Քաղաքական 15:55 11/01/2023 Հայաստան
Ակնհայտ է որ Հայաստանի և Արցախի շուրջ ռազմաքաղաքական իրադրությունը գնալով բարդանում է։ Այս մասին «Ինչո՞վ ավարտեցինք և սկսեցինք տարին» թեմայով քննարկմանն ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Թվում է, թե չի կարող ավելի ծայրահեղ իրավիճակ լինել, որի մասին խոսում ենք սկսած 2018 թ-ից, բայց ցավալիորեն պետք է արձանագրենք, որ իրադրությունը 2022 թվականին շատ ավելի ծանր էր, քան այն ժամանակ, երբ 44-օրյա պատերազմը նոր էր ավարտվել»,- նշեց պատգամավորը։
Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով՝ 2020թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից երկու տարի անց Արցախի և Հայաստանի վրա հարձակվել են հինգ անգամ, ունենք հարյուրավոր զոհեր, հսկայական տարածքային կորուստներ, որոնք վերաբերում են ոչ միայն Արցախին, այլև Հայաստանին։ Ըստ նրա՝ իրավիճակը ծանր է հատկապես սահմանագծի՝ Արտանիշից դեպի Ծավ ընկած հատվածում, որն ընդգրկում է ՀՀ երեք մարզերը։
Ինչ վերաբերում է Արցախում ստեղծված իրավիճակին, Տիգրան Աբրահամյանը նշեց , որ Արցախում սպասվող վատատեսական սցենարների մասին ավելի վաղ քննարկել են։
«Այսօր Ադրբեջանը ձեռնարկել է համակարգային գործողությունների մեխանիզմ՝ օր-օրի մեծացնելով Արցախի նկատմամբ ճնշումը։ Մոտ մեկ ամիս է Արցախն ամբողջական շրջափակման մեջ է, Կարմիր խաչի և խաղաղապահ առաքելության սահմանափակ շարժերը, որոնք վերահսկվում են Ադրբեջանի կողմից, որևէ  ձևով ազդեցություն չեն թողնում շրջափակման վրա։ Պետք է արձանագրենք, որ Ադրբեջանը շարժվում է ըստ իր խաղի կանոնների, ենթադրվում է, որ դրանք կվատթարացնեն Արցախի և Հայաստանի իրավիճակը։
Արցախում օրվա գոյությունը պահպանելու խնդիր են լուծում, իսկ Հայաստանն այստեղ ունի դիտորդի կարգավիճակ, էլ չեմ խոսում այն մասին, որ ՀՀ պաշտոնական շրջանակներից հնչող հայտարարությունները շատ ավելի են նպաստում ադրբեջանական գործողությունների արդյունավետությանը, և միջազգային ընկալման առումով Արցախին շատ ավելի վատ դրության մեջ են դնում»,- ընդգծեց Տիգրան Աբրահամյանը։

Политика 16:12 11/01/2023 Армения
Очевидно, что военно-политическая обстановка вокруг Армении и Арцаха все более осложняется. Об этом заявил секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян, участвующий в дискуссии на тему «Чем мы завершили и начали год?», организованной Группой Альтернативные проекты.
«Кажется, что хуже ситуации, о которой мы говорим с 2018 года, быть не может. Но, к сожалению, должны констатировать, что ситуация в 2022 году была намного хуже, чем когда завершилась 44-дневная война»,  – отметил он.
По словам Тиграна Абрамяна, через два года после трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Арцах и Армения подвергались нападениям пять раз, у нас сотни жертв, огромные территориальные потери – не только в Арцахе, но и в Армении.
Как он напомнил, особенно сложная ситуация на участке границы от Артаниша до Цава, который охватывает три области Республики Армения.
Касаясь ситуации в Арцахе, Тигран Абрамян отметил:
«Сегодня Азербайджан задействовал системный механизм действий, с каждым днем усиливая давление на Арцах. Арцах уже почти месяц находится в полной блокаде, ограниченные передвижения Красного Креста и миротворческой миссии, которые контролируются Азербайджаном, никак не влияют на блокаду. Нужно констатировать, что Азербайджан руководствуется своими правилами игры, предполагается, что они ухудшат положение Арцаха и Армении.
В Арцахе каждый день решают проблему сохранения существования, а Армения здесь в статусе наблюдателя, не говоря уже о том, что исходящие из официальных кругов РА заявления гораздо больше способствуют эффективности действий Азербайджана, и с точки зрения международного восприятия они ставят Арцах в гораздо худшее положение», – подчеркнул Тигран Абрамян.