«Փաստ». Մնացական Մարտիրոսյանը հայտնվել է «Ոսկե ձկնիկի» պառավի վիճակում
«Օրերս հայտնի դարձավ, որ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը (Մացո) դուրս է մնացել հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորների ցուցակից: Ի դեպ, սա աննախադեպ է, երբ ԲԴԽ-ն դատավոր ընտրելու իր որոշումից օրեր անց նոր որոշում է ընդունում՝ այդ թեկնածուին ցուցակից դուրս թողնելու հետ կապված:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, իրականում Մարտիրոսյանը հայտնվել է «Ոսկե ձկնիկի» պառավի վիճակում. նրա սիրտը նորանոր կարգավիճակներ է ցանկացել: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, նա պայմաններ է սկսել թելադրել, թե հակակոռուպցիոն դատարան կգնա միայն այն դեպքում, եթե երաշխավորեն, որ դառնալու է այդ դատարանի նախագահ:
Նիկոլ Փաշինյանը սկզբում դեմ չի եղել, սակայն ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը վերջինիս համոզել է, որ առանց այդ էլ հանրային ընկալումներում Մացոյի նշանակումը բացասական է ընդունվել, և այս փուլում դատարանի նախագահ նշանակելը շատ ռիսկային է: Փաշինյանը այս «թեզի» հետ համաձայնել է, ինչից հետո էլ առաջացել է կոնֆլիկտ, ու Մնացականյանի ընտրությունը «ոչ ևս» է եղել: Փաստացի, հանրային ճնշումներն այնքան մեծ էին, որ իշխանությունները ստիպված էին իրենց «սրտի» դատավորին հանել ցուցակից:
Իսկ Մարտիրոսյանն իսկապես այն քիչ դատավորներից է, որ 2018 թվականի իշխանափոխությունից հետո էլ դարձավ այս իշխանության «սրտի» դատավորը, որին հանձնարարվում էին քաղաքական ենթատեքստ ունեցող գործեր, այդ թվում՝ հասարակական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի, ռեժիսոր Արմեն Գրիգորյանի և այլն»։

Пресса дня 12:01 10/01/2023 Армения
«На днях стало известно, что судья Мнацакан Мартиросян (Мацо) остался за рамками списка судей Антикоррупционного суда. Кстати, это беспрецедентно, когда ВСС через несколько дней после принятия решения об избрании судьи принимает новое решение об исключении этого кандидата из списка.
По информации газеты "Паст", Мартиросян фактически оказался в положении старухи из "Сказки о рыбаке и рыбке": его сердце жаждало новых статусов. Как передают наши источники, он начал диктовать условия, мол, отправится в Антикоррупционный суд только в том случае, если будут гарантии, что он станет председателем этого суда.
Никол Пашинян поначалу не возражал, но председатель ВСС Карен Андреасян убедил последнего, что назначение Мацо и без того было воспринято общественностью негативно, и назначать его председателем суда на данном этапе – очень рискованно. Пашинян согласился с этим "тезисом", после чего возник конфликт, и избрание Мнацаканяна было аннулировано. Фактически, общественное давление было настолько велико, что властям пришлось исключить из списка судью "своего сердца".
А Мартиросян действительно один из немногих судей, кто после смены власти в 2018 году стал судьей "сердца" этой власти, которому поручались дела с политическим подтекстом, в том числе дела общественного деятеля Аветика Чалабяна, режиссера Армена Григоряна и др.».