Քաղաքական 11:06 28/12/2022 Հայաստան
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը, արձագանքելով առաջարկվող օրենսդրական փոփոխություններին, գրում է.
«Ռազմական դրության մասին օրենքում փոփոխություններ են առաջ բերել, որոնցով է՛լ խուզարկություններ տներում, է՛լ տեխնիկայի առգրավում, է՛լ համացանցի անջատում ևն...
Եթե ենթադրվող պատերազմը Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի դեմ պիտի լինի, ապա Հայաստանում մարդկանց տներից ինչո՞ւ պիտի հեռախոս կամ տպիչներ առգրավվեն, կամ ժողովրդի համացանցն անջատեն։ Այսօր Հայաստանի բնակչության ճնշող մեծամասնությունը, առավել ևս ընդդիմությունը ընդգծված հակաթուրքական կեցվածք ունեն, մնացածն էլ գոնե անտարբեր են։
Միակ թուրքամետները ՔՊ-ում են իրենց պարագլուխներով և քաղաքական դաշնակիցներով։ Հիշեցնեմ, որ վերջերս էլ այդ պարագլուխը հայտարարեց, որ չի նեղվում, երբ իրեն վիրավորելու համար թուրք են անվանում։
Իրենք իրե՞նց են խուզարկելու։ Մի տեսակ իրար չի բռնում, չէ՞։
Երկրորդ «տարօրինակությունը». եթե նիկոլենք պատերազմ են սպասում (մանավանդ, որ անընդհատ ցեղասպանության սպառնալիքից են խոսում), ապա ինչո՞ւ են հայտարարում, որ հրաժարվում են ՀԱՊԿ երկրների հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունից։ Ասենք՝ այսօրվա օրով մի արկղ փամփուշտ էլ բերեն, «քյար» է։ Եթե պատրաստվում ես Թուրքիայի և Ադրբեջանի ագրեսիայից պաշտպանվել, ինչո՞ւ ես հրաժարվում ռազմատեխնիկական համագործակցությունից, նույնիսկ եթե ՀԱՊԿ-ը քո ուզած քաղաքական հայտարարությունը չի անում։
Մի տեղ քննարկում ընկավ աչքովս օրենսդրական այդ փոփոխությունների մասին։
Մեկնաբանություններում իշխանական պրոպագանդիկներից մեկը՝ պաշտպանելով առաջարկվող փոփոխությունները, այն գիծն էր առաջ տանում, թե. «Ուկրաինայում էլ են նույնն անում»։
Կարդացի, անցա առաջ, բայց գլխիցս չէր գնում ու վերջը հասկացա, թե ինձ ինչն էր անհանգստացնում...
Ասում եմ. սրանք կարո՞ղ ա հենց Ռուսաստանի դեմ են պատրաստվում պատերազմել։ Ու խուզարկելու են, կարելի է ենթադրել, այն մարդկանց, որոնց մեղադրելու են «ռուսամետության» մեջ։ Կամ, ինչպես վերջերս փորձում էին մի օրինագծով անցկացնել. «Հայաստանի ինքնիշխանությունը կասկածի տակ դնելու» մեղադրանքով»։

Политика 14:08 28/12/2022 Армения
Эксперт по информационной безопасности Карен Вртанесян коснувшись предлагаемых законодательных изменений пишет:
«Представить поправки в закон «О военном положении», предполагающие и обыски домов, и конфискацию техники, и отключение интернета…
Если предполагаемая война должна быть против Азербайджана или Турции, то почему в Армении у людей должны конфисковывать телефоны или принтеры, отключать интернет народу? Сегодня у подавляющего большинства населения Армении, особенно у оппозиции, ярко выраженная антитурецкая позиция, а у остальных, как минимум, равнодушное отношение.
Единственные протурецки настроенные – в партии «Гражданский договор» со своим главарем и политическими союзниками. Напомню, что недавно этот главарь заявил, что не оскорбляется, когда его называют турком.
Сами себя будут обыскивать? Это все как-то не стыкуется, не так ли?
Вторая «странность»: если они ожидают возобновления войны (тем более, что постоянно говорят об угрозе геноцида), то почему они заявляют, что отказываются от военно-технического сотрудничества со странами ОДКБ? Допустим, сегодня даже если приобретут всего лишь ящик патронов, то на безрыбье и рак рыба.
Если собираешься защитить себя от агрессии Турции и Азербайджана, то почему отказываешься от военно-технического сотрудничества, даже если ОДКБ не делает нужного тебе политического заявления?
Где-то попалось в глаза обсуждение этих законодательных изменений.
В комментариях один из провластных пропагандистов, защищая предлагаемые поправки, отстаивал позицию, мол, ˮто же самое делают и в Украине״.
Прочел, пошел дальше, но не мог выкинуть из головы и, наконец, понял, что меня беспокоит…
Думаю, может быть, эти готовятся к войне против России? И, можно предположить, будут обыскивать тех, кого обвинят в «пророссийской» позиции. Или, как недавно пытались принять законопроект по обвинению ˮставить под сомнение суверенитет Армении״».