Իրավունք 13:19 24/12/2022 Աշխարհում
Ճապոնիայի դատախազությունը որոշել է հոգեբուժական փորձաքննությունից հետո մեղադրանք առաջադրել նախկին վարչապետ Սինձո Աբեին սպանողին։ «Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Kyodo գործակալությունը՝ հղում անելով հետաքննությանը մոտ կանգնած աղբյուրներին։
Աղբյուրները նշում են, որ 42-ամյա Տեցույա Յամագամիի հարցաքննությունը և նրա պնդումներն այն մասին, թե ինչպես է ինքը հրազեն պատրաստել Աբեի վրա կրակելու համար, ստիպել են դատախազներին ենթադրել, որ նա ի վիճակի է կանգնել դատարանի առաջ:
Ավելի վաղ ճապոնական դատարանը երկարացրել էր Յամագամիի կալանքը՝ նրա հոգեկան առողջությունը ստուգելու համար։ Նրա հոգեկան փորձաքննության հիմքով կալանավորման ժամկետը լրանում է հունվարի 10-ին։
Աբեն սպանվել է հուլիսի 8-ին նրա դեմ մահափորձի հետևանքով։ Պարզվել է, որ հարձակվողը Յամագամին է, ոչւ ծառայել է Ճապոնիայի ռազմածովային ուժերում։ Հարձակվողը կասկածել է Աբեին «Համախմբման եկեղեցի» կրոնական կազմակերպության հետ կապերի մեջ, ինչը, ըստ Յամագամիի, պատճառ է դարձել նրա ընտանիքի կործանմանը: Յամագամի մայրը կանոնավոր նվիրատվություններ է արել կազմակերպությանը։

Право 14:38 24/12/2022 В мире
Прокуратура Японии решила предъявить обвинение убийце бывшего премьер-министра страны Синдзо Абэ после психиатрической экспертизы. Об этом сообщает агентство Kyodo со ссылкой на источники, близкие к расследованию, пишет «Газета.ру».
По словам источников, допрос 42-летнего Тецуя Ямагами и его заявления о том, как он сам изготовил огнестрельное оружие, чтобы застрелить Абэ, заставили прокуратуру поверить в то, что он способен предстать перед судом.
Ранее японский суд продлил срок пребывания под стражей Ямагами для проверки его психического здоровья. Срок его содержания под стражей для психического освидетельствования истекает 10 января.
Абэ был убит 8 июля после совершенного на него покушения. Нападавшим оказался Ямагами, служивший в японских ВМС. Злоумышленник подозревал Абэ в связях с религиозной организацией «Церковь объединения», которая, по утверждениям Ямагами, стала причиной разорения его семьи — мать Ямагами делала регулярные пожертвования в пользу организации.