«Հրապարակ». Փոխվարչապետի պաշտոնի համար առաջարկ է ստացել ԿԲ նախկին նախագահ Արթուր Ջավադյանը
«Մեր տեղեկություններով, դեկտեմբերի 12-ին Համբարձում Մաթևոսյանին փոխվարչապետի պաշտոնից ազատելուց հետո այդ պաշտոնի համար Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկ է արել ԿԲ նախկին նախագահ Արթուր Ջավադյանին, ով 2018-ից հնազանդորեն ծառայեց իրեն։
Ջավադյանին անգամ հրավիրել են Ջերմուկ, որտեղ դեկտեմբերի 17-ին ՔՊ քաղաքական խորհրդի նիստն էր, որտեղ հանդիպել, զրուցել է վարչապետի հետ, ապա վերադարձել և դիմում գրել, որ ազատվի աշխատանքից։ Նա «Տաշիր գրուպի» տնօրենների խորհրդի անդամ է։ Սակայն հավաքից բառացիորեն 2 օր հետո փոխվարչապետ նշանակվեց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։ Երեկ մենք փորձեցինք կապվել Արթուր Ջավադյանի հետ և պարզել, թե ինչ է տեղի ունեցել, ինչու է փոշմանել վարչապետ Փաշինյանը, սակայն նա չպատասխանեց մեր զանգերին։
Հիշեցնենք, որ ԿԲ նախագահի պաշտոնին հրաժեշտ տալուց հետո Ջավադյանը նախ նշանակվեց վարչապետի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, իսկ 2021 թվականի հուլիսից աշխատանքի է անցել «Տաշիր գրուպին» պատկանող Միջազգային էներգետիկ կորպորացիայի տնօրենների խորհրդում, որը կառավարում է Հրազդան-Սևան կասկադի աշխատանքները»։

«Грапарак»: Экс-глава ЦБ Артур Джавадян получил предложение занять должность вице-премьера, но…
«По нашей информации, после освобождения 12 декабря Амбарцума Матевосяна от должности вице-премьера Никол Пашинян сделал предложение занять эту должность бывшему председателю Центрального банка Артуру Джавадяну, который послушно служил ему с 2018 года.
Джавадяна даже пригласили в Джермук, где 17 декабря состоялось заседание политсовета ГД, где он встретился и поговорил с премьер-министром, потом вернулся и написал заявление об увольнении.
Джавадян является членом совета директоров Tashir Group. Однако буквально через 2 дня после встречи вице-премьером был назначен министр финансов Тигран Хачатрян. Вчера мы пытались связаться с Артуром Джавадяном и выяснить, что произошло, почему премьер-министр Пашинян передумал, но он не ответил на наши звонки.
Напомним, что, попрощавшись с постом председателя ЦБ, Джавадян сначала был назначен послом по особым поручениям премьер-министра, а с июля 2021 года начал работать в совете директоров Международной энергетической корпорации, входящей в группу компаний «Ташир», которая управляет активами Севано-Разданского каскада».