Առողջություն 12:03 05/01/2023 Հայաստան
Պետբյուջեի միջոցներով արհեստական բեղմնավորման ծրագիրը բաց է լինելու ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար` անկախ բնակության վայրից, սոցիալական վիճակից, ամուսնական կարգավիճակից։Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարել է  ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը` հիշեցնելով, որ պետության կողմից ֆինանսավորվող այդ ծրագրում առաջնահերթությունը մինչ օրս տրվել է զոհված զինծառայողների ընտանիքներին ու սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներին, և ընդգրկել է շհառուների փոքր խումբ։
«Կարծում ենք, որ այս ծրագիրը շատ սպասված է, որովհետև բավական շատ դիմումներ ունենք, որոնք հերթագրել ենք, ու կարծում ենք, որ ծրագրի ընդլայնման շրջանակում կկարողանանք բավարարել մեր քաղաքացիների պահանջարկը։ Այն նաև ուղղված կլինի անպտղության հաղթահարմանը»,– ասաց Ավանեսյանը։
Նրա խոսքով՝  2021թ․-ին իրականացվել է լայնածավալ  հետազություն՝ Հայաստանում անպտղության ցուցանիշների վերաբերյալ։ Ըստ այդմ՝ արձանագրվել է առաջնային անպտղության որոշակի ցուցանիշների բարելավում։ Իսկ ահա երկրորդային անպտղության ցուցանիշներն աճել են։

Здоровье 12:49 05/01/2023
Программа по экстракорпоральному оплодотворению на средства госбюджета будет открыта для всех граждан Республики Армения, независимо от места проживания, социального положения, семейного положения. Об этом на сегодняшнем заседании правительства сообщила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, напомнив, что до сих пор в финансируемой государством этой программе приоритет отдавался семьям погибших военнослужащих и жителям приграничных сёл, включая небольшое число бенефициаров.
«Полагаем, эта программа очень долгожданная, поскольку мы получаем множество заявок, и полагаем, что в рамках расширения программы сумеем удовлетворить требования наших граждан. Она также будет направлена на преодоление бесплодия», – отметила А. Аванесян.
По её словам, в 2021 году было проведено широкомасштабное исследование касательно показателей бесплодия в Армении. Причем, было зафиксировано улучшение некоторых показателей первичного бесплодия, а вот показатели вторичного бесплодия увеличились.