Իրավունք 18:34 10/01/2023 Հայաստան
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ քսաներեքերորդ հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանը 2023 թվականի հունվարի 3-ին վարույթ է ընդունել: Այս մասին հայտնում են Դատախազությունից։
«Հայցադիմումը Դատախազության կողմից դատարան էր ներկայացվել 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջել է ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գ.Կ.-ից և նրա հետ փոխկապակցված երեք անձից հօգուտ
Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել.
- Երևան քաղաքում գտնվող մեկ բնակարան, Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր և Ջրվեժ համայնքներում գտնվող երկու առանձնատուն, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որը կազմում է 363 մլն 565 հազար դրամ.
- 173 մլն 947 հազար 38 դրամ՝ որպես ստացված ապօրինի եկամուտների մնացորդ.
- 276 մլն 193 հազար 454 դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Подан иск о конфискации у экс-генпрокурора Армении двух частных домов в Цахкадзоре и Джрвеже
Антикоррупционный суд Армении 3 января 2023 года принял к рассмотрению 23-й иск о конфискации имущества незаконного происхождения. Об этом сообщают из Генпрокуратуры.
«Иск был подан в суд прокуратурой 21 декабря 2022 года.
Управление по конфискации незаконного имущества генеральной прокуратуры потребовало произвести конфискацию в пользу Республики Армения от бывшего генерального прокурора Г.К. и трех аффилированных с ним лиц:
– одна квартира в Ереване, два частных дома в общинах Цахкадзор и Джрвеж Котайкской области, а в случае невозможности – их средняя рыночная стоимость, которая составляет 363 млн 565 тыс драмов.
– 173 млн 947 тыс 38 драмов в качестве остатка от полученных незаконных доходов.
– 276 млн 193 тыс 454 драма, не обоснованных законным доходом лица, имеет незаконное происхождение, передано добросовестному приобретателю или не может быть идентифицировано и конфисковано», – говорится в сообщении прокуратуры.