Վաշինգտոնի ոստիկանապետը զգուշացնում է Կապիտոլիումի վրա նոր գրոհի հավանականության մասին
Վաշինգտոնի ոստիկանապետ Թոմ Մենգերը նախազգուշացրել է 2021 թվականի հունվարի 6-ին Կապիտոլիումի գրոհի նման նոր անկարգությունների սպառնալիքի մասին:
«Հաշվի առնելով մեր ժողովրդի պառակտված վիճակը՝ 2021 թվականի հունվարի 6-ին գերատեսչության վրա նման հարձակումը կարող է կրկնվել»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասվում է նա տարածած հայտարարությունում:
Մենգերի խոսքով՝ Վաշինգտոնի ոստիկանական բաժանմունքը կատարել է «ավելի քան 100 նշանակալի բարելավում»՝ իր պատրաստվածությունը բարձրացնելու համար:
«Դրանց թվում, մասնավորապես, ցույցերի ժամանակ միջադեպերի դեպքում գործողությունների պլան մշակելու պահանջը, համագործակցությունը «տասնյակ իրավապահ մարմինների» հետ և ոստիկանության աշխատանքում հետախուզական բաղադրիչի ուժեղացումը»,-ասել է նա և հավելել. «Կոնգրեսն ընդունել է օրենսդրություն, որը ԱՄՆ մայրաքաղաքի ոստիկանության պետին իրավունք է տալիս միակողմանիորեն արտակարգ դրություն հայտարարել և Ազգային գվարդիա ներգրավել»:

Politics 13:35 03/01/2023 World
US Capitol Police Chief Tom Manger warned of the threat of a new riot similar to the Capitol attack on January 6, 2021, Sputnik reported.
"With the polarized state of our nation, an attack like the one our Department endured on January 6, 2021, could be attempted again," Manger said in a statement.
"Should the unthinkable happen, we will be ready," he said.
Manger said the US Capitol Police (USCP) has implemented over 100 significant improvements during the last two years.
These, he said, include the following: "planning for demonstrations and significant events now require the preparation of detailed Incident Action Plans; the USCP has established strong partnerships with dozens of law enforcement agencies in and around the Washington, D.C. area."
"Congress passed legislation to ensure the USCP Chief can unilaterally declare a state of emergency and call upon the National Guard," Manger also said, adding that there still was work to be done.
On January 6, 2021, a large group of former US President Donald Trump's supporters stormed the Capitol building in an attempt to stop lawmakers from certifying the results of the 2020 presidential election, after Trump claimed the results were invalid due to voter fraud. At least five people died in connection with the riots.