Քաղաքական 16:23 22/12/2022 Հայաստան
«Հայկական կողմը Մոսկվայում կայանալիք հանդիպմանը մասնակցության իր պատրաստակամությունը հաստատել էր շուրջ 2 շաբաթ առաջ՝ մինչև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը»,- պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին, արդյո՞ք ճիշտ են տեղեկությունները, որ խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների շրջանակներում Մոսկվայում դեկտեմբերի 23-ին նախատեսված էր եղել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև հանդիպում, որը չի կայանա, ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը։
Նա նաև ասել է. «Ակնհայտորեն ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի աշխատանքային առաջնահերթությունն այս պահին 2020 թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ վերագործարկման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում ստեղծված խնդիրների հասցեագրումն է, ինչից ելնելով հայկական կողմը խնդրել է հետաձգել Մոսկվայում նախատեսված հանդիպումը։
Միևնույն ժամանակ տեղեկացնենք, որ ի նշան Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հայկական կողմի կառուցողականության՝ անկախ հանդիպման հանգամանքից, Ադրբեջանին են փոխանցվել հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթի առնչությամբ հայկական կողմի նոր առաջարկները»։

Politics 16:45 22/12/2022 Armenia
A meeting between the foreign ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan was scheduled to take place in Moscow on December 23, but Armenia has requested to delay the meeting because now the Armenian foreign minister’s priority is to address the uninterrupted restoration of the Lachin Corridor operation and the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh (Artsakh), Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said in response to a query from Armenpress.
Armenpress: Are the reports that the December 23 planned meeting between the foreign ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan in Moscow getting cancelled true?
Vahan Hunanyan: The Armenian side confirmed its participation in the Moscow meeting over two weeks ago before Azerbaijan’s unlawful blockade of the Lachin Corridor. Obviously Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan’s working priority now is to address the issues of uninterrupted restoration of the Lachin Corridor in line with the 9 November 2020 statement and the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, due to which the Armenian side asked the Moscow meeting to be delayed.