Քաղաքական 17:57 21/12/2022 Արցախ
Ադրբեջանի նկատմամբ համապատասխան պատժամիջոցների կիրառմամբ է միայն հնարավոր կայունացնել իրավիճակը. Արցախի ԱԳՆ
«Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է  Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հարցի քննարկումը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի դեկտեմբերի 20-ի արտակարգ նիստում։ Այն, որ նման ազդեցիկ միջազգային  կազմակերպության առանցքային մարմինն  այդ հարցով  արտակարգ նիստ է հրավիրել, արդեն իսկ ցույց է տալիս միջազգային հանրության լուրջ մտահոգվածությունը ստեղծված իրավիճակով, ինչպես նաև Ադրբեջանի ուխտադրուժ քաղաքականության առնչությամբ: Միջազգային հանրության քննադատական դիրքորոշումն այդ երկրի քաղաքականության նկատմամբ արտահայտվեց ՄԱԿ ԱԽ անդամ երկրների ներկայացուցիչների ելույթներում։
Արցախի ժողովուրդն առերեսվում է մարդասիրական աղետի, ինչը չի կարող և չպետք է անտեսվի։ Հուսով ենք, որ միջազգային հանրությունը կձեռնարկի նաև կոնկրետ քայլեր Արցախի ապաշրջափակման ուղղությամբ։
Ադրբեջանի նկատմամբ համապատասխան պատժամիջոցների կիրառմամբ է միայն հնարավոր կայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում և ստեղծել նախադրյալներ տևական խաղաղության համար»։

Политика 18:50 21/12/2022 НКР
Министерство иностранных дел Республики Арцах приветствует обсуждение 20 декабря вопроса блокирования Арцаха Азербайджаном на чрезвычайном заседании Совета Безопасности ООН.
«Тот факт, что ключевой орган столь влиятельной международной организации созвал по данному вопросу чрезвычайное заседание, уже свидетельствует о серьезной озабоченности международного сообщества сложившейся ситуацией, а также вероломной политикой Азербайджана. Осуждение и критика международным сообществом политики этой страны нашли свое отражение в выступлениях представителей государств-членов Совета Безопасности ООН.
Народ Арцаха сталкивается с гуманитарной катастрофой, что не может и не должно быть проигнорировано. Надеемся, что международное сообщество предпримет также конкретные шаги для разблокирования Арцаха.
Стабилизировать ситуацию в регионе и создать предпосылки для прочного и продолжительного мира возможно только, применив соответствующие санкции к Азербайджану», – говорится в сообщении МИД.