Հաջորդ ձմեռը Եվրոպայի համար ավելի ծանր կլինի. ՄԷԳ
Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) գործադիր տնօրեն Ֆաթիհ Բիրոլը հայտնել է, որ հաջորդ ձմեռը Եվրոպայում դժվար է լինելու գազի պակասի պատճառով։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Եվրոպան այս ձմռանն ընդհանուր առմամբ կդիմանա, քանի որ եվրոպական գազի պահեստարանները փաստացի լցված են 90%-ով։ Սակայն 2023 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին գազի պաշարները կնվազեն մոտ 30%-ով։ Հաջորդ ձմռանը շատ դժվար կլինի պաշարները հասցնել 80-90%-ի: Այժմ Եվրոպա դեռ ռուսական գազ է մատակարարվում, հետագայում դա, ամենայն հավանականությամբ, չի լինի», - նշել է Բիրոլը։
ՄԷԳ-ն ավելի վաղ նախազգուշացրել էր, որ 2023 թվականին Եվրոպան հաջորդ տարի կարող է բախվել մինչև 30 միլիարդ խորանարդ մետր գազի դեֆիցիտի։
Եվրամիությունում էներգետիկ ճգնաժամը սրվեց հուլիսի սկզբին, երբ եղան Ռուսաստանից գազի մատակարարման առաջին ընդհատումները, որոնք, ի թիվս այլ բաների, կապված էին «Հյուսիսային հոսքի» համար տուրբինների պահպանման հետ՝ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ կիրառվող պատժամիջոցների պատճառով:

Экономика 19:39 27/12/2022 В мире
Страны Европы, скорее всего, перенесут нынешнюю зиму с незначительными рисками из-за заполненности на 90% газовых хранилищ. Однако зима следующего года будет тяжелой из-за недостатка или полного отсутствия российского газа, считает исполнительный директор Международного энергетического агентства (МЭА) Фатих Бирол, пишет ТАСС.
«Риски для Европы этой зимой достаточно низкие, так как европейские газовые хранилища заполнены на 90%. Если не произойдет ничего непредвиденного и зима не будет холодной и продолжительной, Европа ее переживет. А вот в феврале-марте запасы в хранилищах уменьшатся до 30% и увеличить их до 80-90% к следующей зиме будет очень сложно. Европа в этом году еще получает российский газ, в будущем его с большой долей вероятности не будет», – сказал Бирол в эфире телеканала Haberturk 27 декабря.
Он не исключил уменьшение производства в 2023 году сжиженного газа и закупки его основных объемов Китаем. «В текущем году импорт Китаем сжиженного газа снизился, однако в будущем вырастет. Он будет закупать основные объемы СПГ, и Европе мало что останется», – отметил исполнительный директор МЭА.
МЭА ранее предупреждало, что в 2023 году Европа может ощутить нехватку в 30 млрд куб. м газа из 50 млрд, которые она закупает.