Քաղաքական 11:27 20/12/2022 Հայաստան
Կառավարության որոշմամբ ստեղծված «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ում՝ ԱՆԻՖ-ում, խառը վիճակ է. Ավինյանի` երկու պաշտոններում միաժամանակյա պաշտոնավարման բացահայտման հետևանքների վերացման ամբողջ պատասխանատվությունը, կարծես թե, թողնվել է հենց ԱՆԻՖ-ի վրա: Այս մասին գրում է Pastinfo-ն ու մանրամասնում՝ դատելով կառավարության գործողություններից` բոլոր հիմքներն ունենք ենթադրելու, որ ԱՆԻՖ-ում Ավինյանի զբաղեցրած պաշտոնի անձնագրով նրա միաժամանակյա նշանակումը քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնում, իրապես, խնդրահարույց է:
«Այսպես` ինչպես արդեն նշել էինք` Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին ՀՀ օրենքի 48-րդ հոդվածի 8-րդ կետի համաձայն՝ քաղաքապետի տեղակալները չեն կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, զբաղեցնել այլ պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կամ առևտրային կազմակերպություններում, կատարել այլ վճարովի աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական և ստեղծագործական աշխատանքից: Ինչպես հայտնի է՝ «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն ՀՀ կառավարության ներքո գործող ընկերություն է, որի գործունեությունը միտված է խոշորագույն ներդրողների և գործընկերների հետ համատեղ լայնածավալ նախագծերի իրականացմանը։ Ֆոնդը ստեղծվել է 2019թ՝ կառավարության որոշմամբ, իսկ Տիգրան Ավինյանը հանդիսանում է նշված ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ, ինչի մասին փաստում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ի պաշտոնական կայքէջը։ Ավելին՝ նա օժտված է ղեկավարման գործառույթներով, ինչի մասին ևս փաստում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ի կայքէջը, որի հրապարակած տեղեկատվության համաձայն՝ հենց տնօրենների խորհուրդն է ղեկավարում ԱՆԻՖ-ը։
Նոյեմբերի 28-ին այս մասին «Փաստինֆո»-ն հանդես էր եկել հրապարակմամբ` «Տիգրան Ավինյանի պաշտոնավարումը քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնում ապօրինի է. նա միաժամանակ զբաղեցնում է երկու անհամատեղելի պաշտոն» վերտառությամբ, որտեղ արձանագարել էինք նրա պաշտոնների անհամատեղելիության հանգամանքը: Նշենք, որ հրապարակումից առաջ «Փաստինֆո»-ն փորձել էր բանավոր պարզաբանում ստանալ ԱՆԻՖ-ից, թե արդյոք տնօրենների խորհրդի անդամները ստանում են աշխատավարձ, սակայն բանավոր հարցմանն այդպես էլ պատասխան չէր տրվել, ըստ այդմ, նոյեմբերի 25-ին գրավոր հարցմամբ դիմել էինք ԱՆԻՖ-ին՝ պարզելու, թե ով է սահմանում ՓԲԸ-ի աշխատակիցների հաստիքացուցակն ու աշխատավարձերի դրույքաչափը, իրավական կամ նորմատիվ ինչ ակտով, արդյո՞ք տնօրենների խորհրդի նախագահի և անդամների պաշտոնների համար աշխատավարձ սահմանված է, ինչ դրույքաչափ է սահմանված՝ տնօրենների խորհրդի նախագահի և անդամների համար, արդյո՞ք տնօրենների խորհրդի կազմում ընդգրկված անձանցից որևէ մեկը հրաժարվել է աշխատավարձից, արդյո՞ք տնօրենների խորհրդի նախագահի փոփոխություն նախատեսվում է առաջիկայում։ Միայն մեր հրապարակումից հետո ՝ նոյեմբերի 29-ին ԱՆԻՖ-ից շտապել են հայտարարել, թե Ավինյանն աշխատավարձ չի ստանում, ընդ որում՝ առանց մեր հարցմանը պատշաճ կարգով պատասխանում։ Իսկ նոյեմբերի 30-ին ԱՆԻՖ-ից արդեն պատասխան ստացանք, ըստ որի` աշխատակիցների հաստիքացուցակը սահմանվում է Ընկերության տնօրենների խորհրդի որոշմամբ։
«Միևնույն ժամանակ հարկ ենք համարում նշել, որ Ընկերությունը չի սահմանում դրույքաչափեր թե՛ ընկերության աշխատակիցների և թե՛ տնօրենների խորհրդի անդամների համար։ Տեղեկացնում ենք նաև, որ Ընկերության տնօրենների խորհրդի վերջին նիստում խորհրդի նախագահի փոփոխության հարց չի քննարկվել»,- նշել էին ԱՆԻՖ-ից` խուսափելով պատասխանել մնացած հարցերին։ Նկատենք, որ ԱՆԻՖ-ի պատասխանից արդեն իսկ հետևում է, որ Ավինյանը ստեղծագործական կա խորհրդատվական աշխատանքով չի զբաղվում, այլ Երևանի փոխքաղաքապետը զբաղված է մեկ այլ ընկերության կառավարմամբ:
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել նաև ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարություն՝ ուղղելով նույն հարցերը, ինչպես նաև՝ խնդրելով տրամադրել նաև ԱՆԻՖ-ի կանոնադրությունը, քանի որ հենց այս նախարարությունն էր ընդհուպ փոփոխություններ կատարել կանոնադրության մեջ։ Սակայն նախարարությունում, թերևս հասկանալով հարցի լրջությունը, խուսափել են տրամադրել կանոնադրությունը ու պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք տնօրենների խորհրդի անդամներից որևէ մեկը հրաժարվել է աշխատավարձից: Այս նախարարությունից, մեր հարցմանն ի պատասխան նշել են, որ ՓԲԸ-ն ստեղծվել է ՀՀ կառավարության 2019թ N 513-Ն որոշմամբ, ինչն առանց իրենց էլ գիտեինք ու ուղղորդել կանոնադրությունն ստանալու համար դիմել իրենց:
«ՀՀ կառավարության 2021թ մարտի 25-ի` «ՀՀ կառավարության 2019թ ապրիլի 18-ի N513-Ն որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» N 381-Ն որոշմամբ՝ ընկերության՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականություն հանդիսացող բոլոր 100 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը, «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված լիազորությունները վերապահվել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին»,- հայտնել են նախարարությունից՝ «գնդակը» վարչապետի աշխատակազմի դաշտ գլորելով։ Հետևողական լինելով «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում է ուղարկել նաև վարչապետի աշխատակազմին, որտեղից էլ հարցմանը չեն պատասխանել՝ այն վերահասցեագրելով ԱՆԻՖ-ին, որտեղից ավելի վաղ որևէ հոդաբաշխ պարզաբանում չէր ներկայացվել, իսկ կառավարության վերահասցեագրումից հետո պարզվեց որ իրենց 30 օր ժամանակ է անհրաժեշտ՝ պատասխան տրամադրելու համար: Մինչդեռ, օրենքով սահմանված է, որ 30-օրյա ժամկետն անհրաժեշտ է լրացուցիչ ուսումնասիրություններ կատարելու համար ։ Այսինքն՝ ԱՆԻՖ-ը լրացուցիչ ուսումնասիրության կարիք ունի` պարզելու կանոնադրություն, հաստիքացուցակ ունեն, թե ոչ, որոնք են տնօրենների խորհրդի անդամների գործառույթների շրջանակը:
Տեղեկատվության տրամադրումից խուսափելը թույլ է տալիս եզրահանգման գալու, որ կառավարությունը և նրա ներքո գործող կառույցն իրապես թաքցնելու բան ունեն և տեղեկատվական բլոկադայի քողի ներքո փորձում են կոծկել կոռուպցիան։
Ի դեպ, Տիգրան Ավինյանի՝ Տնօրենների խորհրդի նախագահի և, միևնույն ժամանակ, Երևանի փոխքաղաքապետ լինելու առնչությամբ կոռուպցիոն ռիսկեր տեսել է նաև «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը, որը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշել էր, որ կոռուպցիոն ռիսկեր կան, սակայն կարևորել է, թե արդյո՞ք կոռուպցիոն ռիսկը վերածվել է կոռուպցիոն դրսևորման։
«Փաստինֆո»-ն քննարկում է դատարան դիմելու տարբերակը` դատական կարգով պարտավորեցնելու համապատասխան մարմիններին՝ տրամադրելու այն տեղեկությունը, որը որևէ կերպ չի կարող պետական կամ ծառայողական գաղտնիք համարվել, այն է` կանոնադրությունը, հաստիքացուցակը, տնօրենների խորհրդի անդամների գործառույթների շրջանակը»,-գրում է աղբյուրը։

Политика 12:12 20/12/2022 Армения
В созданном решением правительства Армении Фонде государственных интересов Армении (ANIF) – все смешалось: вся ответственность за ликвидацию последствий одновременного пребывания Тиграна Авиняна на двух должностях, кажется, возложена именно на ANIF. Об этом пишет «Фактинфо» и уточняет: судя по действиям правительства, есть все основания предполагать, что одновременное назначение Авиняна на должность вице-мэра Еревана с паспортом его должности в ANIF действительно проблематично.
«Как мы уже отмечали, в соответствии с пунктом 8 статьи 48 Закона РА „О местном самоуправлении в городе Ереване”, заместители мэра не могут заниматься предпринимательской деятельностью, занимать другую должность в государственных органах или органах местного самоуправления или коммерческих организациях, выполнять другую оплачиваемую работу, кроме научной, педагогической и творческой работы.
Как известно, ЗАО "Фонд государственных интересов Армении" является действующей при правительстве РА организацией, деятельность которой направлена на реализацию крупномасштабных проектов совместно с крупнейшими инвесторами и партнерами. Фонд был создан в 2019 году по решению правительства, а Тигран Авинян является председателем Совета директоров Фонда государственных интересов Армении (ANIF), о чем свидетельствует официальный сайт Фонда. Более того, он наделен руководящими функциями, о чем также свидетельствует официальный сайт Фонда. Согласно опубликованной там информации, именно  совет директоров.
28 ноября сайт „Фактинфо” опубликовал по этому поводу материал, озаглавленный как  „Пребывание Тиграна Авиняна на посту вице-мэра незаконно: он занимает одновременно две несовместимые должности», где мы констатировали несовместимость занимаемых им постов.
Следует отметить, что перед публикацией сайт „Фактинфо” попытался получить в ANIF устное разъяснение о том, получают ли члены совета директоров зарплату, но на устный запрос так и не ответили, посему 25 ноября мы обратились в ANIF с письменным запросом – чтобы выяснить, кто определяет штатное расписание и оклады сотрудников ЗАО, в соответствии с каким правовым или нормативным актом это делается, определен ли оклад по должностям председателя совета директоров и его членов, какая ставка установлена для председателя и членов совета директоров, отказался ли кто-либо из входящих в совет директоров лиц от своей зарплаты, планируется ли в ближайшее время смена председателя совета директоров? Только после нашей публикации, 29 ноября, из ANIF поспешили сообщить, что Авинян не получает зарплату, при этом не ответив должным образом на наш запрос. А уже 30 ноября мы получили ответ из ANIF, согласно которому штатное расписание определяется решением совета директоров ЗАО.
„ При этом считаем необходимым отметить, что организация не устанавливает окладов – как для сотрудников, так и для членов совета директоров. Также сообщаем, что вопрос смены председателя правления на последнем заседании совета директоров компании не обсуждался", – отметили в ANIF, уклонившись от ответа на остальные вопросы. Отметим, что из ответа из ANIF уже следует, что Авинян не занимается творческой или консультативной деятельностью, а вице-мэр Еревана занят управлением другой компанией», – пишет СМИ.
Сайт «Фактинфо» направил письменный запрос и в министерство экономики РА, задав те же вопросы, а также попросив предоставить устав ANIF, поскольку именно это министерство внесло изменения в устав. Однако министерство, возможно, понимая всю серьезность вопроса, уклонилось от предоставления устава и ответа на вопрос, отказался ли кто-то из членов совета директоров от своей зарплаты. Данное министерство в ответ на наш запрос заявило, что ЗАО было создано постановлением правительства РА от 2019 года, о чем мы знали и без них. Для получения устава ведомство рекомендовало обратиться в кабмин.
«Уклонение от предоставления информации позволяет прийти к выводу, что правительству и функционирующей при ним структуре действительно есть что скрывать, и они пытаются скрыть коррупцию посредством информационной блокады.
Кстати, коррупционные риски в связи с тем, что Тигран Авинян одновременно является  председателем совета директоров ANIF и вице- мэром Еревана, видит и руководитель программ антикоррупционного центра Transparency International Варужан Октанян. В беседе с „Фактинфо” он заявил, что коррупционные риски существуют, однако важно, превратился ли коррупционный риск в проявление коррупции.
„Фактинфо” рассматривает вариант обращения в суд с целью понуждения соответствующих органов предоставить сведения, которые никоим образом не могут быть отнесены к государственной или служебной тайне, то есть устав, штатное расписание, круг функций членов совета директоров», – пишет источник.