Օրվա մամուլ 09:17 12/01/2023 Հայաստան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Ամանորից առաջ իշխող խմբակցության պատգամավորներ Արմեն Խաչատրյանը, Հայկ Ցիրունյանը, Վահագն Ալեքսանյանը և Դավիթ Առուշանյանն այցելել են Արցախի շրջափակման հետևանքով Գորիսում մնացած արցախցիներին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ հանդիպումն այդքան էլ հարթ չի անցել, արցախցիները բավականին սառն են ընդունել ՔՊ-ական պատգամավորներին: Ամեն դեպքում, արցախցիներն իրենց վերաբերմունքն են ցույց տվել ՔՊ-ականներին և հասկացրել են, որ Արցախում այսօր ստեղծված իրավիճակի առաջին պատասխանատուն և մեղավորը հենց իրենք են: Այս առիթով մեկնաբանություն խնդրեցինք իշխող խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանից, որն արձագանքեց.
«Հանդիպումը հարթ է անցել, որևէ միջադեպ կամ դժգոհություն չի եղել: Արցախցիներից հետաքրքրվել ենք՝ ինչ խնդիրներ կան, փորձել ենք լուծումներ գտնել, դիմել ենք նաև մարզպետարան: Ընդդիմադիր լրագրող էլ է այնտեղ եղել, կարող եք իրենից հարցնել»:
Հավելենք, որ այդ հանդիպումից հետո շատ ՔՊ-ականներ խուսափում են այլևս այցելել արցախցիներին: Նրանցից շատերը արդեն մեկ ամիս է՝ մնացել են Երևանում և չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ, բայց իշխող պատգամավորներն այլևս չեն այցելում»։

Пресса дня 11:28 12/01/2023 Армения
«Газете "Жоговурд" стало известно, что перед Новым годом депутаты от правящей фракции Армен Хачатрян, Айк Цирунян, Ваагн Алексанян и Давид Арушанян посетили арцахцев, оставшихся в Горисе из-за блокады азербайджанцами Арцаха.
По сведениям газеты "Жоховурд", встреча прошла не столь гладко, арцахцы довольно холодно приняли депутатов от "Гражданского договора". Во всяком случае, арцахцы показали свое отношение к представителям ГД и дали понять, что ответственным и виновником номер один за создавшуюся сегодня в Арцахе ситуацию являются именно они.
По этому поводу мы попросили комментария у депутата от правящей фракции Ваагна Алексаняна, он в ответ сказал:
"Встреча прошла гладко, инцидентов или недовольства не было. Мы расспросили жителей Арцаха о том, какие есть проблемы, попытались найти решения, обратились и в администрацию области. Там был и оппозиционный журналист, можете спросить у него ".
Добавим, что после этой встречи многие члены ГД более избегают посещения арцахцев. Большинство из них находятся в Ереване уже месяц и не могут вернуться в Арцах, но депутаты от правящей фракции больше с ними не встречаются».