Իրավունք 20:10 21/12/2022 Հայաստան
Եվրոպական դատարան․ Վիճելի է «Լաչինի միջանցքի» նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից վերահսկողության առկայության հարցը
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից մանրամասնում են՝ Եվրոպական դատարանի Հայաստանի ներկայացրած պահանջը բավարարելու և Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու որոշումը։
«Սույն թվականի դեկտեմբերի 21-ին Եվրոպական դատարանը ուսումնասիրել է ՀՀ  կառավարության ներկայացրած` Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջը: Նշելով, որ այս պահին վիճելի է «Լաչինի միջանցքի» նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից վերահսկողության առկայության հարցը, ինչպես նաև հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունները, մասնավորապես, «երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով երկկողմ ուղղությամբ տեղաշարժվող անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգությունը», և հիշեցնելով Եվրոպական կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունները՝ Եվրոպական դատարանը որոշել է Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի հիման վրա պարտավորեցնել Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու «Լաչինի միջանցքով» Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը, ինչպես նաև ճանապարհին անապաստան մնացած կամ ապրուստի միջոցների կարիք ունեցող անձանց անվտանգ տեղաշարժը:
Միաժամանակ, Եվրոպական դատարանը որոշել է առաջնահերթություն տալ Հայաստանի ներկայացրած թիվ 4 գանգատին՝ Դատարանի կանոնակարգի 41-րդ կանոնի համաձայն:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ս.թ. դեկտեմբերի 15-ին, 16-ին, 20-ին և 21-ին միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ և լրացուցիչ տեղեկատվություն էր ներկայացրել Եվրոպական դատարան՝ խնդրելով միջանկյալ միջոց կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ «Լաչինի միջանցքով» անցնող ճանապարհի արգելափակման հետևանքով քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտումները վերացնելու համար»,- հայտնում են գրասենյակից:

Право 20:34 21/12/2022 В мире
Из Офиса представителя Армении по международным правовым вопросам представили подробно решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) об удовлетворении иска Армении и применении обеспечительных мер против Азербайджана.
«Европейский суд 21 декабря с.г. изучил представленный правительством РА иск о применении обеспечительных мер против Азербайджана.
Отметим, что на данный момент вопрос о наличии контроля со стороны Азербайджана над “Лачинским коридором” является спорным, а также с учетом обязательств, взятых Азербайджаном по п. 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, в частности, “по обеспечению безопасности передвижения людей, транспортных средств и грузов по всему Лачинскому коридору”, и, напомнив обязательства в рамках Европейской конвенции, Европейский суд принял решение на основании статьи 39 Регламента Суда обязать Азербайджан предпринять все необходимые и достаточные меры для обеспечения передвижения пациентов в тяжелом состоянии, нуждающихся в получении медицинской помощи в Армении, а также безопасное передвижение лиц, оказавшихся на дороге без крова или нуждающихся в средствах к существованию.
В то же время, ЕСПЧ постановил дать приоритет поданной Арменией жалобе № 4, согласно правилу 41 Регламента Суда».