Քաղաքական 18:57 10/01/2023 Հայաստան
Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ:Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը ԵԱՀԿ նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով ակտիվորեն համագործակցել կազմակերպության հիմնարար սկզբունքների պաշտպանության և առաջմղման գործում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության օրակարգի մի շարք հարցերի:
Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հանդիսանում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի քայլերն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայերին էթնիկ զտման ենթարկելուն:
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխարգելելու համատեքստում ԱԳ նախարար Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է տարածաշրջանային ու միջազգային համապատասխան կառույցների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ի կողմից հստակ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

А. Мирзоян: Шаги Азербайджана направлены на то, чтобы подвергнуть 120 тысяч армян Нагорного Карабаха этнической чистке
10 января министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Арарат Мирзоян поздравил своего коллегу со вступлением в должность председателя ОБСЕ, выразив готовность активно сотрудничать в защите и продвижении основополагающих принципов организации.
В ходе телефонного разговора был обсужден ряд вопросов повестки дня региональной безопасности.
Министр Мирзоян представил вниманию собеседника гуманитарный кризис, сложившийся в результате блокировки Азербайджаном Лачинского коридора. Было подчеркнуто, что действия Азербайджана являются грубейшим нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября 2020г., а также международного гуманитарного права. Глава МИД РА подчеркнул, что шаги Азербайджана направлены на то, чтобы подвергнуть 120 тысяч армян Нагорного Карабаха этнической чистке.
В контексте предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе министр иностранных дел Мирзоян особо подчеркнул необходимость осуществления четких шагов соответствующими региональными и международными структурами, в том числе ОБСЕ.