Վաշինգտոնի ոստիկանապետը զգուշացնում է Կապիտոլիումի վրա նոր գրոհի հավանականության մասին
Վաշինգտոնի ոստիկանապետ Թոմ Մենգերը նախազգուշացրել է 2021 թվականի հունվարի 6-ին Կապիտոլիումի գրոհի նման նոր անկարգությունների սպառնալիքի մասին:
«Հաշվի առնելով մեր ժողովրդի պառակտված վիճակը՝ 2021 թվականի հունվարի 6-ին գերատեսչության վրա նման հարձակումը կարող է կրկնվել»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասվում է նա տարածած հայտարարությունում:
Մենգերի խոսքով՝ Վաշինգտոնի ոստիկանական բաժանմունքը կատարել է «ավելի քան 100 նշանակալի բարելավում»՝ իր պատրաստվածությունը բարձրացնելու համար:
«Դրանց թվում, մասնավորապես, ցույցերի ժամանակ միջադեպերի դեպքում գործողությունների պլան մշակելու պահանջը, համագործակցությունը «տասնյակ իրավապահ մարմինների» հետ և ոստիկանության աշխատանքում հետախուզական բաղադրիչի ուժեղացումը»,-ասել է նա և հավելել. «Կոնգրեսն ընդունել է օրենսդրություն, որը ԱՄՆ մայրաքաղաքի ոստիկանության պետին իրավունք է տալիս միակողմանիորեն արտակարգ դրություն հայտարարել և Ազգային գվարդիա ներգրավել»:

Право 13:28 03/01/2023 В мире
Шеф полиции Вашингтона Том Менгер предупредил об угрозе новых беспорядков, подобных штурму Капитолия 6 января 2021 года.
"С учетом разобщенного состояния нашей нации атака, подобная той, которую департамент пережил 6 января 2021 года, может случиться снова", — говорится в его заявлении.
По словам Менгера, полиция Вашингтона провела "более 100 значительных улучшений", чтобы повысить свою готовность. Среди них, в частности, требование проработать план действий на случай инцидентов при демонстрациях, сотрудничество с "десятками правоохранительных органов" и усиление разведывательной составляющей в работе полицейских.
"Конгресс провел законодательство, которое наделяет шефа столичной полиции США правом вводить чрезвычайное положение в одностороннем порядке и призывать национальную гвардию", — добавил Менгер.