Հասարակություն 13:19 09/01/2023 Աշխարհում
Բրիտանական կառավարությունը կարգելի մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկե սպասքի, այդ թվում՝ պլաստիկ դանակների, պատառաքաղերի օգտագործումն Անգլիայում։ Այս մասին  հայտնում է Guardian թերթը։
Վիճակագրության համաձայն՝ Անգլիայում տարեկան սպառվում է մոտ 1,1 միլիարդ մեկանգամյա օգտագործման ափսե և 4,25 միլիարդ պլաստիկ պատառաքաղ, որոնցից միայն 10%-ն է վերամշակվում օգտագործելուց հետո։ Նախկինում նմանատիպ արգելքներ արդեն մտցվել էին Շոտլանդիայում և Ուելսում։
Մինչ այս՝ 2020 թվականի աշնանը, Բրիտանիայում արգելվել է պլաստմասե հիմքով բամբակյա փայտիկների և կոկտեյլների համար նախատեսված ձողիկների արտադրությունը։
ԵՄ բոլոր պետությունները՝ սկսած 2019 թվականից, պարտավոր էին մինչև 2021 թվականի հուլիսի 3-ը շուկայից հանել միանգամյա օգտագործման պլաստիկ արտադրանքները: 2021 թվականի հունվարի 1-ից Գերմանիայի կառավարությունը նաև պարտավորեցրել է երկրի ռեստորաններին և սրճարաններին իրենց հաճախորդներին առաջարկել սննդամթերք և խմիչքներ՝ բազմակի օգտագործման տարաներով։

Общество 13:56 09/01/2023 В мире
Британское правительство запретит использование одноразовой пластиковой посуды, в том числе пластиковых столовых приборов, в Англии, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету The Guardian.
Как отмечает издание, по статистике, ежегодно в Англии используется около 1,1 миллиарда одноразовых тарелок и 4,25 миллиарда одноразовых пластиковых столовых приборов, из которых после использования перерабатывается лишь 10%.
Ранее подобные запреты уже были введены в Шотландии и Уэльсе. До этого, осенью 2020 года, в Британии запретили производство ватных палочек и трубочек для коктейлей на пластиковой основе.
По информации газеты, такие меры британское министерство по защите окружающей среды (DEFRA) примет после публикации в субботу результатов консультаций по этому вопросу, которые проводились с ноября 2021 года по февраль 2022 года.