Հասարակություն 11:12 04/01/2023 Արցախ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ում երկու հիվանդներ՝ «Ուղեղիկի աջ կիսագնդի ծավալային գոյացություն, գլխուղեղի այտուց, օգլուզիոն հիդրոցեֆալիա» և «Աչքի անոթային թաղանթի չարորակ գոյացություն՝ մելանոմա» ախտորոշումներով, օրեր շարունակ գտնվում էին բժիշկների հսկողության տակ։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ երկու հիվանդներն այսօր տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը 2022 թվականաի դեկտեմբերի 12-ից փակ է պահում Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը։ Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ, ներկայանալով որպես բնապահպաններ, կեղծ պատրվակով ապօրինաբար զավթել են Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը՝ այդ կերպ դադարեցնելով երթևեկությունը և խզելով արտաքին աշխարհի հետ Արցախի քաղաքացիների միակ կապը:

Society 12:04 04/01/2023 NKR
The International Committee of the Red Cross (ICRC) has facilitated the transfer of two severely ill patients from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia amid the blockade imposed by Azerbaijan, the Artsakh Ministry of Health reported.
The patients diagnosed with brain tumor and ocular melanoma were taken to specialized hospitals in Armenia on Wednesday, escorted by an ICRC team, the ministry said in a statement.
For more than three weeks, large groups of Azerbaijanis posing as eco-activists have blocked the Lachin corridor, the sole road connecting Artsakh to Armenia and the outside world, to protest what they claim is illegal mining.