Քաղաքական 15:55 11/01/2023 Հայաստան
Ակնհայտ է որ Հայաստանի և Արցախի շուրջ ռազմաքաղաքական իրադրությունը գնալով բարդանում է։ Այս մասին «Ինչո՞վ ավարտեցինք և սկսեցինք տարին» թեմայով քննարկմանն ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Թվում է, թե չի կարող ավելի ծայրահեղ իրավիճակ լինել, որի մասին խոսում ենք սկսած 2018 թ-ից, բայց ցավալիորեն պետք է արձանագրենք, որ իրադրությունը 2022 թվականին շատ ավելի ծանր էր, քան այն ժամանակ, երբ 44-օրյա պատերազմը նոր էր ավարտվել»,- նշեց պատգամավորը։
Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով՝ 2020թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից երկու տարի անց Արցախի և Հայաստանի վրա հարձակվել են հինգ անգամ, ունենք հարյուրավոր զոհեր, հսկայական տարածքային կորուստներ, որոնք վերաբերում են ոչ միայն Արցախին, այլև Հայաստանին։ Ըստ նրա՝ իրավիճակը ծանր է հատկապես սահմանագծի՝ Արտանիշից դեպի Ծավ ընկած հատվածում, որն ընդգրկում է ՀՀ երեք մարզերը։
Ինչ վերաբերում է Արցախում ստեղծված իրավիճակին, Տիգրան Աբրահամյանը նշեց , որ Արցախում սպասվող վատատեսական սցենարների մասին ավելի վաղ քննարկել են։
«Այսօր Ադրբեջանը ձեռնարկել է համակարգային գործողությունների մեխանիզմ՝ օր-օրի մեծացնելով Արցախի նկատմամբ ճնշումը։ Մոտ մեկ ամիս է Արցախն ամբողջական շրջափակման մեջ է, Կարմիր խաչի և խաղաղապահ առաքելության սահմանափակ շարժերը, որոնք վերահսկվում են Ադրբեջանի կողմից, որևէ  ձևով ազդեցություն չեն թողնում շրջափակման վրա։ Պետք է արձանագրենք, որ Ադրբեջանը շարժվում է ըստ իր խաղի կանոնների, ենթադրվում է, որ դրանք կվատթարացնեն Արցախի և Հայաստանի իրավիճակը։
Արցախում օրվա գոյությունը պահպանելու խնդիր են լուծում, իսկ Հայաստանն այստեղ ունի դիտորդի կարգավիճակ, էլ չեմ խոսում այն մասին, որ ՀՀ պաշտոնական շրջանակներից հնչող հայտարարությունները շատ ավելի են նպաստում ադրբեջանական գործողությունների արդյունավետությանը, և միջազգային ընկալման առումով Արցախին շատ ավելի վատ դրության մեջ են դնում»,- ընդգծեց Տիգրան Աբրահամյանը։

Politics 17:00 11/01/2023 Armenia
The military and political situation around Armenia and Artsakh is becoming increasingly complicated, Tigran Abrahamyan, an MP from the opposition Pativ Unem bloc, told a discussion hosted by the Alternative Projects Group on Wednesday.
"It seems that the situation that we have been talking about since 2018 couldn't be any worse. But unfortunately, we have to say that the situation in 2022 was far worse than it was after the 44-day war," he said.
Abrahamyan stressed within two years after the tripartite statement of 9 November 2020, Artsakh and Armenia were attacked five times, resulting in hundreds of victims and huge territorial losses not only in Artsakh, but also in Armenia.
In the lawmaker’s words, the situation is especially difficult on the border section from Artanish to Tsav, which covers three provinces of Armenia.
Speaking about the situation in Artsakh, Abrahamyan noted: "Azerbaijan has launched a systematic mechanism of action, stepping up pressure on Artsakh with each passing day. Artsakh has been under a full blockade for almost a month now, while the limited movements of the Red Cross and the [Russian] peacekeeping forces, which are controlled by Azerbaijan, have no impact on the blockade. Azerbaijan is following its own rules of the game, which are expected to exacerbate the situation in Artsakh and Armenia.”
The opposition MP also condemned the Armenian authorities’ ‘observer stance’ on the developments around Artsakh.
“Moreover, the statements of Armenia’s official circles further enhance the efficiency of Azerbaijan's actions, putting Artsakh in a much worse situation in terms of international perception," Abrahamyan said.