Քաղաքական 16:39 29/12/2022 Աշխարհում
Զախարովան պատասխանել է հարցին՝ հնարավո՞ր է Ստեփանակերտի օդանավակայանն օգտագործել Արցախ ապրանքների մատակարարման համար
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հասցեին ուղղված քննադատությունն անընդունելի են։ Այս մասին այսօր  ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Զախարովային ուղղվել է հետևյալ հարցը. «Լաչինի միջանցքն արդեն 18 օր է արգելափակված է։ Եվ, հաշվի առնելով, որ, փաստորեն, Ռուսաստանի Դաշնությունն ի վիճակի չէ ինքնուրույն ստիպել Ադրբեջանին կատարել իր պարտավորությունները՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, հարց է առաջանում՝ հնարավո՞ր է այս հարցում համագործակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների հետ՝ հաշվի առնելով, որ թե՛ Ռուսաստանի Դաշնությունը, թե՛ ԱՄՆ-ն և թե՛ Ֆրանսիան մոտավորապես նույն դիրքորոշումն ունեն Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման և Արցախում հումանիտար ճգնաժամը կանխելու հարցում։ Հաշվի առնելով հումանիտար ճգնաժամը և ճանապարհի փակումը, հնարավո՞ր է Ստեփանակերտի օդանավակայանն օգտագործել Արցախ ապրանքների մատակարարման համար»։
«Ինչ վերաբերում է օդանավակայանի օգտագործմանը, ապա դրանք ԱԳՆ իրավասության հարցեր չեն։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, ես ուզում եմ հիշեցնել, թե ով է արգելափակել այն, ով է արգելափակել դրա աշխատանքը։ Դա Ռուսաստանը չէր, մենք չարգելափակեցինք նրա աշխատանքը, Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը վերջերս շատ հստակ խոսեց ներկայիս վիճակի մասին։ Սրան ավելացնելու ոչինչ չկա։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի Դաշնության, ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հասցեին քննադատությանը, ապա այս իրավիճակում, կարծում եմ, դա անընդունելի է։ Մենք բազմիցս ասել ենք, որ ռուս խաղաղապահներն ամեն ինչ անում են տեղում իրավիճակը կարգավորելու համար։ Ոչ մի հասարակական հարձակում գործին չի օգնի: Ավելի վատ իրավիճակներն են եղել, մենք աշխատում ենք այս վիճակը բարելավելու ուղղությամբ»,- ասել  է նա։
Զախարովան մեկնաբանել է կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանի այսօր հնչեցրած հայտարարությունները
Փաշինյանն ասել է. «Եթե Ռուսաստանի Դաշնությունն օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարողանում ապահովել կայունությունն ու անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում, կարծում եմ՝ ինքը պիտի քննարկում նախաձեռնի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, և Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մանդատով օժտելու կամ Լեռնային Ղարաբաղ լրացուցիչ բազմազգ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու հարց բարձրացնի:
Պիտի անկեղծ ասեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ներկայության համոզված կողմնակիցն է և այդ ներկայության ջատագովը: Բայց մեզ համար անընդունելի է Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափման լուռ վկա դառնալու Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ավելի ու ավելի տեսանելի դարձող գործելակերպը:
«Կարո՞ղ եմ ձեզ էլ մի հարց տալ. ինչ-որ մեկը կարո՞ղ է ամենայն պատասխանատվությամբ ասել՝ ոչ թե ակնթարթորեն, այլ հետագա պատասխանատվությամբ՝ ավելի լավ կլինե՞ր առանց Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ կոնտինգենտի։ Կարծում եմ՝ պատասխանն ակնհայտ է։ Հետևաբար, կարելի է խոսել այնքան, որ արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտություն կա և  այլն։ Եվ ևս մեկ անգամ կրկնում եմ, որ բոլորն այժմ աշխատում են այս իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ։ Բայց նման բաներ ասելն ու հայտարարելը պարզապես գետնի վրա իրողությունները չհասկանալն է։ Ինձ այդպես է թվում»,- ասել է Զախարովան։
Զախարովան ճեպազրույցում անդրադարձել է նաև այն թեմային, որը շրջանառվում է վերջին օրերին, թե ճնշում է գործադրվում Հայաստանի վրա՝ ստիպելու նրան միանալ Ռուսաստանի և Բելառուսի միութենական պետությանը և Ադրբեջանին Երևանի կողմից չվերահսկվող միջանցք տրամադրել։
«Կարելի է հարց տալ՝ ո՞ւմ են հղում անում այն մարդիկ, ովքեր ասում են, թե իրենց պարտադրում են։ Ի՞նչ փաստերի են նրանք հղում անում։ Կա՞ն փաստեր։ Ինչպե՞ս է տեղի ունեցել հարկադրանքը։ Արդյո՞ք այս պարտադրանքը տեղի է ունեցել ընկերական մթնոլորտում, մի բաժակ կարմիր գինու շուրջ, թե՞ այդ պարտադրանքը ծանր էր ։ Ինչպե՞ս են նրանց ստիպել։ Սա պետք է հասկանալ։ Ինչպե՞ս եղավ այդ ամենը: Կամ մարդ ուղղակի դուրս եկավ ու ասաց. «Ես գիտեմ, որ ստիպել են, նույնիսկ հիշում եմ, բայց չեմ հիշում՝ ով և չեմ հիշում՝ ինչպես»։ Պետք է գոնե որոշ փաստեր լինեն»,- ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ եթե նման հայտարարություններն արվում են առանց փաստերի, և միևնույն ժամանակ նշում են երկիրը և պնդում են, ապա դա պետք է հիմնավորվի փաստերով։
«Այդ ժամանակ հնարավոր կլինի մի բան ասել՝ ի հավելումն այն ամենի, ինչ արդեն ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը, որ ռուս պաշտոնյաներից որևէ մեկը նման բան չի ասել։ Նկատի ունեմ Հայաստանի միացումը միութենական պետությանը»,- հավելել է նա։
Նրա խոսքով, նույնը կարելի է ասել այն լուրերի վերաբերյալ, թե Մոսկվան պարտադրում է Երևանին իր վերահսկողությունից դուրս ինչ-որ միջանցքի տրամադրում.
«Սա կեղծիք է, որը նույնպես բազմիցս ասվել է։ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության համաձայն՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում քննարկվում են հաղորդակցությունների բացման տարբեր ուղիներ, այդ թվում՝ Հայաստանի հարավում երկաթուղային գծի երթևեկության վերականգնման հետ կապված հարցեր։ Այս աշխատանքի սկզբունքներից մեկը, որը չի վիճարկվում ոչ Երևանի, ոչ Բաքվի կողմից, այն է, որ երթուղիների նկատմամբ ինքնիշխանությունը պատկանում է այն կողմին, ում տարածքով նրանք անցնում են»։

Политика 13:58 29/12/2022 В мире
Захарова ответила на вопрос, возможно ли задействование аэропорта Степанакерта для поставок грузов в Арцах
Критика в адрес российского миротворческого контингента не приемлема. Об этом на еженедельном брифинге 29 декабря заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Захаровой был адресован следующий вопрос: «18 дней блокирован Лачинский коридор. И, учитывая, что, фактически, РФ не в состоянии самостоятельно принудить Азербайджан выполнять свои обязательства в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, встает вопрос: возможно ли сотрудничество сопредседателей МГ ОБСЕ в этом вопросе, учитывая, что и РФ, и США, и Франция занимают примерно одинаковую позицию в вопросе разблокирования Лачинского коридора и предотвращения гуманитарного кризиса в Арцахе? Учитывая гуманитарный кризис и блокирование дороги, возможно ли задействование аэропорта Степанакерта для поставок грузов в Арцах?»
«Что касается задействования аэропорта, то это не вопросы компетенции МИД.
Что касается МГ ОБСЕ, я хочу напомнить, кто ее заблокировал, кто заблокировал ее работу. Это была не Россия, мы не блокировали ее работу, о ее нынешнем состоянии недавно очень  четко высказался глава МИД РФ Сергей Лавров. Добавить к этому нечего.
Что касается критики в адрес РФ, российского миротворческого контингента, в данной ситуации я считаю, что это не приемлемо. Мы неоднократно говорили, что российские миротворцы делают все возможное для урегулирования обстановки на земле. Никакие публичные нападки делу не помогают. Ситуации были и похуже, работаем для того, чтобы эта ситуация была улучшена», - сказала она.
Прокомментировала Захарова и озвученные сегодня Николом Пашиняном на заседании правительства заявления: «Если Российская Федерация по объективным или субъективным причинам не может обеспечить стабильность и безопасность в Нагорном Карабахе, думаю, она должна инициировать обсуждение в Совете Безопасности ООН и поднять вопрос о наделении миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе мандатом Совета Безопасности ООН или о направлении дополнительного многонационального миротворческого контингента в Нагорный Карабах… Должен честно сказать, что Республика Армения является убежденной сторонницей присутствия российских миротворцев в Нагорном Карабахе, но для нас неприемлем становящийся все более и более заметным подход миротворческого контингента РФ – становиться безмолвным свидетелем изгнания армян из Нагорного Карабаха».
«А мне можно задать тоже вопрос? Кто-то может сказать ответственно – не сиюминутно, а с несением ответственности дальше: а без миротворческого контингента РФ было бы лучше? Я думаю, что ответ очевиден. Поэтому можно сколько угодно говорить о том, что нужно повышать эффективность и так далее. И я еще раз повторю, что разрешением этой ситуации сейчас все занимаются. Но говорить и заявлять подобные вещи, это просто не понимать реалии на земле. Мне так кажется», – отметила Захарова.
Захарова на брифинге коснулась и муссируемой в последние дни темы о том, что на Армению оказывается давление с целью принудить ее вступить в Союзное государство России и Беларуси и предоставить неподконтрольный Еревану коридор Азербайджану.
«А можно задать вопрос: на кого ссылаются люди, которые говорят о том, что их принуждают? На какие факты они ссылаются? Есть какие-то факты? Как происходило принуждение? В дружеской обстановке, за бокалом красного вина или жестко происходило это принуждение? Как принуждали-то? Это же надо понять. Как это все происходило? Или просто вышел человек и говорит: "знаю, что принуждали, даже помню, но не помню кто и не помню как". Должны быть хоть какие-то факты», – сказалa Захарова.
Она отметила, что если делаются такие заявления без фактов, и при этом упоминают страну и предъявляют ей претензии, то это нужно подкреплять фактами.
«Тогда можно будет что-то сказать дополнительно к тому, что уже было сказано пресс-секретарем президента РФ – о том, что никто из российских чиновников никогда ни о чем подобном не говорил. Я имею в виду о присоединении Армении к союзному государству. Ну, и все оценки подобного рода высказываниям также были даны. Но, еще раз, хоть что-то же надо предъявить», – добавила она.
По ее словам, то же самое можно говорить и в контексте слухов, будто Москва навязывает Еревану предоставление некоего неподконтрольного ему коридора:
«Это фейк, о чем тоже неоднократно говорили. В соответствии с заявлением лидеров Армении, Азербайджана и РФ от 11 января 2021 года, в рамках трехсторонней рабочей группы по разблокированию всех экономических и транспортных связей в регионе, обсуждаются различные пути открытия коммуникаций, в их числе – вопросы, связанные с восстановлением движения по железнодорожной ветке на Юге Армении. Один из принципов этой работы, которая не оспаривается ни Ереваном, ни Баку, таков, что суверенитет над маршрутами принадлежит той стороне, по чьей территории они пролегают».