Հասարակություն 16:21 24/12/2022 Արցախ
Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում մեկնարկել է Արցախի բնակիչները բողոքի ակցիան՝ Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող ճանապարհն անհապաղ բացելու պահանջով: Այս մասին գրում է «Արմենպրեսը»։
Բողոքի ակցիան նախաձեռնողներից մեկը, «Վաղվա Արցախ» կուսակցության նախագահ Տիգրան Պետրոսյանը հայտնել է, որ նախ բողոքի ակցիայի մասնակիցները երթով շարժվելու են Ստեփանակերտի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու արցախյան պատերազմներում զոհված զինծառայողների հիշատակին, այնուհետև՝ Ստեփանակերտ-Շուշի տանող ճանապարհին տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի անցակետ՝ նրանցից պահանջելու հեռացնել ադրբեջանցիներին Լաչինի միջանցքից:
«Ինչու նրանց հետ, որովհետև ունենք նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարություն, որտեղ կողմերի վրա հստակ պարտականություններ են դրված, և այսօր պարզ երևում է, որ երկու կողմն էլ չեն կատարում կամ չեն կարողանում կատարել իրենց պարտավորությունները: Ադրբեջանը խախտում է հայտարարության 6-րդ դրույթը, Ռուսաստանն էլ  ստանձնել է պարտավորություն՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքի անվտանգությունը, որը չի ապահովում կամ չի կարողանում ապահովել»,- ասել է Պետրոսյանը:
Դեկտեմբերի 23-ին ևս մի խումբ արցախցիներ Ստեփանակերտից շարժվել էին դեպի Շուշի՝ Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող ճանապարհն արգելափակած բնապահպան ներկայացող ադրբեջանցիների կեղծ պնդումներին հակափաստարկներ ներկայացնելու նպատակով, սակայն խաղաղապահները նրանց թույլ չէին տվել առաջ գնալ:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը բնապահպանական կեղծ պատրվակներով փակել է Լաչինի միջանցքը, որն Արցախը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը:

Политика 16:41 24/12/2022 НКР
На площади Возрождения в Степанакерте стартовала акция протеста жителей Арцаха с требованием немедленно открыть единственную дорогу, соединяющую Республику Арцах с внешним миром. Об этом пишет «Арменпресс».
Один из инициаторов акции протеста, председатель партии «Завтрашний Арцах» Тигран Петросян заявил, что сначала участники акции протеста пройдут маршем к Степанакертскому мемориальному комплексу, чтобы почтить память воинов, погибших в Арцахских войнах, а затем направятся к блокпосту миротворческих войск РФ, расположенному на дороге Степанакерт-Шуши, где они предъявят требование – вывести азербайджанцев из Лачинского коридора.
«Почему с ними, потому что у нас есть трехстороннее заявление, подписанное 9 ноября, где у сторон есть четкие обязательства, а сегодня ясно, что обе стороны не выполняют или не в состоянии выполнить свои обязательства. Азербайджан нарушает 6-е положение декларации, а Россия взяла на себя обязательство гарантировать безопасность Лачинского коридора, которую она не обеспечивает или не может обеспечить», – сказал Петросян.
23 декабря очередная группа граждан Арцаха шествием направилась из Степанакерта к Шуши, чтобы представить контраргументы ложным утверждениям азербайджанцев, выдающих себя за защитников окружающей среды, на деле просто перекрывших дорогу, соединяющую Арцах с Арменией и внешним миром, но миротворцы не допустили их продвижения вперед.