Քաղաքական 10:22 12/01/2023 Աշխարհում
ՀՅ Դաշնակցության առաջարկով՝ Սոցիալիստական Ինտերնացիոնալը (Ընկերվար Միջազգայնական) անդրադարձել է Արցախում ստեղծված իրավիճակին։
Հունվարի 11-ին ընդունված հայտարարությունը, որը կրում է «Սոցիալիստական Ինտերնացիոնալի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ» թարգմանաբար ներկայացված է ՀՅԴ պաշտոնական կայքում.
«Սոցիալիստական Ինտերնացիոնալն իր  մտահոգությունն է հայտնում Լաչինի միջանցքի` որպես Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև եզակի ցամաքային կապի, արգելափակման առնչությամբ։
Մենք Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ ենք անում ապահովել միջանցքի երկայնքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության։
Հումանիտար իրավիճակը ծայրաստիճան լարված է, ուստի Սոցիալիստական Ինտերնացիոնալը կողմերին խստորեն հորդորում է գնալ երկխոսության և բանակցությունների, կանխել արգելափակման հետևանքով  խաղաղ բնակչության հումանիտար ճգնաժամը»:
Նշվում է, որ ՀՅ Դաշնակցությունը շարունակում է Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների միջոցով, ինչպես նաև կուսակցության արտաքին քաղաքական հնարավորություններով լայնածավալ աշխատանքներ տանել Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության, միջազգային զորակցության ապահովման և Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային ճնշումների առաջացման ուղղությամբ։

Политика 13:12 12/01/2023 В мире
По предложению АРФ «Дашнакцутюн» организация «Социалистический интернационал» 11 января коснулась ситуации, создавшейся в Арцахе.  Об этом сообщили в офисе по связям с общественностью АРФД, представив перевод «Заявления Социалистического Интернационала по Нагорному Карабаху» на армянский язык:
«Социалистический интернационал выражает обеспокоенность по поводу блокировки Лачинского коридора как единственного сухопутного маршрута между Арменией и Нагорным Карабахом.
Мы призываем власти Азербайджана обеспечить свободу и безопасность передвижения по коридору в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Сложилась крайне напряженная гуманитарная ситуация, поэтому Социалистический интернационал настоятельно призывает стороны начать диалог и переговоры, предотвратить гуманитарный кризис, угрожающий мирному населению вследствие блокады».
Отмечается, что АРФ «Дашнакцутюн» продолжает посредством комитетов и офисов «Ай Дата», а также с использованием всех внешнеполитических возможностей партии вести широкомасштабную работу по защите прав народа Арцаха, обеспечению международного содействия и организации международного давления на Азербайджан.