ որում՝ առանց մեր հարցմանը պատշաճ կարգով պատասխանում։ Իսկ նոյեմբերի 30-ին ԱՆԻՖ-ից արդեն պատասխան ստացանք, ըստ որի` աշխատակիցների հաստիքացուցակը սահմանվում է Ընկերության տնօրենների խորհրդի որոշմամբ։
«Միևնույն ժամանակ հարկ ենք համարում նշել, որ Ընկերությունը չի սահմանում դրույքաչափեր թե՛ ընկերության աշխատակիցների և թե՛ տնօրենների խորհրդի անդամների համար։ Տեղեկացնում ենք նաև, որ Ընկերության տնօրենների խորհրդի վերջին նիստում խորհրդի նախագահի փոփոխության հարց չի քննարկվել»,- նշել էին ԱՆԻՖ-ից` խուսափելով պատասխանել մնացած հարցերին։ Նկատենք, որ ԱՆԻՖ-ի պատասխանից արդեն իսկ հետևում է, որ Ավինյանը ստեղծագործական կա խորհրդատվական աշխատանքով չի զբաղվում, այլ Երևանի փոխքաղաքապետը զբաղված է մեկ այլ ընկերության կառավարմամբ:
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել նաև ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարություն՝ ուղղելով նույն հարցերը, ինչպես նաև՝ խնդրելով տրամադրել նաև ԱՆԻՖ-ի կանոնադրությունը, քանի որ հենց այս նախարարությունն էր ընդհուպ փոփոխություններ կատարել կանոնադրության մեջ։ Սակայն նախարարությունում, թերևս հասկանալով հարցի լրջությունը, խուսափել են տրամադրել կանոնադրությունը ու պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք տնօրենների խորհրդի անդամներից որևէ մեկը հրաժարվել է աշխատավարձից: Այս նախարարությունից, մեր հարցմանն ի պատասխան նշել են, որ ՓԲԸ-ն ստեղծվել է ՀՀ կառավարության 2019թ N 513-Ն որոշմամբ, ինչն առանց իրենց էլ գիտեինք ու ուղղորդել կանոնադրությունն ստանալու համար դիմել իրենց:
«ՀՀ կառավարության 2021թ մարտի 25-ի` «ՀՀ կառավարության 2019թ ապրիլի 18-ի N513-Ն որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» N 381-Ն որոշմամբ՝ ընկերության՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականություն հանդիսացող բոլոր 100 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը, «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված լիազորությունները վերապահվել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին»,- հայտնել են նախարարությունից՝ «գնդակը» վարչապետի աշխատակազմի դաշտ գլորելով։ Հետևողական լինելով «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում է ուղարկել նաև վարչապետի աշխատակազմին, որտեղից էլ հարցմանը չեն պատասխանել՝ այն վերահասցեագրելով ԱՆԻՖ-ին, որտեղից ավելի վաղ որևէ հոդաբաշխ պարզաբանում չէր ներկայացվել, իսկ կառավարության վերահասցեագրումից հետո պարզվեց որ իրենց 30 օր ժամանակ է անհրաժեշտ՝ պատասխան տրամադրելու համար: Մինչդեռ, օրենքով սահմանված է, որ 30-օրյա ժամկետն անհրաժեշտ է լրացուցիչ ուսումնասիրություններ կատարելու համար ։ Այսինքն՝ ԱՆԻՖ-ը լրացուցիչ ուսումնասիրության կարիք ունի` պարզելու կանոնադրություն, հաստիքացուցակ ունեն, թե ոչ, որոնք են տնօրենների խորհրդի անդամների գործառույթների շրջանակը:
Տեղեկատվության տրամադրումից խուսափելը թույլ է տալիս եզրահանգման գալու, որ կառավարությունը և նրա ներքո գործող կառույցն իրապես թաքցնելու բան ունեն և տեղեկատվական բլոկադայի քողի ներքո փորձում են կոծկել կոռուպցիան։
Ի դեպ, Տիգրան Ավինյանի՝ Տնօրենների խորհրդի նախագահի և, միևնույն ժամանակ, Երևանի փոխքաղաքապետ լինելու առնչությամբ կոռուպցիոն ռիսկեր տեսել է նաև «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը, որը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշել էր, որ կոռուպցիոն ռիսկեր կան, սակայն կարևորել է, թե արդյո՞ք կոռուպցիոն ռիսկը վերածվել է կոռուպցիոն դրսևորման։
«Փաստինֆո»-ն քննարկում է դատարան դիմելու տարբերակը` դատական կարգով պարտավորեցնելու համապատասխան մարմիններին՝ տրամադրելու այն տեղեկությունը, որը որևէ կերպ չի կարող պետական կամ ծառայողական գաղտնիք համարվել, այն է` կանոնադրությունը, հաստիքացուցակը, տնօրենների խորհրդի անդամների գործառույթների շրջանակը»,-գրում է աղբյուրը։

Politics 14:44 20/12/2022 Armenia
The Armenian National Interests Fund (ANIF), a state-owned enterprise, is all mixed up. The full responsibility for the elimination of the consequences of Tigran Avinyan's simultaneous holding of two positions has apparently been shifted onto the ANIF, Pastinfo reports, adding the government's actions “give every reason to suppose that the simultaneous appointment of Avinyan, Chairman of the ANIF Board of Directors, as Deputy Mayor of Yerevan is highly controversial.”
Under Clause 8 of Article 48 of the law on local self-government in Yerevan, a deputy mayor may not engage in entrepreneurial activities, hold any other position in state or local self-government bodies or commercial organizations or carry out other paid work, except for scientific, pedagogical and creative activity.
Whereas, the Armenian National Interests Fund is a state-owned enterprise which aims to “co-invest alongside top global investors and industrial partners in large-scale projects in Armenia.”
The fund was set up by the government in 2019, and Tigran Avinyan is the chairman of the ANIF Board of Directors, according to data on its official website. Moreover, he is vested with executive powers, since, according to the website data, the Board of Directors is in charge of the ANIF.
“On November 28, Pastinfo news website published an article entitled "Tigran Avinyan's tenure as deputy mayor is illegal: he holds two incompatible positions simultaneously", which revealed the incompatibility of the positions he holds. Incidentally, prior to the news release, Pastinfo tried to get an oral explanation from the ANIF about whether or not the members of the Board of Directors receive salaries, however the oral request was ignored. Later on November 25, we submitted a query to the ANIF to find out who sets the staffing table and salaries of the company, what legal or normative acts they refer to, whether the board director and its members receive fixed salaries, whether there is a salary waiver in the Board of Directors and whether the board director is planned to be replaced in the near future,” Pastinfo writes.
“Only after our report on November 29, the ANIF hastened to say that Avinyan does not receive any salary, without properly responding to our request. Later on November 30, we received a response from the ANIF saying the staffing table is determined by the decision of its Board of Directors.
"At the same time, it is worth noting that the organization does not set pay rates for its employees and members of the Board of Directors. We would also like to inform you that the chairman's possible replacement was not discussed at the last meeting of the Board of Directors," the ANIF said, leaving the other questions unanswered. The ANIF’s response makes it clear that Avinyan is not engaged in creative or advisory activities and the deputy Yerevan mayor runs another company," the report says.
Pastinfo submitted a similar query to the Ministry of Economy, at the same time requesting the government agency to provide a copy of the ANIF charter given the changes made in it by the ministry.
“However, the ministry, perhaps realizing the seriousness of the matter, refused to provide the charter and answer the question whether any of the board members gave away their salaries. The ministry only said that the ANIF was set up by a 2019 government decision, which is known to us all, and asked us to contact the government to get a copy of the charter,” the news outlet said, adding the latter, in turn, asked Pastinfo to contact the prime minister’s office. Pastinfo also submitted a query to the PM’s office, which forwarded it to the ANIF.
"The refusal to provide information leads to the conclusion that the government and the enterprise under its supervision really have something to hide and are trying to cover up corrupt practices through information blockade,” Pastinfo stated.
Incidentally, Varuzhan Hoktanyan, programs director at the Transparency International's Armenian affiliate, the Anti-Corruption Center (ACC), also sees corruption risks in Tigran Avinyan’s appointment as deputy mayor of Yerevan while heading the ANIF. He told Pastinfo that “corruption risks do exist, but what matters is whether or not they have evolved into a corruption offence.”
“Pastinfo is considering taking legal action to oblige the competent authorities to provide data which obviously does not amount to state secrets, including the charter, the staffing table, as well as the scope of functions of the Board of Directors members," it said.