Քաղաքական 11:42 23/12/2022 Հայաստան
«Արտակարգ դատարաններից, ձեր մեքենաների արագությունից թույլ տվեք ձեզ բերել իրական օրակարգ. Արցախը շրջափակված է, Քարվաճառը հանձված է, երկրորդ ճանապարհ չկա, ծայրահեղ  սահմանային իրավիճակ է»,- ԱԺ արտահերթ նիստում մի քանի նախագծերի քննարկումից հետո ունեցած ելույթում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը։
Նա հիշեցրերց, որ Արցախը շրջափակված է եղել բոլոր կողմերից  1990-92-թվականներին էլ,  Հայաստանի հետ միակ կապն ուղղաթիռն էր։
«Բայց կա մի աննշան տարբերություն. այն ժամանակ և Արցախում, և Հայաստանում իշխանություն կար, երկուսի նպատակը մեկն էր՝ անկախ պետականություն և Արցախ,  Արցախն իբրև անկախ պետականության հիմք։
Հիմա Հայաստանում ՔՊ իշխանություն է՝ առանց պետական մտածողության, առանց Արցախի։ Իշխանություն՝ իշխանության համար։ Արցախում նույն վիճակն է, կամ սրա ածանցյալը, նաև խառն են։ Բնականաբար, չկա համախմբում, չկա քաղաքական պետական կամք ճգնաժամը հանգուցալուծելու։ Միակ քաղաքականությունը՝ խնդրել ուրիշներին, որ մեր օգտին մի բան անեն։ Մուրացկանություն։ Մուրացկանին  չեն հարգում, խղճում են»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Այնուհետև հայտնեց, որ երկու լավ նորություն ունի. «Առաջին՝ ինչպես 90-ականներին ապաշրջափակվելու ենք բոլոր առումներով, Հայաստանը, Արցախը տարածաշրջանում գործոն են դառնալու, երկրորդ լավ նորությունը՝ ՔՊ չի լինելու»։

Политика 12:14 23/12/2022 Армения
«Позвольте вернуть вас в реальную повестку дня: Арцах – в блокаде, второй дороги нет, сложилась тяжелейшая приграничная ситуация», – заявил в ходе внеочередного заседания Национального Собрания Армении депутат от фракции «Айастан» («Армения») Агван Варданян.
Он напомнил, что Арцах находился в блокаде и в 1990-92 гг., и единственная связь с Арменией осуществлялась с помощью вертолетов.
«Но есть незначительное различие: в то время и в Арцахе, и Армении была власть, цель которых была одна – независимая государственность.
Сейчас у власти в Армении – “Гражданский договор” без государственного мышления, без Арцаха. Власть ради власти. В Арцахе аналогичная ситуация, или производная из этой ситуации.
Естественно, нет единения, нет политической воли для разрешения кризиса. Единственная политика – попросить других, чтобы сделали что-то в нашу пользу. Это попрошайничество. Попрошаек не уважают, их жалеют», – отметил оппозиционный депутат.
Он сообщил, что у него две хорошие новости: «Первая, как в 90-е гг. мы будем разблокированы во всех смыслах, Армения и Арцах станут факторами в регионе, а вторая новость – не будет “Гражданского договора”».